-RÖPORTAJ: Tuba ÖZTURLAR – ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ SÖKE ŞUBE BAŞKANI “MÜVEVVER ÖRNEK” ile SÖYLEŞİ

Değerli YeniSöke Gazetesi okuyucuları bu hafta “Atatürk, Din ve Laiklik” isimli yazı dizimize destek veren Atatürkçü Düşünce Derneği Söke Şube Başkanı Münevver Örnek ile beraberiz. İlk öncelikle değerli başkanımıza bizleri kırmayarak Gazetemiz YeniSöke’ye kapılarını açtığı için ona ve ADD ailesine çok teşekkür ederim.

Münevver Örnek : Ben de gerek şahsım olarak gerek kurumum adına “Atatürk, Din ve Laiklik” isimli yazı diziniz için YeniSöke Gazetesine ve Tuba Özturlar’a çok teşekkür ediyorum. Gazetenizi her gün ben ve derneğimizdeki arkadaşlar zevkle okumaktayız. Gerçektende sloganınızda olduğu gibi bakılan değil okunan bir gazetedir. Bilhassa Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Merkez Müdürü olan Prof. Dr. Kemal Arı’nın, aynı fakültede Öğretim Görevlisi olan Doç. Dr. Emin Elmacının Atatürk’ümüz ve Devrimleri ile ilgili yazdıkları köşe yazılarının sıkı birer takipçisiyiz.

Tuba Özturlar : Çok teşekkür ederiz sayın başkanım. İlk sorum şöyle olacak kısaca Münevver Örnek kimdir? Ne zamandan beri ADD Söke Şube Başkanlığı yapmaktasınız?

Münevver Örnek : Söke-Çavdar doğumluyum. Aydın Hemşirelik Yüksekokulu mezunuyum ve 28 yıl görevimi sürdürdükten sonra emekliye ayrıldım. İki kızım var. Yaşamım boyunca her fırsatta sivil toplum çalışmalarında ve sosyal sorumluluk projelerinde bulundum. Aralık 2013 yılından bugüne ADD Söke Şube Başkanlığı görevini sürdürmekteyim. Çok çalışkan ve inançlı arkadaşlarımızla birlikte elimizden geldiğince görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.

Tuba Özturlar: Sayın Başkanım, Atatürk dediğimde beyninizde oluşan düşünceleri kısaca özetler misiniz?

Münevver Örnek: Atatürk hiçbir zaman kısaca anlatılamaz ama elimden geleni yapayım. Atatürk dediğinizde sevgili kızım aklıma iki olay gelmekte, iki zıtlık yani… Birincisi sömürülen, hakarete uğrayan, işgal edilmiş ve batmış bir ülke; ikincisi doğan bir güneş… Bu güneş o kadar güçlü bir güneş oldu ki karşısına dikilen emperyalist, gerici, işgalci, bağnaz güçleri yakıp eritti ve bu güneş öyle bir güneş ki emperyalizmi, gericiliği, cehaleti yakıp eritirken yerine bilimi, sanatı, çağdaşlığı, bağımsızlık, laikliği ve egemenliği getirdi. Ve bu güneş gücünü O’na inanmış Büyük Türk Milletinden aldı. Kısacası Tuba kızım Atatürk dediğin de aklıma bağımsızlık, egemenlik, laiklik, çağdaşlık, bilim, sanat, kadın hakları, onur, şeref, adalet, güneşli güzel günler gelmektedir.

Tuba Özturlar :Atatürkçü Düşünce Derneği ne zaman ve niçin kurulmuştur? Kısaca lütfen…

Münevver Örnek : Atatürkçü Düşünce Derneği 19 Mayıs 1989’da kurulmuştur. Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarının başında gelmektedir. Üye sayısı olarak… Yurtiçinde ve yurt dışında birçok şubesi vardır.

Derneğin kuruluş amacı kısaca Atatürk İlke ve Devrimlerine öğrenmek ve öğretmektedir. Bu doğrultuda halkımıza Atatürk’ü ve Atatürkçülüğü anlatmaya çalışmaktır. Bunu da gerek konferanslarla, gerek basın açıklamalarıyla, gerek kısa filmlerle, gerek tv programları ile gerek gazete yazıları ile kısacası elinden geldiğince elinde olan her türlü imkânı kullanarak yapmaya çalışmaktadır. Yanı sıra Atatürk İlke ve Devrimlerine yapılan gizli ya da açık saldırılara karşı Atatürk ilke ve Devrimlerine sıkıca bağlanmış olan kişiler tarafından kurulan bu dernek çalışmaları ile her türlü iftiralara yanlışlara cevap vermeyi amaçlamıştır.

Bilindiği gibi derneğin kurucuları arasında Ord. Prof. Dr. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Doç. Dr. Bahriye Üçok, Prof. Dr. Muammer Aksoy bulunmaktadır. Bu kişiler ömürlerinin büyük bir kısmını bu uğurda çalışmaya adamış kişilerdir. Bu uğurda bilimsel yayınlar, konferanslar ve eylemlerde bulunmuş aydınlarımızdandır.

Kısaca özetlemek gerekirse Atatürkçü Düşünce Derneklerinin amacı Atatürk İlke ve Devrimlerini pusula edinerek daha adil, daha demokratik, daha çağdaş bir Türkiye için bilinçli bireyler, bilinçli toplum oluşturma isteğindedir. Yapmış olduğu faaliyetler hep bu yönde olmuştur, olacaktır da…

Tuba Özturlar: Peki, Atatürkçü Düşünce Derneği Söke Şubesi olarak sizler bugüne kadar ne gibi faaliyetlerde bulundunuz başlıklar halinde özetler misiniz?

Münevver Örnek: İlk öncelikle dernek binamızdan bahsetmek isterim. Bu arada derneğimiz taşınmıştır ve daha ferah, daha kullanışlı bir bina kiralanmıştır. Binamızda küçük bir konferans salonu oluşturmaya çalıştık belirli aralıklarda bu salonda yansıtım kullanılarak dersler verilmekte, bilimsel etkinlikler, toplantılar yapılmaktadır.

İlk faaliyetimiz elimizden geldiğince güçlü bir kütüphane oluşturmaktı benim başkanlığımdan çok önceleri kurulmuş bu kütüphaneye her gecen gün yeni ve güncel kitaplar eklemekteyiz. Bilhassa da gençlerimizi davet ederek bu kütüphanemizden yaralanarak hafta da bir gün kitap okuma günleri yapmaya çalışmaktayız.

Kadın kollarımızın başını çektiği bir faaliyette her hafta toplanılarak ulusal ve yerel gazetelerin okunması ve kendi aramızda tartışılması etkinliğidir. Bir anlamda gündemi takip ederek fikir alışverişi yapmaya da çalışmaktayız.

Yanı sıra genç üniversiteli öğrencilerimize burs imkânı tanıyarak okudukları sürece onların daha rahat okumasını hedeflemekteyiz tabi ki elimizden geldiğince…

Bunun yanı sıra gerek ülke çapında isim yapmış akademisyenler, araştırmacıları Sökemize davet ederek gerekse Sökemiz de bulunan kişilerden destek alarak halka açık bir şekilde Atatürk’ü Atatürk İlke ve Devrimlerini kapsayan konferanslar, brifingler, paneller düzenlemekteyiz.

Bunlarla beraber Atatürkçü Düşünce Derneği Aydın Şubemizin çıkarttığı “Atatürkçü Aydın” dergimizde konu ile ilgili yazılar yazmakta ve bu dergi sayesinde halkımıza ulaşmaya çalışmaktayız. Tubacım bu ve buna benzer birçok faaliyetimiz bulunmaktadır. Şimdilik aklıma ilk gelenler bunlardır.

Tuba Özturlar : Okuyucularımıza vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Münevver Örnek : Mustafa Kemal ATATÜRK yok olmakta olan bir ulustan yeni, güçlü, çağdaş bir ulus meydana getirmiştir. Bu kolay olmamıştır tabii ki… Yıllarca süren savaşlar, eylemler, acılar, sıkıntılar… Fakat Atatürk ve O’na inanan Türk Milleti bu çalışmalarının, bu eşsiz mücadelesinin meyvelerini toplamış içte ve dışta saygı ile anılan, emperyalizmi alt etmiş büyük bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurmuştur. Bu Türkiye Cumhuriyeti Devleti Ulusaldır, Laiktir, Demokrasiden yanadır, Çağdaştır, Bilimden ve Akıldan yanadır. Demokratik, Laik, Hukuk Devleti olma temel prensibidir. Bu değerler bize çok ama çok pahalıya mal olmuştur ve bu değerlerden daha üstün daha güzel değer yoktur. Bizlere düşen görev başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere atalarımızdan bize miras ve hediye olan bu değerleri öğrenmek ve sahip çıkmak ve bu değerleri güçlendirerek yaşatmaktır. Atatürkçü Düşünce Derneklerinin amacı da bu olmuştur…

Tuba Özturlar : Atatürk, Din ve Laiklik konulu beş gün süren ve Atatürkçü Düşünce Derneği Söke Şubesi’nin katkılarıyla yayımlanan yazı dizimizin sonunda Atatürkçü Düşünce Derneği Söke Şube Başkanı Münevver Örnek ile yaptığımız söyleşimizin de sonuna geldik. Çok değerli başkanımız Münevver Örnek’e bize zaman ayırdığı ve sorularımızı yanıtladığı için çok ama çok teşekkür ederim.

Münevver Örnek : Ben de teşekkür eder, okuyucularımıza saygılarımı sunarım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuba Özturlar - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?
Tüm anketler