BAYRAM ÖNCESİ VE SONRASI

MUSTAFA ULUÇAY

Hayatımız bir imtihan sırrı akışı içerisinde devam ediyor. Haliyle bu süreçte bayramlar, seyranlar, güzel ve sıkıntılı anlar, dikkat çekici ve unutulamayacak zamanlar gelip geçiyorlar. yaşam yolunda ömür takviminin yaprakları bir-bir düşerken, hergün ecel durağına biraz daha yaklaşıyoruz. Arada bir cami minarelerinden yükselen Esselâ……. sesleri, bir yakınımız veya tanıdığımızın ebed yolculuğuna çıktığının haberini veriyor. Yüreğimizden hissettiğimiz bir sızıyla aaa daha dün aramızdaydı, tatlı ve sıcak bir bayram sohbeti yapmıştık deriz. Fani dünya! Ne diyor Rabbimiz; her canlı ölümü tadacaktır. Peygamber efendimiz de, insanlığınızı unutmayın bu fani dünya sizi aldatmasın diyor. Evet, Yunusumuz boşuna sormuyor! Mal sahibi mülk sahibi/hani bunun ilk sahibi? Bayramlar, seyranlar geçer, hayat devam eder, her canlının bir ömrü var, vakitle çerçevelenmiş olarak. Bayram öncesi Ramazan ayı vardı günlerimizi oruçlu geçirdik. Tabi sosyal hareketliliğimiz de vardı, okullarımız yaz tatiline girdi, önümüzdeki haftaya seçim var, siyasilerimiz canla başla çalışıyorlar, seçilmek isteyenler seçilmek için, seçilenlerde bir daha seçilmek için mücadele veriyorlar. Söke’mizin meşhur Albayrak Caddesi tamir edildi, Büyükşehir Belediye Başkanı, ismini seçmenin beynine kazımak için kısa aralıklarla caddenin birçok yerinde pankartlarda adını dalgalandırmaktadır. Bu arada yıllardır beklediğimiz Boynak suyunun da geldiğinin müjdesi verilmektedir. Tabi, geçmişini de unutmamak kaydı ile buda hatırda bulunsun!

HERKES KENDİSİNE 

YAKIŞANI YAPAR

Ata sözleri olarak karşımıza çıkan dedelerimizin ve ninelerimizin söyledikleri haklılıklarıyla bize dersler vermektedir. Beşparmak dağlarına takılan latmos adı, başta çevresindeki Mahalle Muhtarlarının tepkisiyle buna tavır koyuldu. Bu tavra ilk destek, dilimiz Türkçenin mahir ustası gazetemizin yazarı Yaşar Çağbayır kardeşimizden geldi. Devasa Türk Dili Sözlüğü eseriyle Türk dünyasının taktirini kazanan Yaşar Hocamız, bu Latmos sözcüğünün türkçe olmayıp Yunanca olduğu ve Beşparmak dağlarımıza verilmesinin büyük bir yanlış olduğunu örneklerle anlattı. Hocamız ve muhtarlarımızın da dediği gibi, bin yıldır bu toprakların hükümranlığı bizim elimizde. Yunan adı Latmos da ne oluyor. Ama, gariptir ve ayni zamanda da hazindir, Söke Belediyesi bütün bu gerçeklere inat mı veya bir gaflet mi belli değil, Garajda yaptırdığı 60 işyerinin adını Latmos koymuş. Bu garabete ne dersiniz? Kendisine yakışanı mı yapmış. Haklısınız; yıllardır yazılarımı-yazdığım Yeni Söke Gazetesinin köşesindeki “Tefekkür” sözcüğünün ne olduğunu alayvari bir ifadeyle bir buçuk sayfalık bir yazıyla eleştirmişti bu zat. O zaman da başka bir kurumun başkanıydı. Neyse daha fazla uzatmaya gerek yok, bizim obanın beyleri de böyle! Bayram öncesi vaat edilen emekliye ikramiye parası bankalara yattı ve emeklilerde bankaların kapılarında sıraya girip paralarını aldılar. Bayram harçlıkları çıktı, güle-güle harcasınlar.

Bu seçim dönemi Aydın’dan 8 Milletvekili seçilecek, partiler arasında dağılım nasıl olur şimdiden kesin tespit yapmak mümkün değil. Cumhur ittifakı şanslı görünüyor. Bu seçim dönemi partilerden aday olan Milletvekillerini, seçmenler olarak tanımaya çalıştığımız kadarıyla vatandaşlar tahminlerini böyle yapıyorlar. Özellikle Sökeli seçmenler Aydın’dan 2. sıradan Sökeli MHP Adayı Doç. Dr. Güntekin Şimşek üzerine duruyorlar. Her gittiği yerde üç T li projesini anlatıyor. İlimiz Aydın’ın genelini ihtiva eden bu üç “T” li proje, İlimizin her yöresine ve beldesine dikkat çekiyor. Mesela, 1. T tarım bizim için en önemli değil mi? En modern ve çağdaş usullerle teknik tarım yapmak. 2. T turizm, her tarafımız antik çağ ve tarihi harabelerle çevrili, bunlardan en verimli bir şekilde yararlanmamız gerekmiyor mu? 3. T termal enerji, İlimizin ve yöremizin olmadığı yeri var mı? Yok, ama dünyanın en teknik usulleriyle gerektiği gibi yararlanabiliyor muyuz? Evet, bu 3 T  ye kim karşı çıkabilir, gereksizdir veya bu haliyle bize yeterlidir diyebilir? Bizim kalkınmamız bu üç T ile mümkündür. Milli gelire katkısı olacak, yöre insanının refah seviyesini arttıracak ve bu değerlerde en iyi ve en güzel bir şekilde bu projelerin uygulanmasıyla kıymet kazanacaktır. İnşallah vatandaşın ümit ettikleri gerçekleşir diyor, bayram sonrasını bu duygu ve düşüncelerle değerlendiriyoruz. Esenlikler dileğiyle hoşça kalınız efendim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.