HAFTANIN YORUMU-ÜLKEDEN VE YÖREDEN ÖNEMLİ OLAYLAR

MUSTAFA ULUÇAY –

Geçen hafta ülkemiz adına bazı önemli olaylarla hareketli geçti. Bu olaylar üzerinde ciddi olarak durulması gereken gelişmelerdi. Sınır ötesi, ülkeler arası ve yurt içinde farklı boyutlarda devletimizi, milletimizi ve vatanımızı üst seviyede ilgilendiren çalışmalar ve girişimler yaşandı. Başta, Suriye ve Irak sınırında güvenli bölge ile ilgili yapılan anlaşmalara Amerika gerektiği gibi sadakat göstermedi, üstelik bi rde saygısızlık ve şımarıklık yaparak olayın ciddiyetini sulandırmaya kalktı. Bu dengesizliği gidermek için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Amerika BaşkanıTrump’la görüşmeye gitti. İnşallah hayırlı ve yararlı kararlar alınır. Diğer taraftan dünya ülkelerinin bir çoğunda sokak hareketleri olmakta. Anlaşma ve sükûnet bir türlü sağlanamamakta, üstelik şiddet artmakta. Acaba, bir usta körükçü bu şiddet olaylarını bir yerlerinden harlatmakta mıdır? Bu bir soru: Geçiyoruz. Bu arada, terör örgütleriyle ilgili temizlik hareketi kapsamlı bir şekilde devam ediyor. İç İşleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu kökünü kazımakta kararlıyız diyor. Allah yadımcıları olsun, başarılar diliyoruz. Devletimiz ve milletimiz 40-50 yıldır terörle mücadele etti ve ediyor. Bu belânın mutlaka bertaraf edilmesi gerekmektedir. Allah’ın izniyle devletimizin bunun kökünü kazıyacak gücü, ordumuzunda cesareti ve iman gücü vardır. Ve bir an evvel haklarından gelmeleri için maddi ve manevi desteklerimizi veriyoruz. Dolayısıyla bu yolda düşmanlarımızı da gayet iyi tanıyoruz ve Allah’ın lânetinin de onların üzerine olmasını diliyoruz. Zaten mazlumların ahı onların kâbusudur.
MADDE VE MANADA GELİŞME KAYDEDİYORUZ Kâinat kitabının fıtrat ayarlarının vahiy anahtarlarını taliplerine sunan İnsanlığın son Rolmodeli Hz. Muhammed Aleyhisselamın bilimde ve dinde gerçek takipçileri artık uyanıyorlar. Müslümanlığın önüne kurulan tuzakları, bu tuzakları şirin gösteren yakışıklı ulakları “Münafikun suresi 4. Ayet onları çok güzel tasvir ediyor” artık mü’minler de onları tanıyor. Ancak, unutmayalım ve kulaklarımıza küpe olsun, İslâm âlemine bakıp ve kesrete takılıp kalmayalım. Çünkü, İslâm da vahdet kesrette değil, Tevhid’tedir. Geçen hafta sonu Cumadan bu hafta sonu Cumaya bir hafta “Kutlu doğum Haftası” idi. Yani, Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhisselamın Hicri Takvim Yılı Rabiulevvel ayı 12. gecesi doğumu olarak kutlanması demektir. Ancak şunu da untmayalım Hz. Muhammed Peygamber olarak doğmadı, doğumundan 40 yıl sonra kendisine Allah tarafından Peygamberlik verildi Kur’an-ı Kerim bunun belgesidir. Onu tanımak, geliş anlamını ve amacını bilmek için Kur’an-ı okumak ve ondan anlamak zorundayız. Bir takımının onu anlatan ve tanıtanların doğruluklarını Kur’an’la tescillemek gerekmektedir. Çünkü, onun bize gerekli olan örnekliği Peygamberliğidir. Ne yazık ki, ona ithaf edilen bu haftada, o gerektiği gibi anlatılıp tanıtılmadı. Yani, bu “Kutlu Doğum Haftası” sönük geçti, onu tanıtmak için öne geçenler bir cami vaazı gibi onu anlatmaya çalıştılar. Şu, her şeyin akıllılarının yapılmaya çalışılıp geliştirilmesinin bilimsel furyası esen toplumsal hayatta, onu klasik ifadelerle ve güncelleneyen anlatımlarla bu çağın baş köşesine oturtamazsınız. Eğer, bu çağında Peygamberiydi o diyorsanız, onu bu çağın idrakine sunmak zorundasınız.
11 KASIM MİLLİ
AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ
Türkiyede Cumhurbaşkan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” olarak ilan edilmiştir. Bu çok önemli, çok yerinde ve çok gerekli güzel bir karardır. 11 Kasım 11 . 11 de Türkiyede 81 İlde eş zamanlı olarak 11 milyon fidan dikimi gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla Söke’de de 1500 fidan dikimiyle bu teşebbüse iştirak edilmiştir. Bu dünya çapında bir etkinliktir. Allah’ın izniyle inşallah başarılı da olunmuştur. Yeşil bir Türkiye için verilen mücadele kutsaldır. Gençliğe böyle bir bilinç, böyle muazzan ve muhteşem bir teşebbüs ve katılımla örnek olup teşvik etmekte güzel gelişmedir. Ağaç-orman ve yeşillik her zaman özlenen, sevinilen ve olması istenilen bir mutluluktur. Bunun yaşatılması, geliştirilmesi ve çoğaltılması her vatandaşın görevi ve sorumluluğu olmalıdır. İmkanları nispetinde de buna destek vermesi gerekmektedir. Bu konuda, Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Bitkisel Üretim Desteklemesi başvuru süresinin 15 Kasım mesai saati bitiminde sona ereceği belirtilerek, üreticilerin başvurularını bir an önce yapmaları istenmiş. Umarız gereken ilgiyi görmüştür. Evet, yeşillik, ekim-dikim deyince ovamızla ilgili gelişmeler de aklımıza geliyor. Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Tanyeri bu yıl Söke Ovası’na münavebe dolayısıyla tahminen 270 bin dekara buğday ve yem bitkisi ekildi demiş. Dolayısıyla üretici yem bitkisini tarlaya yeşil gübre olarak ta kullanacakmış. Bu henganede hayvancılığı da unutmamak gerekir diye düşünüyorum. Herşey için güzellikler, iyilikler ve hayırlar dileğiyle bu haftanın yorumunu da burada noktalıyorum. Herkese esenlikler temennisi ile hoşça kalınız efendim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.