Kurbağa bacağından sürekli enerjiye…

Günlük yaşamda taşınabilir olarak kullandığımız cep telefonu, dizüstü bilgisayar, saat gibi elektronik eşyalardan, elektrik enerjisi ile çalışan

araçlara kadar sayamayacağımız bir çok cihazın ortak noktaları, enerji kaynaklarının pil ve bataryalar olmasıdır. Taşınabilir olarak kullandığımız elektronik cihazlar aslında birer pil ve batarya düzeneğidir.

İnsanın elektriğe dair olan bilgisi eski olsa da elektrik enerjisinden yararlanmaya başlayan mazisi yeni sayılır. Piller, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren araçlardır.  Bilim 19. yüzyılda elektrik akımının varlığının bilgisine ulaşmış ve sürekli elektrik akımı sağlayacak kaynak arayışına, deneylere girişmiştir. Pil elektriği alanındaki çalışmaların öncülerinden biri bilim insanı Calvani’dir. Calvani sürekli elektrik akımı arayışında, ünlü kurbağa deneyinin sonuçlarını 1791 yılında, hayvansal elektrik teorisi olarak ortaya atar. Bu teoriye Calvani, ölü kurbağaların arka bacaklarına, statik elektrik uygulandığında oluşan tepkileri gözlemleyerek ulaşmıştır. Sezgisel olarak canlıları oluşturan hücrelerin elektrik içerdiğini söyler.

1793 yılında Calvani’nin deneylerini devam ettiren yakın arkadaşı Alessandro Volta kurbağa bacağındaki hareketin, aslında birbirine benzemeyen iki farklı metalden ve hücrelerin sıvı içermesinden kaynaklandığını görür. Buradan hareket ederek elektrik üretmek için iki farklı metale ve sıvıya ihtiyacı olduğunu anlar. Bakır ve çinko maddelerinin arasına tuzlu suya batırılmış sünger yerleştirerek düzenli elektrik akımı üretmeyi başarır. Böylece 1800 yılında Volta Pili adı verilen, pili icat etmiş olur. Volta, kullanmış olduğumuz pillerin, bataryaların gelişim sürecini başlatan önemli bir bilim insanıdır. Ölümünden yıllar sonra, 1881'de bilim dünyası Volta’nın ismini yaşatmak için, elektrik potansiyel gerilim farkı birimine Volt adını verir. Aynı zamanda günümüzde Volta’nın doğum günü olan 18 Şubat Dünya Pil Günü olarak belirlenmiştir.

Enerjiye olan ihtiyacı insanı sürekli ve sabit elektrik akımı arayışına götürmüştür.  Teknolojinin ilerlemesi, sanayi ve endüstrinin gelişmesiyle, günlük yaşamımızda taşınabilir eşya ve araçlarının kullanımının artmasıyla, pil ve bataryalardan enerji ihtiyacının karşılanması, insanın artık vazgeçilmez parçası haline gelmiştir.

Taşınabilir enerji olan piller, şarj edilebilen, edilemeyen ve düğme piller olarak sınıflandırılsa da, pahalı enerji kaynakları arasındadır. Bünyelerinde zaman içindeki gelişimleri ile civa, nikel, kurşun, bakır, alüminyum, kobalt, lityum gibi çevre ve insan sağlığına zararlı kimyasalları barındırması çeşitlenmiştir. Kullanım ömrünü tamamlayan pillerin insana, çevreye ve doğaya zarar vermemesi, ekonomiye tekrar kazandırılması için geri dönüşüme gönderilmesi gereklidir. Gelişigüzel, kontrolsüz olarak çevreye çöp olarak bırakıldığında içeriğindeki ağır metal ve kimyasallar toprak ve suya karıştığında ciddi kirliliğe ve canlı sağlığına tehdit oluşturmaktadır. Bu sebeple 18 Şubat Dünya Pil Günü’nde düzenlenen etkinliklerle kullanılmış pillerin geri dönüşüme kazandırılmasının önemi hatırlatılır.

Günlük hayatımızda kullandığımız bir çok cihazın enerji kaynağı olan pillerin çöpe atılmayarak yerinde ayrıştırılmasının bilinci kazandırılmaya çalışılır.

Enerji üretimindeki gelişmelerdeki gidişat ileride her insanın ihtiyacı olan enerjiyi kendisinin üretmesi yönünde. Calvani’nin sezgisel olarak söylemiş olduğu canlıları oluşturan hücrelerin elektrik içerdiği bilgisi ise, 20. y.y.’da nükleer tıp alanındaki gelişmelerde bulunabilmiştir.  

             

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Teyfik Algı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sağlıklı bir yaşam için neler yaparsınız?
Tüm anketler