Seçmen hafızası  

Yerel seçim heyecanını, belediye başkanlığına ve meclis üyeliğine aday olanlar yaşamakta. Yapılacak yerel seçimin sonuçlarından, ilçe insanının çok büyük bir beklentisi olmadığı ortada. Bu hal durum, geçmişte verilen söz ve vaatlerin yerine getirilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Yerel seçime 1 ay kalmasıyla, yerel yönetime talip adaylar, ilçe insanına 10, 15 sene önceki vaatleri sunmakta. Bu konuşmaları ile aslında, ilçenin ne kadar geriden ilerleyip, gelişmekte olduğunu kendi ağızlarıyla söylemekteler. Seçim söylemleri konuşmaları yeni başlamış olsa da ciddi konularda bir fikir ve düşünceleri açıklamaya yer verilmemekte. Belediyenin içinde bulunduğu mali bozukluğu, yeni hükümet konağıyla değişen ilçe merkezinin, eski otogar alanının geleceğinin belirsizliği ve çevre yolundaki tali yolların açılmaması gibi yönetim yetersizliklerini bir kenara bırakırsak. Aydın İli’nin tamamının büyük ova kapsamında olmasına rağmen, yeni jeotermal elektrik santrallerinin, yeni maden ocağı sahalarının açılmasına halâ izin verilmekte. Bu izinlerin nerede sınırlanacağı belli bile değil. Yeni enerji ve maden sahalarına ülke ekonomisinin ihtiyacı olabilir. Ama Aydın ilinde arkası arkasına gelen yeni üretim sahalarının oluşması taleplerine karşı yerel yönetimlerin tepkisiz durması ne kadar normal. Yaşadığımız toprakların, soluduğumuz havanın, çevrenin dolayısıyla ilden ilçeye, köyden beldeye kadar yaşayan insanların, canlıların haklarını korumada ilk önce yerel yöneticilerin sorumluluk duyması gerekmez mi. Bu işler bu kadar basit olmamalı ve yasalar yerel yönetimlere bir denetleme, yaptırım hakkı her halde veriyordur.

Geçtiğimiz yaz aylarında ilçemizde yaşadığımız hava kirliliğine dair resmi kirlilik raporlarını da es geçemeyiz. Çünkü yaşadığımız çevre kirliliği sonuçlarının başlangıcı. Bu kirlilikte ilçemizde faaliyet gösteren taş ve maden ocaklarının ve sanayi fabrikalarının katkısı, payı yok mu! Faaliyete geçmesinin üzerinden epey zaman olmasına rağmen, Organize Sanayi Bölgesi’nin halâ arıtma tesisinin olmaması, ne zaman yapılacağı çok kez sorulsa da resmi bir açıklamanın yapılmamasında yerel iktidarın ve muhalefetin, sivil toplum örgütlerinin, kısaca yerel yönetimlerin bu sorunun üstüne gitmemesinin katkısı yok mu! Görünen organize sanayi bölgesinde, fabrikalar için alınan teşviklerin üstüne, yasayla zorunlu olan kendi kurmaları gereken arıtma tesisinin yapılmasının bile devletten beklendiği.

Bu ciddi konulara sadece bir örnek ve ileri zamanda ilçemizin de, İl’in de, insanını fazlasıyla mağdur edeceğini öncelikle öngördüğümden ele aldım. Buna benzer ciddi konular fazlasıyla var ve siyasiler bu ciddi konulara girmiyorlar bile. Vurgulamak istediğim yaşadığımız İl’in, ilçenin, köyün, belde vatandaşının hakkını ilk önce yerel yönetimlerin araması gerektiğidir.

Sonuçta Aydın İli’nin tamamında olan biten her şeyden sorumluluğu yerel yönetimler de üstlenmekte ve paylaşmaktalar. Bu sorumluluğun yetkisini alabilmek için de, biz seçmenden, yerel yönetime talip olan adaylar oy istemekteler. Seçimi kazanabilmek için de yerel yönetimde görev alan eski-yeni siyasiler bir arada görülüp çalışmaktalar. Ama geride kalan 5 yılda, 10 yılda 20 yılda çözülmeyen problemler soruna dönüşmüşse, tutulmayıp yerine getirilmeyen aynı vaatler hala ortada ve gelişigüzel beklemekteyse; seçmen hafızası işte. Aynı siyasilerin söylemlerini bir düşünmeleri gerek.

Seçimi kim kazanırsa kazansın, genelde ve yerelde yönetimden, iktidarı, muhalefeti sorumluluğu beraber paylaşır. İktidarı çalışmaya, adil çözümler üretmeye, muhalefet icraatları sorgulayarak ve denetleyerek yapılan işin ve toplumun hakkını savunur, doğru hizmet almasını sağlar.    

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Teyfik Algı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sağlıklı bir yaşam için neler yaparsınız?
Tüm anketler