Top atıldı hâlâ duymayan var

Kutadgu Bilig üzerine, inceleme, yazma çizme devam ederken şu beyitlere takıldım kaldım:

Dikkat et, cesur aslan baş olursa köpeklere

Köpekler, birer aslan kesilir, karşısındakine. (2047)

                     ***

Eğer, baş olursa aslanlara bir köpek

Bu aslanların olur hepsi köpek. (2048)

Uluğ Tayangu Yûsuf, başkanlığın ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istemiş, benim anladığıma göre. Konu ordu komutanının özelliklerinin belirtilmesi sırasında geçiyor. Ben başka türlü düşünüyordum, onun için takıldım kaldım, diyorum. Bu beyitleri her görüşümde, her okuyuşumda hep aksini düşünüyorum. Acaba Uluğ Tayangu Yûsuf, yanılmış olamaz mı?

Okuduğumuz bütün kitaplarda hep başkanlar, başkanlık ettiği grubun üyelerinin tıynetindedir. Eşkiya başı, eşkiyaların; zeybek başı zeybeklerin; kabadayı başı kabadayıların; Türkmenbaşı Türkmenlerin; oba başı, obaların... Bu örnekler böyle sıralanır gider... Yani baş, tabi olanların özetidir. Tek farkı onları çekip çevirir, biraz da liderlik vasfı taşır, diğerlerine göre...

Yusuf Tayangu Bilgesine dönecek olursak... Diyor ki:

Köpeklerin başına aslan geçerse, bütün köpekler cesurlaşır,

Aslanların başına köpek geçecek olursa bütün aslanlar sünepeleşir.

Bu her okuyuşumda bana ters gelmiştir.

Ama dediğim gibi, bu örneği ordu komutanının vasıflarını sayarken verir.

Hani ordu komutanı, yani serasker ordunun önünde gider, askerlerine cesaret vermek için... Herhâlde bunu kasdederek böyle bir öğüt vermiş olmalı, diye düşünüyorum. Ama benim kafam yine de bu tür değerlendirmeyi basmadı.

Neyse ciddi konuları bırakalım da bir aslan hikâyesine kulak verelim.

***

Bilirsiniz ki ormanların kralı aslandır.

Tilki ise kurnazlığın timsali.

Aslan güç kuvvet sayesinde kral seçilmiş,

Tilki ise çok ince düşüncesi ve hilebaz olması hasebiyle de hileleri sezmesiyle ünlenmiş.

Derler ki ormanda bir aslan, bütün hayvanları dize getirmiş, ancak bir tilkiyle baş edememiş. Ya da tilkiye kurduğu bütün tuzaklar boşa çıkmış. Tilki de aslanın içini dışını, hilesini hudasını iyi öğrenmiş, bu yüzden aslan diş geçirememiş.

Bir gün tilki ormanın kente yakın bir köşesinde oldukça yağlı ve de besili bir danaya ait olduğu sezilen bir butla karşılaşmış. Hani buttan da başka bir şey yokmuş ortalıkta. Ne kelle, ne kuyruk, ne de bir parça kemik. Şu hâlde bunda bir çakırlık var diye düşünmeye ve etraftaki tehlike kokusunu teneffüse durmuş. Bir müddet gözlemiş. Ama bir türlü hileyi çözememiş. Hani karnı da çok acıkmanın ötesinde zil çalmaktaymış. Yine de sabretmiş... Kenara çekilip beklemede kalmış. Nedense bir süre sonra aslan kokuyu almış ete doğru gelmiş. Bakmış etin başında tilki pösteki gibi serilmiş bekliyor. Böyle bir şey tilkiden beklenecek bir davranış değil ya. Sormuş aslan:

-Açlıktan ölmek üzeresin neredeyse... Niçin kurulmazsın sofranın başına, mıymıntı herif?

Tilki ölgün sesiyle cevap vermiş:

-Ben bugün oruç tuttum. İftarı bekliyordum. Nasip seninmiş, ben başımın çaresine bakarım, sen buyur sofraya...

Aslan, krallığın verdiği azametle yaklaşmış sofraya, daha ilk hamlede patlamış bomba. Aslan önce göğe yükselmiş, daha sonra yere serilmiş, kafa göz kan revan. Sofraya uzanacak hâl kalmamış. Tilki yavaşça uzanmış budun yağlı ve tavlı yerine... Aslan dayanamamış:

-Hani oruçtun köftehor, bu ne hâl böyle...

Tilki hem yutmuş lokmaları, hem de cevap vermiş aslana:

-Demin top atıldı, duymadın galiba.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yaşar Çağbayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sağlıklı bir yaşam için neler yaparsınız?