İLKLERİN GAZETESİ YENİSÖKE, SÖKE’DE BİR İLKİ DAHA GERÇEKLEŞTİRDİ

İsmail Eravcı- Meryem Yavaşoğlu
Söke’de ilk defa bir gazete, yazarları için imza günü düzenledi. İlçedeki ilk etkinlik olmasına rağmen Sökeliler büyük ilgi gösterdi.
Gazeteniz YeniSöke İlçenin kültür hayatına katkı yapmaya devam ediyor. Dünde bir ilki gerçekleştirerek yazarlarına imza günü organize etti. Gazetenin Basım yeri olan Şafak Ofset Matbaacılık, Gazetecilik, Yayıncılık Ltd. Şti’inde düzenlenen imza günü etkinliği saat 10.00 ile 17.00 arasında devam etti. İmza gününe gelen vatandaşlar kitapları yazarlara imzalatırken bu arada bol bol sohbet ettiler. İmza etkinliğine ilçenin yazarlarının büyük bölümü ilgi gösterirken, protokol ve sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar da yalnız bırakmadılar.
Etkinliğe Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel’in Ankara’da olması nedeniyle yerine Söke Belediye Başkan yardımcısı Veli Devrim Yerli, ADÜ Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç, Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, Söke Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi Müdürü Fatih Akkaba, Söke CHP İlçe Başkanı Mesut Atakan, CHP Aydın İl Disiplin Kurulu üyesi Tuba Özturlar, MHP Söke İlçe Başkanı Veysel Öztürk, MHP Kadın Kolları Başkanı Hilal Ayyıldız, Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi Müdürü Engin Karagöz, SÖGÎAD Başkanı Mustafa Koray Taşkın, Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel, Söke Ticaret Odası yönetim Kurulu üyesi Murat Günal, Söke Kızılay Derneği Başkanı Oğuz Eryıldız, Türk Eğitim Sen Söke Temsilcisi Rasim Yavuzyılmaz, Aydın Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü Fatih Akkentli, Söke Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Çıtak, Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Kemal Karabıyık, Avcılar Kulübü Başkanı Fevzi Keçeci, Söke Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Tülay Sarayköylü, yazarlar Mustafa Genç, Söke Bir Güzel Anadolu kitabının yazarı İsmail Caner Genç, Hüseyin Işık, Metin Akdeniz, Oyhan Hasan Bıldırki, Ensar Turgut Tekin, Abdülkadir Güler, Abdullah Ziya Kabak, Ali Sarayköylü, Söke Belediye Basın Bürosu Sorumlusu Levent Tuncer, Maraton TV sahibi Erol Özhavutçu, Kanal 09’dan Musa Ölmez, önceki dönem Söke Belediye Meclis Üyesi Mehmet Yörük’ün de aralarında bulunduğu, çok sayıda vatandaş imza gününe katıldı.

KAYMAKAM KURTBEYOĞLU: “TEBRİK EDİYORUM”
İmza günü etkinliğine katılan Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu yaptığı açıklamada “Mart Nisan ayı kültürel etkinlik kapsamında ciddi faaliyetlere sahne oldu. Okullarımız ciddi faaliyetler yapıyor. Şiir edebiyat günleri yapıyoruz. Bugün Yavuz Selim Anadolu Lisesi öğrencilerinin hikayelerinden oluşan kitabın tanıtımını da yaptık. Şu anda Yeni Söke Gazetesinde bulunuyoruz. Yeni Söke Gazetesi’nde özellikle iki emekli yazarımız için imza günü tertip etmesi nedeniyle tebrik ediyorum. Yaşar Çağbayır hocamız ki bana göre Türkiye’nin dünya çapında bir yazarı, bir sözlük müellifi. Ayrıca Yeni Söke Gazetesi köşe yazarlarından Mustafa Uluçay Bey’in bilgi birikimini döktüğü iki ayrı kitabının imza günü olması ayrı bir güzel. Medeni toplumlarda bu iş biraz daha fazla oluyor. Hem ilçemizde, hem ilimizde hem de ülkemizde daha çok kitaba zaman ayırmak, daha çok okumak, daha çok kitap yazılması, daha çok kitap satılması gerekiyor. Bütün bu faaliyetlerde, bu anlamda bir katkı sağlayacak diye düşünüyorum. Bu meyanda tekrar tekrar teşekkür ediyorum, tebriklerimi sunuyorum. İnşallah bundan sonra arkası gelir. Okullarımızda öğrencilerimizin yazarlarla buluştuğu programlar vardı. Buralardan kendilerine hedef koyarak şiir ve hikayeler yazan çocuklarımız var. Gazetemizin de bu anlamda meydanlara çıkıp topluluklara hitap edecek başka faaliyetleri yürütürse faydalı olacağı kanaatindeyim. Tekrar tebrik ediyorum” dedi.

Prof. Dr. FATMA NEVAL GENÇ:
“YEREL BASIN VE YEREL
ARAŞTIRMACILAR
ÇOK ÖNEMLİ”
ADÜ Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç yaptığı açıklamada “İki değerli hocamızın ve basın mensubunun eserlerini tekrar yakından inceleme fırsatımız oldu. Emekleri için iki yazarımıza da teşekkür ediyorum. Hem yerel basın hem yerel araştırmacı yazarlar bizim için çok değerli. Ulusal anlamda da çalışanlar önemli ama özellikle yerel basını ve araştırmaları desteklemek bizim görevimiz olmalı diye düşünüyorum. Böyle eserlerin daha fazla kazandırılmasını umut ediyorum.
İlçelerde bu tür etkinlikleri cesaret etmek, yapmak daha zor. Ama etki değeri bakımından ilçelerde yapılan etkinliklerin katma değeri daha çok. Çünkü Büyükşehir’de olan insan her şeyi ulaşabiliyor. Fuar ve etkinliklere daha kolay ulaşabiliyor ama bizim burada hem birbirimizi desteklememiz hem tanıtıma katkıda bulunma anlamında küçükte olsa organizasyonları yapmamız, yapılan organizasyonlara iştirak etmemiz daha önemli diye düşünüyorum. YeniSöke gazetesi olarak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yaptığınız için sizlere de teşekkür ederim” dedi.
YERLİ: YAZARLARIMIZDAN
YARARLANMAK İSTİYORUZ
Söke Belediye Başkan Yardımcısı Veli Devrim Yerli konuşmasında “Değerli yazarlarımızı görmek ve destek vermek için geldik. Yaşar Çağbayır’ı duyuyoruz. Kendisi Türkiye ve dünya çapında bir yazar. Özellikle yazarlarla tanışmak için buraya gelmeye ben karar verdim. Kendilerinden yararlanmak istiyoruz. Yapabileceğimiz bir şeyler var mı ne gibi bir yararımız olur amacıyla geldik. Çok değerli insanlar ve hala çalışıyorlar”dedi.

ATAKAN: BU TÜR
ETKİNLİKLER DAHA
SIK OLMALI
CHP Söke İlçe Başkanı Mesut Atakan kültürel etkinliklere dikkat çekerek “Bu tür etkinliklerin daha sık olmasını istiyoruz. Geçmişte daha sık kitap günleri vardı. Önümüzdeki günlerde bu tür etkinliklerin artmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

TAŞKIN: BU TÜR ETKİNLİKLER
DEVAM ETMELİ
Söke Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Mustafa Koray Taşkın bu tür etkinliklerin önemini vurgulayıp “Öncelikle bu organizasyonu düzenleyenlere çok teşekkür ediyoruz. Bunların devamı da gelmeli. Bizde dernek olarak önümüzdeki günlerde Kaymakam beyimizin de katılacağı aydınlarımızla ortak toplantı düzenleyeceğiz. Destek vermemiz lazım. Aydınlarımıza, büyüklerimize sahip çıkmamız lazım. Bu anlamda Hasan Hüseyin abimi de kutluyorum” dedi.
GÜNAL : YAZARLAR ÇITAYI
YÜKSELTİYOR
Söke Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Murat Günal da yaptığı açıklamada “Ben oluşumdaki en gençlerden biriyim. Bu güzel organizasyon için teşekkür ediyorum. Kitabı hem yerel de hem de ulusal da yayınlayıp çıtayı yükselten yazarlarımıza, şairlerimize de ayrıca teşekkür edip minnetlerimi sunuyorum” dedi.
YAVAŞOĞLU: BİR
İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ
Gazeteniz Yeni Söke’nin 1 Aralık 1993 tarihinde yayın hayatına başladığını belirten Gazeteniz YeniSöke İmtiyaz Sahibi Hasan Hüseyin Yavaşoğlu “YeniSöke bu değerli yazar ailesinin katkılarıyla bu günlere gelmiştir. Biz de bu arkadaşların düşüncelerini kağıda dökerek ve kitaplaştırarak kamuoyuna sunmalarına vesile olmak istedik. Söke’de bir ilk olan bir imza günü düzenlemeye çalıştık. Toplumun buna teveccüh göstereceğine inanıyoruz. Bunun devamının gelmesini ve desteklenmesini de bekliyoruz. Bu iki yazarımıza ve diğer yazarlarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum.

ÇAĞBAYIR: GÖSTERİELEN
İLGİDEN MEMNUNUM

İmza gününe katılarak kitaplarını imzalayan Gazeteniz YeniSöke yazarlarından Yaşar Çağbayır “Söke konusunda çalıştım, Atatürk’ün Söke’ye gelişiyle ilgili bir araştırma yaptım. Daha sonra iş büyüdü ve ben Türkiye çapında Adriyatikten Çin denizine kadar uzanan bir döneme ait sözlük hazırladım. 10 cilt 315 bin kelimeden oluşan bir sözlük hazırladım. Devlet tarafından 98 ülkeye dağıtıldı. Halen daha bunu geliştirmekle, artırmakla çalışıyorum. Yeni kelimeler ekleyip çalışıyorum. Bana vaktini nasıl geçiriyorsun diye soruyorlar; ben de onlara vakit var mı diye soruyorum.
Şu ana kadar gösterilen ilgiden memnunum. Ülkenin durumu belli” şeklinde açıklama yaptı.

ULUÇAY: BU KİTAPLAR
SIRADAN DİN KİTABI DEĞİL
Mustafa Uluçay da yaptığı açıklamada “30 yıl imamlık yaptım ve sürekli okudum. Bir süre sonra yazmaya başladım. Düşüncelerimi kağıda döktüm. Yani bir 30 yıldır da yazıyoruz. Yazdıklarımızın bir bölümünü kitap haline getirdik. Yine gazete de yazdıklarımızın bir kısmını derleyip toparlayıp ikinci bir kitap haline getirdik. İnsanlarımız istifade etsinler. Bu kitaplar farklı bakış açısından yazılmış kitaplar, sıradan bir din kitabı değil. Okumadan bu anlaşılmaz. Yazmaya devam ediyoruz” dedi.
EFELER BELEDİYE BAŞKANI

ATAY’DAN TELGRAF
Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay da Gazeteniz YeniSöke’nin yazarları için düzenlediği imza gününe duyarsız kalmadı.
Mehmet Fatih Atay Telgrafında “YeniSöke Gazetesi olarak düzenlediğiniz İmza ve Sohbet Günü’ne Efeler Belediyesi’ndeki yoğun programımdan dolayı katılamıyorum.
Daha aydın bir gelecek için kitap okumanın çok önemli olduğunu hatırlatan bu günde İmza ve Sohbet Gününe katılan tüm vatandaşlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.