YeniSökeGazetesi’nin ilk yıllarındaki yazarlarımızı,gazeteye verdikleri güç ve destekten dolayı saygıyla anıyoruz

YeniSöke Gazetesi yayın hayatına 01Aralık 1993 çarşamba günü başladı. Söke ve Sökeliler için bu başlangıcı “Mutlu başlangıç” adlı ilk makalesi ile 2023 yılında kayıp ettiğimiz rahmetli Kerim Yalçınkaya yazarak duyurdu. Söke’nin basın hayatına uzun yıllar hizmet vermiş olan rahmetli Yalçınkaya, bu makalesinde gazetenin hedef ve amaçlarını şöyle dile getiriyor:

“Bu mutlu günde hepinize Merhaba” dedikten sonra yazısına şu düşüncelerle devam ediyor:

“Hiç kuşku yok ki demokratik nizamın en önemli unsurlarından birisi hür basındır. Çünkü bizler, kamu görevini yerine getiriyoruz. Bu hizmetin verilmesi sırasında da halkımız bir takım hizmetlerin basın tarafından verilmesini istiyor.
Gazetemizin ilk makalesi:

Mutlu Başlangıç

                          Kerim Yalçınkaya

Bu mutlu günde hepinize merhaba! Yaklaşık birbuçuk yıllık aradan sonra siz değerli okurlarımla yeniden birlikte olmak beni son derece duylandırdı, mutlu etti. Bu mutluluk şüphesiz ki elinde tuttuğunuz ga zete aracılığıyla gerçekleşmiştir.

Sevgili okurlarım... Hiç kuşku yok ki demokratik nizamın en önemli unsurlarından birisi hür basındır. Çünkü bizler kamu görevini yerine getiriyoruz. Bu hizmetin verilmesi sırasında da halkımız bir takım hizmetlerin Basın tarafından verilmesini ve yerine getirilmesini istiyor

Nedir Kamunun istediği?

Halkı ilgilendiren konularda doğru haberciliğin yanısıra, ülke sorunlarını ilgili yerlere iletme görevi... Konuyu biraz daha açarsak; Devlet ile, halk arasında her zaman olması gereken diyaloğu sağlamak... Tabii bu da topluma doğru ve gerçeğe uygun haberler iletmekle olur. Basın, Kamuyu ilgilendiren faydalı haberleri gerek halka, gerekse ilgili birimlere en sağlıklı şekilde vermeli ki kamuoyu oluşsun. Basının asli görevi bu da; ancak Anadolu basının bugün birçok problemleri var.

Sanki zor koşullar içinde görev yapmak, Anadolu basınının kaderi... Bunun içindir ki Söke’de gazete sayısı yıllar yılı artmamış, yayın hayatına girenler de uzun ömürlü olamamış ve tarihin sayfalarına gömülmüşlerdir. Artık bu açmaz sona ersin ve halkımız bu konuda kendini görevli hissetsin. Çünkü bu yayın organları halkın sesi ve kulağıdır. Bu nedenle gazeteleri korumak ve yaşatmak görevi Söke halkına düşmektedir.
Kapatılan ve yayın hayatı biten her gazete halkın susturulan sesidir. Demokrasinin daha sağlıklı işlemesi açısından Söke’de daha çok gazete çıkmalı ve bunlar halkımız tarafından desteklenmelidir. Eğer demokrasinin sağlıklı işlemesinde basın dördüncü kuvvet vazifesini görüyorsa ki demokrasi ile idare edilen ülkelerde böyledir. O zaman Anadolu basınını yaşatmada devletimize de büyük görevler düşüyor. Gerçekten bugün Anadolu basını çok güç koşullar altında yayın hayatını sürdürmektedir.

SÖKE’DE NELER YAPACAĞIZ.

Sevgili okurlarım; elinizde tuttuğunuz gazete yayın hayatına çok iddialı girmiştir. Yazı ailemizdeki deneyim, bizlere daha şimdiden Şöke’de çok şeylerin yapılabileceğini müjdeliyor. Evet sevgili Okurlarımız... Madem ki demokrasinin vazgeçilmez bir öğesi olan çok sesliliği savunuyoruz. O zaman bu yazı ailesine sizlerin de katılmasını istyoruz. Hangi siyasi kanatta ve siyasi görüşe sahip olursanız olun, bize göndereceğiniz yazılar değer lendirilecek ve sütunlarımızda yayımlanacaktır. Sanat ve Edebiyat sayfamızla da ayrı bir hizmet vermenin gururunu yaşıyoruz. Bu sayfa ile ilkokullarımıza kadar ineceğiz. Geleceğin fikir adamları, devlet ada mları Sanat ve edebiyatçıları bu irfan yuvalarından yetişeceği için, bu fırsatı büyüklerin yanısıra öğrencilere de vermek istiyoruz. YeniSöke Gazetesi büyük bir inançla bu yola koyulmuştur. Önümüzdeki ay ve yıllarda Söke’nin sesi, kulağı, halkın koruyucusu, kısacası her şeyi olacak. Bürokrasi ile halk arasındaki diyaloğu en sağlıklı ve güzel şekilde kurup yaşatacaktır. Öncelikle hiç bir siyasi tercihimiz olmadan kişilerin haklarını koruyup gözeteceğiz. Ola ki bazı insanlar suçlu olabilir. Bu durumda bile söz konusu insanın kişilik haklarına saldırmayacak söyleyeceklerimizi insani çerçevede dile getireceğiz.

Yıllarca bu işin içindeyim. Bu gün YeniSöke gazetesi ile mutluyum, sevinçliyim, Büyük bir sorumluluk taşıyan YeniSöke gazetesi Allahın izniyle ilçemizde büyük işler başaracaktır. Bize üye olun, muhakkak YeniSöke gazetesi okuyun. Bu ilk sayımızda siz değerli okurlarıma selam, sevgi ve saygılarımı sunarım.

İlk sayı yazarlarından biri de Avukat Ahmet Güçsavdı!

Ahmet Bey, yaşadığı sürece gazeteye ara sıra da olsa yazarak devam etti. O’nun anısını yaşatmak ve hatırlatmak için ilk sayımızda yer alan “YAYIN HAYATINA BAŞLARKEN” adlı makalemizi ona olan saygı ve hürmetten dolayı yayınlıyoruz. Ruhu şad, makamı cennet olsun!.

YAYIN HAYATINA BAŞLARKEN

                            Ahmet Güçsav

Ünlü yazarlarımızdan Cenap Şahabettin’in güzel bir sözü vardır: «Fikirlerin çarpışmasından hakikatlar doğar» der bizim büyük üstadımız  Cenap Şahabettin çeşitli yazı türleri ile Türk Edebiyat Tarihi’ne geçmiş Ulusal değerlerimizden  biridir. O’nun yazılarını zevkle okumayan bir okuyucu yoktur sanıyorum. Özellikle özdeyişleri «veciz sözleri» insanları derin, derin düşündürmekte ve hayattan alınacak dersleri ince bir üslüpla gözler önüne sermektedir,

Bir memlekette fikir hayatı yoksa, orada yapıcılık ve yaratıcılık da yok demektir, Cenap Şehabettin buna; “bal kabaklarının çarpışmasından kabak çekirdeği doğar» demektedir. Biz insanlar da kafalarımızı öyle eğitmeliyiz ki çekirdek çıkarmaktan veya yemekten kurtulmuş olalım. Söke’ yi Sökeliler şalgam tarlası olarak görmek istemiyor. Bu yüzden olacak ki geçenlerde üç-beş arkadaşın yan yana gelmesiyle bu gazete çıkmıştır.. Amaçları para kazanmak değil, okuyucu kazanmak ve Söke’yi bütün yönleri ile tanımaktır.Bugün Denizli denince akla bir sanayi ve ticaret şehri gelmektedir. Yayın hayatı da Denizilide fena değildir. Çünkü Denizli gözlerini yepyeni bir dün ya’ya açmakta ve değişen şartlara göre kendisini ayarlamaktadır. Ünlü sanayicimiz Vehbi Koç bile, geçenlerde : «Denizli İzmir’i çoktan geçmiş ve Ege bölgesinde yani sanayi hayatında parlayan bir yıldız olmuştur» demiştir

Darısı Söke’mizin başına.

YeniSöke gazetesi şehrimiz için manevi bir kazançtır, Haber ve Kültür yarışında okuyucuya faydalı olacaktır. Müzik, nasıl ki ruhun gıdası ise gazeteler de ondan aşağı değildir. Taze ve doğru haber ilginç haber ilkesi, ülke çıkarlarına uygun olarak, susayan gönüllerimizi ve acıkan kafalarımızı doyuracaktır, sanıyoruz.

İKİNCİ YAZI AKSAYIM’IN SUNUSU:

Basının toplumsal ödevi

                Şakir Aksayım

 Gazetenin amaç ve hedeflerini ise Gazetenin Yazı İşleri Müdürlüğünü üstlenen Şakir Aksayım “Basının toplumsal ödevi” adlı sunuş yazısında şöyle belirtiyor.

Ben ve değerli arkadaşlarım Söke'de bir gazetenin yokluğunu hissettiğimiz için. «Yeni Söke'yi yayınlamaya karar verdik. 

Demokrasi Türk Halkının vazgeçilmez yaşam biçimi ve düzenidir. Bir takım temel haklar, kurumlarla varlık ve anlam kazanır, Bunlardan biri de «Basın»dır. Kamuoyu oluşumu yönlendirilmesi, toplumun sesinin yansıtılması, yönetenlerin eleştirilmesi, uyarılması, bazen de onore edilmesi ancak basın sayesinde mümkündür

Çünkü bizler toplumsal bir ödevi yerine getiriyoruz. Bu sorumluluktur ki basının kamu yararı doğrultusunda çalıştığını çalışması gerektiğini ilke haline getirir, ilkeleştirir. 

- Basın, bütün dünya ülkelerinde vardır. Yerel basın da Türkiye'de önemini, işlevini korumuştur. Koruyacaktır da!  

Çelişkisiz toplum olmaz, önemli olan bu çelişkileri, barışçıl, dengeci, çözümlere ulaştırmaktır. Yazı işleri Müdürlüğünü üstlendiğim «YENİSÖKE» gazetesinin en önemli işlevlerinden biri de bu olacaktır. Yangına, körükle gider gibi gitmek mi, yoksa aklın, mantığın, bilimin, sağduyunun gereklerine uymak mı? 

Elbette sağduyumuzun gereklerine uymak ve hoş görülü olmak, Yazıişleri Müdürlüğünü üstlendiğim YeniSöke'nin ilkeleri arasında yer alacaktır.

Bugün YeniSöke ile mutluyuz, sevinçliyiz. Söke'nin sesi, Söke'nin kulağı ve atan nabzı olacağız. Hepinize merhaba... Kucak dolusu sevgi ve 

saygılar sunarım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ensar Turgut Tekin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sağlıklı bir yaşam için neler yaparsınız?
Tüm anketler