Söke’de Bayramları Çileye Dönüştüren: Novada Kavşağı (2)

Söke’de Bayramları Çileye Dönüştüren: Novada Kavşağı (2)

Saygıdeğer YeniSöke Gazetesi Okurları; geçen haftaki yazımıza kaldığımız bölümden devam ediyoruz. İlçemizin girişindeki, Novada Kavşağı’nın yarattığı pek çok sorundan bahsetmiştik.

Bu makalemiz kıymetli halkımızdan, sizlerden yoğun bir şekilde ilgi gördü. Özellikle şahsıma yazıyla ilgili çevremden olumlu geri dönüşler oldu. Hepinize çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Şehrimizi ilgilendiren buna benzer sorunlarımızı halkın penceresinden olaylara bakan Sökeli bir kardeşiniz olarak, önümüzdeki yazılarımda da gündeme getirmeye devam edeceğim. Öncelikle bu makaleyi kaleme almaktaki amacımdan da, sizlere kısaca söz edeyim.

Özellikle şehrimizin bütün sorunlarını şeffaf biçimde aktarma konusunda asla siyaset ve siyasi parti ayrımı gözetmeyen, 1993’ten bugüne objektif çizgisi ile daima halkın ve kamu yararının üstünlüğüne hizmet eden, bir yayıncılık politikasını benimseyen, Gazeteniz Yenisöke ve biz yazarları; her koşulda siz değerli Söke halkımızın görüş, öneri ve taleplerini önemsemekteyiz.

Dolayısıyla Söke ilçemizin girişindeki Novada Kavşağı’nın çevresinde sebebiyet verdiği çok sayıdaki problemin çözümünün de doğrudan doğruya vatandaşlarımıza, şehrimize, ülkemize siz kıymetli okurlarımıza ve biz Sökelilere yönelik bir hizmet olacağından adımız gibi eminiz.

Ayrıca Söke Ticaret Odası Başkanı Sayın Metin Sakalar Beyefendiye ve Söke Ticaret Odası Yönetim Kurulu’na bu soruna dikkat çekerek, yerel açıdan kamuoyu yarattıkları için teşekkür etmeliyiz. Söke Ticaret Odası, ilçemiz bünyesinde farkındalık yaratan çalışmalara imza atıyor.

Gazeteniz YeniSöke’nin de haberleştirdiği üzere Sn. Metin Başkan kavşak sorununa yönelik olarak açıklamasında, “geçen bayramda 800 bin kişinin Söke’mizden ve bu kavşaktan geçiş yaptığını ancak, bunun şehre katma değerinin sadece % 10 gibi bir düzeyde kaldığını” belirtti.

Buradan hareketle, % 90’lık bir kitlenin Söke’mizi transit geçiş için kullandığı görülmektedir. Dolayısıyla Novada Kavşağı ilçemizin sosyoekonomik gelişimi adına olumsuz bir tablo ortaya çıkarıyor. Bu noktada ise sosyoekonomik açıdan şehrimizin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan, Söke Ticaret Odası’nın geliştirdiği çözüm önerileri önem kazanıyor.

Kavşak sorununun çözümüne tekrar gelirsek, elbette bu kavşakla adı anılan Novada AVM’nin de, Söke’mize ekonomik katkılar sağladığı şüphe götürmez bir gerçekliktir. Novada AVM gibi aynı şekilde Söke Organize Sanayi Bölgesi de, ilçemize geniş çapta istihdam sahaları yaratmaktadır. Çok sayıdaki hemşehrimiz buralardaki dükkânlarda, mağazalarda, fabrikalarda ve işyerlerinde çalışarak evlerine ekmek götürüyor. İşte kavşağa dönük sorunların çözüm yolları da, aslında, tam buralardan geçmektedir. Bu AVM ve OSB için, ayrı bir yol yapılabilir.

Ayrıca bölgede asri mezarlığın karşısında bulunan Çimento fabrikası ile Sazlı mahallesindeki Un fabrikasının dev iş araçları da bu yolu ve Novada Kavşağı’nı yoğun olarak kullanmaktadır.

Ek olarak bölgeye daldı battı yapılması da oldukça önemli, alternatif bir çözüm önerisidir. Novada Kavşağı’nın bulunduğu o bölgeye yeni taşınarak faaliyetlerine başlayan Söke Otogarı ile Söke Organize Sanayi Bölgesi’ne gidecek otobüs ve kamyon gibi dev ölçekteki araçların, bu dönel kavşaktan geçmelerini, mutlaka önleyebilecek, bazı çözüm önerileri geliştirilmelidir. Öneriler tabi çoğaltılabilir. Pek çok çözümle Novada Kavşağı bir sorun olmaktan çıkarılabilir.

Ancak, öncelikle bu iş sahalarına ve terminale gidecek, araç yoğunluklarını, azaltmak gerekir. Dolayısıyla, böyle yapıldığı takdirde, şehirlerarası geçiş daha sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Söke’ye giriş güzergâhında, işyerlerine kamyon gibi dev ölçekli araçlar yoğunluk yaratırken, aynı kavşakta otomobil gibi araçların, farklı şehirlere gitmek için toplanmaları uygun değildir.

Ülkemiz, ilimiz ve ilçemizdeki araç sayılarının çokluğunu da göz önüne aldığımız takdirde, Söke’mizin girişi ve batı turizminin ise, geçiş toplardamarı olan kavşak, iş kamyonları, özel otomobiller, şehir içi taşımacılık minibüsleri, sarı otobüsler ile şehirlerarası otobüsler gibi araçların aynı yolda yoğun bir kalabalık oluşturduğu bu yükle de uzun süre baş edemeyecektir.

Novada Kavşağı sorununun çözümü ile ilgili Sn. Metin Sakalar önümüzdeki günlerde başkent Ankara’ya giderek çeşitli temaslarda bulunacağını açıkladı. Umarız Söke’miz için hayırlısı olur.

Bu sorun siz okurlarımızın hatırlayacağı üzere daha önceki dönemlerde de pek çok kez farklı şekillerde gündeme geldi. Ancak nedense bir takım sebeplerden ötürü herhangi bir çözüm adımı gerçekleşmedi. Yetkililerin basındaki açıklamalarını ele aldığımızda, Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında, bir yetki karmaşası olduğu dile getirildi.

İşte her konuda olduğu gibi bu hususta da objektif ve tamamen halkımızın, kamunun yararını gözeten bir yazar bilinciyle, geçen yazılarımda da sıklıkla ifade ettiğim üzere; Söke ve Sökeliler merkezi ekseninde sorunlarımızın çözümü için yerel bir farkındalık oluşturmamız gerek. Siyaset kurumunun, sorunlarımızı çözen bir anlayışa hizmet etmesi önceliğimiz olmalı.

Dolayısıyla herkesin, tüm hemşehrilerimizin, kendine göre bir siyasi ve sosyal görüşü olabilir. Ancak olaylara, problemlere, yerel idare ve genel idare açısından bakarak değil, halk olarak sadece Söke ve Sökelilik bilinciyle yaklaşarak yetkilileri sorunları çözmelerine ikna etmeliyiz. Yerel ve genel idarenin karşılıklı istişareleriyle Novada Kavşağı sorunu mutlaka çözülecektir.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cumhur Kartal YILDIZ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sağlıklı bir yaşam için neler yaparsınız?