HAFTANIN YORUMU: HAK, ADALET VE DOST

İnsan hayatının bir takım temel kavramları vardır, onlardan hak, adalet, dostluk, huzur, güven ve mutluluk. Bunlar her kişi için olduğu gibi, toplum, devlet ve dünya için de vaz geçilmez değerlerdir. Ama, gariptir en çok ihlâl edilen, çiğnenen ihanete uğrayanda bunlardır. Tarih boyunca da bu hep böyle olmuştur. Oysa bunlarla ilgili yazılanlar, çizilenler, söylenenler, o kadar çok ki, kütüphaneler dolusu. Bu yetmemiş adına abideler, anıtlar dikilmiş, saraylar yapılmış, istenilen ortam sağlanamamış, savaşlar, barışlar, ahit ve anlaşmalar akdedilmiş, yine istenilen amaca tam ulaşılamamış. Bazı istisnalar hariç, haklar yenilmiş,  gasp ve tecavüze uğramış, çiğnenmiş  kısıtlanmış, sahibine tamamen ödenmemiş. Adalet hep güçlünün elinde istismar vasıtası olmuş. Yani, hak, gücün esiri, mazlumun ve masumun özlemi olmuş. Yüksek adalet divanı denmiş, en büyük haksızlık orada yapılmış. Lahey Adalet divanı tesis edilmiş, adaletten geçinmiş ama adalet gerçekleşmemiş. Bizde de bir zamanlar Yüksek Adalet Divanı oluşturulmuş, ama adalet uygulanmamış. Neden? Neden mi? Adaletin yükseği ve alçağı olur mu? Adalet, adalettir; azı, çoğu, yücesi ve cücesi olmaz da ondan. Evet, dost desen nerde?.. Çok sözlerde tarifi var, lâkin kendisi yok! Neyin üzerine, nasıl bir dostluk kurmayı düşünüyorsunuz?…. Dost olmanın ölçüsü, dostluk kurmanın garantisi, dostum!.. Demenin piyangosu kaç talihlinin şansına çıkmış? Hangi menfaat pazarında vitrin süsü olmuş? Bu zaman da dost acı bir gıdadır. Taliplisi olmaz, kolay kolay da bulunmaz.

MAHALLİ İDARELERDE SİYASET

Buraya kadar hep karamsar bir tablo çizdin diyorsunuz? Sanki bunlar üzerinde az laf üreten, polemik yapan ve edebiyat türeten azmış gibi, birde sen fasıl geçtin. Bunu neden yaptın? Mahalli idareler seçimine giderken, bunlar üzerinde bir duyarlılık oluşturmak için mi? Neden olmasın, siyasi arenada en fazla örselenen değerler onlar değil mi? Mahalli idareler önemli icra kurumları olarak görev yapmıyorlar mı? Halka hizmet sloganlarıyla yola çıkıp politika yapmıyorlar mı? İşte bu nedenlerle ifade ettiğimiz değerler ciddi önem arz ediyorlar. O makamlara talip olup, Belediye Başkanlığı için ortaya çıktıklarında verilen sözler, edilen vaatler, göreve gelince ne kadar yerine geliyor, yaşadığımız toplumun içinde görüyoruz. Makama oturunca yakalardan parti rozetleri sökülüyor, ama kalplerde o zihniyet devam ediyor. Dolayısıyla değişen bir şey olmuyor. Çünkü, önemli olan yakalardaki rozetleri söküp çıkarmak değil, kalplerdeki kayırmacı zihniyeti söküp atmaktır. Hak, adalet ölçüleri içinde vazife yapmaktır. Bu madalyonun bir yüzü belki en önemli yüzüdür, ama madalyonun bir yüzü daha var. O görevlere ehliyetli ve liyakatli kişileri seçip getirmek. Bunu da halk-seçmenler yapacak, sizden-bizden hikayesi bir tarafa, hepimizden anlayışı ön tarafa geçirilecek. Çünkü, huzur, güven ve mutluluk birlikte ancak böyle yaşanır. O göreve gelen, orada kalmak için çaba sarf etmez sadece, görevini hakkıyla ve adaletle sürdürüp yürütmek için çaba sarf eder ve çalışmasının başarısından ötürü vatandaş onun orada kalmasını ister ve gerçekleştirir. Bu inanç ve ideal şiarımız olmalıdır.

MAHALLİ  AÇIDAN 

SÖKE’DE  SİYASET

İlimiz Aydın, İlçemiz Söke adına Belediye Başkan Aday-Adaylarımız siyasi partilere göre hodri meydan demiş ve görücüye çıkmışlar sayılırlar. Bunların partilere göre sayılarının az veya çok olması pek önemli değil. Önemli olan o görevleri hakkıyla göğüsleyecek liyakat ve ehliyet sahibi olmalarıdır. Elbette her Türk vatandaşı yasalar çerçevesinde bu görevlere talip olabilir ve hakkıdır. İlimiz Aydın Büyükşehir olması dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanını seçeceğiz, tabi bu çerçevede İlçe Belediye Başkanımızı da seçeceğiz. Bu konuda İl ve İlçe olarak yöremizin potansiyelleri açısından düşüncelerimiz var. Şimdiye kadar bu hususta özlemini çektiğimiz önemli ölçüde bir hareketlilik, teşebbüs ve yatırımlar gerçekleşmedi. Hatta bazı alanlarda sıradan ve rutin çalışmalar bile yapılmadı veya yapılamadı. Bunların neler olduğunu daha önce çok yazdık, şimdi bir daha tekrar etmek istemiyorum. Ama, bu mahalli seçimden sonra bu makus talihin kırılmasını istiyoruz. Aydın AKP  Sökeli Milletvekilimiz Sayın Metin Yavuz “Söke’yi baştan aşağıya değiştirmeye talibiz” demiş ve Söke Çayı’ndan, trafiğine kadar hazırlanmış projelerimiz var, bunları hayata geçireceğiz vaadinde bulunmuş. İnşallah biz Sökeliler de  bu vaadin gerçekleşmesini istiyoruz. Bu arada Germencik Belediye Başkanı ve Aydın Büyükşehir MHP Belediye Başkan Adayı Sayın Ümmet Akın, yağmur, çamur demeden çalışıyor İlçeleri, kurum ve kuruluşları, mahalleleri geziyor ve projelerini anlatıyor. Allah ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz için çalışıp çaba gösterenlerin hepsinden razı olsun diyor, herkese esenlikler diliyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.