Kuşçubaşı Eşref Bey’in Hayatından Tablolar-10 KUŞÇUBAŞI EŞREF’İN İKİNCİ EVLİLİĞİ

KUŞÇUBAŞI EŞREF’İN İKİNCİ EVLİLİĞİ

Balkan Savaşları sona ermişti. Acımasız çarpışmalar olmuş, Osmanlı travmatik kayıplar vermişlerdi. Fakat ufukta Osmanlı İmparatorluğu ve Eşref için daha da çetin sınavlar vardı. Savaşlar Osmanlı İmparatorluğu’nun askeri kapasitesindeki hem kuvvetli ve hem de zayıf taraflarını ortaya sermişti. Öte yandan bu savaşların ortaya çıkardığı bir şey daha vardı: İmparatorluk Savaşma azmini henüz yitirmemişti. Aslına bakılırsa, yeni bir Osmanlı Müslüman severliğinin yükselişte olduğu gittikçe daha açık bir hal alıyordu. Eşref’in gururla yer aldığı, eski Osmanlı başkenti Edirne’nin yeniden ele geçirilmesiyle sembolize olan bu yeni savaşçı ruh; yazılar, topluma yönelik çağrılar ve gösterilerle toplumsal yaşamda gittikçe daha çok hayat buluyordu.

     Fakat Eşref için bunların hepsini geride bırakma vaktiydi. Ülkesine zor koşullar altında hizmet etmesinin ardından artık sivil yaşama dönmeyi düşünüyordu. Balkanlarda Sahte evraklar hazırlamak için kullandığı damga ve mühür koleksiyonunu paketleyip, bir an parlayan ama sonra sönen kısa ömürlü bağımsız Batı Trakya Cumhuriyeti tecrübesini ardında bırakmaya çalıştı. Feride Hanım’ın oğulları Feridun’u doğurduktan kısa bir süre sonra hayatını kaybetmesinden dolayı artık dul bir adam olan Eşref Batı Anadolu’ya döndü ve yeniden ikinci evliliğini yaptı. Müstakbel karısı Pervin Hanım’ı iki yıl önce görmüş ve babası Hacı Ziya Beyden istemişti. Hacı Ziya Bey ise kızının henüz çok genç olduğunu söyleyerek bu teklifi reddetmiş ve Eşref’e beklemesini söylemişti. Genç Pervin de Eşref gibi Kafkaslardan göçen bir ailenin kızıydı. Ailesi Önce Mora Yarımadasına yerleşmiş, daha sonra Ege’yi geçip Batı Anadolu’da Büyük bir çiftlik satın almıştı. Pervin Hanım’ın sahneye çıkmasıyla Eşref’in hayatına ve daha ayrıntılı olarak Osmanlı kadınının savaş dönemlerindeki yaşantısına ilişkin kavrayışımız artar. Yeni evli çift, evlendikten sonra bir vakit, 1914 şubat’ının sonları veya mart ayının başlarında tarım arazilerini işletmek için bölgeye yerleşmeye karar verdiler. Düğünlerine Enver Paşa ile Abdülmecid’in torunu Naciye Sultan’ın 5 Mart 1914’te gerçekleşmiş olan düğünlerine aynı ay içerisinde yapıldığı belirtilmektedir. Eşref Arabistan Sürgünü dönüşünde, muhtemelen Gediz Ovasındaki Salihli’de bir arazinin kontrolunu almıştı. Toprakları giderek genişliyordu. Pervin Hanımın ailesinin mülkü ise Büyük Menderes Ovası’nda bulunan Söke yakınlarındaki zengin topraklardı. Pervinin söylediği gibi “Gerek Eşref’in Salihli’deki çiftliğinde, gerek benim dedemden ve babamdan miras aldığım Söke’deki çiftlikte olsun, dikkatini toprağı işlemeye ve vatan mücadelesini silahlar yerine saban ve tarım aletleriyle sürdürmeye verecekti. Kararı buydu. Bu planla yuvamızı kurduk. Millete verdiği hizmet bitmişti. Ya da biz böyle düşünmüştük. Sonraki gelişmeler bu sözlerin ne kadar dokunaklı olduğunu ortaya çıkaracaktı.

     Pervin Hanım Hatıratında şöyle diyor: “Sökeli Hacı Ziya Beyin Kızı, Kuşçubaşı Eşref’in karısıyım. Hacı Ziya Bey Moradan Söke’ye göç etmiş kişidir. Kendisi Söke’nin sayılı ailelerinden bir aileye mensuptur. Sağlığında Söke’ye gelen Balkan Göçmenlerine kendi arazilerinden toprak ve Söke Merkezdeki arazilerinden arsalar bağışlamış, onların daha fazla mağdur olmalarına engel olmuştur. Kendisi Söke Merkezde bulunan “Hacı Ziya Bey Camisini yaptırmıştır. Oğullarından biri olan Adil Azbazdar 1940’lı yıllarda Söke Belediyesi Başkanlığı yapmış çok çalışkan ve hayır severdi. Daha önce Ziraat Okulu olarak kullanılırken bugün TAYEM olarak bilinen kurumun arsasını ve arazilerini bu aile bağışlamıştır. Hacı Ziya Beyin Torunu Rasih Bey’in oğlu olan Beliğ Azbazdar ise Söke’de 8.5 yıl Belediye Başkanlığı yapmıştır. Ayrıca Hacı Ziya Bey’in bir kızı Kuşçu Başı Eşref ile diğer kızı Orgeneral Kazım Karabekir Paşa ile evlidir. Kuşçubaşı Eşref ile Doğu Fatihi Kazım Karabekir paşa bacanaktırlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ensar Turgut Tekin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sağlıklı bir yaşam için neler yaparsınız?