AYDIN YÖRÜK TÜRKMEN BOYLARI

Oğuzhan’ın üç büyük oğlu Gün – Ay ve Yıldız, üç küçük oğlu Gök, Dağ ve Deniz adlarını taşırlar. Devlet kurma yetkisi 3 büyük oğlan ve onlara bağlı aşiretlere verilmiştir. Bunlara BOZOK genel adı verilmiştir. 3 küçük oğlan ve onlara bağlı boylara Üçok genel adı verilmiştir.
Tarihte devletlerimizin çoğu Bozoklarca kurulmuştur; Selçuklular hariç. Anadolu’ya Türk göçü 1000. Yıllarda başlamış ve artarak devam etmiştir. Müslüman olmayan Türkler Anadolu’ya daha önce gelmişler, Kayseri, Karaman yörelerine yerleşmişlerdir; Bunlar Peçenek, Uz ve Kıpçak’lardır. Bizans Ordusu’nda da muharip gurupları oluşturuyorlardı. İslamiyet öncesi Milattan önce 30 binli yıllarda Türk adı olmasa da kültürüne ait yerleşimler mevcuttur ve her gün daha çok aydınlanmaktadır. M.Ö. 2000’lerde Anadolu’ya gelen İyonların göçebe oldukları ve sütun başlıklarının koçbaşı olduğu her yerde görülür, Sümer ve İyonca’nın Türk Dil grubundan Ural- Altay ve sona eklemeli bir dil olduğu ispatlanmıştır. Yine de bu kadar eskiye ağırlık vermeyeceğim. Günümüz Anadolu’nun aslını oluşturan Türkmen boylarından Aydın’a yerleşenlerden bahsedeceğim bu yazımda. Moğol istilası ile çok sayıda Türkmen hızlı bir biçimde Türkmenistan ve İran’ı terk ederek Anadolu’ya girdi. Moğolların Anadolu’ya gelmeleri ve Kösedağ Savaşı’nda Selçuklu’yu yenmeleri ile Türkmen boyları batı illerine doğru göç etmek zorunda kaldılar.
1.Karkın Yörükleri Bozok Yıldızhan
2.Kızık Yörükleri Bozok Yıldızhan
3.Yaparlı Yörükleri Bozok Ayhan –Sultanhisar
4.Bayat Yörükleri Bozok Günhan –Konakpınar yöresi
5.Bayındır Yörükleri Üçok –Gökhan soyundan Aydın, Nazilli, Ova bayındır
6.Çavundur Yörükleri –Üçok- Gökhan, Bozdoğan Yöresi

Eymür Yörükleri –Üçok- Dağhan- Eymir, Ovaemir yöresi- merkez

Döger Yörükleri Bozok- Ayhan Karacasu, Eymir, Dağ eğmir yöresi merkezde

Yüreğir Yörükleri –Üçok Denizhan

Avşar –Bozok – Yıldızhan Söke ve Civarı – Kocaavşar

Çepni – Üçok- Gökhan.

Yenişehir Yörükleri – Aydın Bozdoğan

Yiva – Üçok- Denizhan

Kınık – Üçok- Denizhan

Boydüz – Üçok- Denizhan

Barak

Çunkur

Arap

Akkoyunlu

Karakoyunlu

Teke – Sultanhisar  
  Bunların özellikle Selçuklu’nun ana unsurları Üçokların Denizhan soyuna bağlı olmalarının nedeni Moğol istilası ile devletin yıkılması ve de Kutalmış oğlu Süleyman’ın soyundan gelmesi Anadolu’yu yurt edinmesi ile açıklanabilir. En kalabalık Türkmen boyu Avşarlar 140 bin hane, Yiva’nın 121 bin hane, Eymür’ün 58 bin hane, Bayındırın 88 bin hane, Döger’in 41 bin hane, Danişmendin 12 bin hane, Horzum yörüklerinin 5 bin, Karakoyunluların 10673 hane oldukları ve Batı Anadolu’ya yayıldıkları kaynaklarda bellidir.
Kaynak: Osmanlı Kimliği ve Aşiretleri (Yusuf Halaçoğlu)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Latif Yalçın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.