SİYASETİN KARAKTERİ

Bir duruşu olmalı insanın…

Demir gibi sağlam,

su gibi dürüst…

Hayatın her alanında istemediğiniz takdirde bile siyaset olduğu gibi, günlük yaşadığınız diyaloglarda dahi mutlaka siyaseti yakalarsınız. Siyaset güzeldir. Dürüst yapıldığı zaman. Türkiye’deki siyaset kötü ise, siyasetin kötü bir uğraşı olduğuyla ilgili genelleme yapılmamalıdır.

Siyasetin içinde torpiller, fesatlıklar, haksızlıklar olmasın isteriz. Ki bu olaylara defalarca şahit olmuşsunuzdur. Ama umut tükenmemelidir, yerelinizde siyaseti doğru yapanlara muhakkak rastlayacaksınız.

Bir konu üzerinde tartışırken; araştırma, bilgi, deneyim gözetmeksizin cevap verir insanımız. Tartışılan konunun duayeni gibi sizi kıskaca alıverir. Geçenlerde okudum. Bir yarışma programında 7 Haziran 2015 Genel seçimleriyle ilgili soru soruluyor. Ne yazık ki süre sonuna kadar cevap gelmiyor.

Beceriler eğitilebilir, pratik mükemmelleştirilebilir, değişikliklerin küçük detaylar sonucunda iyileştirilmesi mümkündür. Öğrenmek ve deneyim sahibi olmak için gecikmiş değilsiniz.

Siyaset, kişiliğinde aynasıdır. Her bireyin mücadelesini sürdürdüğü görüş farketmeksizin bir davası vardır. Her birey, ülkesinin hem ekonomik hem de sosyal alanda gelişmesini ister. Herkes yaşam kalitesini görmeyi ister. Herkes olumlu etkenlerden yararlanmayı ve adil bir vergi sistemi ister. Bunun yanında iyi bir eğitim sistemi ve güvenli sokaklarda yaşanılmak istenir. Her bireyi, bunları sağlamak için davasının mücadelesini vermeye çağırıyorum.

Ülkemizde herkes siyasetçi adayı olarak doğar. Bir şekilde siyasetle uğraşır. Veterinerinden, doktoruna, çiftçisinden ev hanımına herkes siyasetle ilgilidir. Adil ortamlarda farklı meslekten kişilerin bulunması da avantajdır. İlk meclisimizde dahi çiftçi, emekli, memur çoğunluktaydı ve birçok başarılara imza atıldı. Fakat fazlasının da zarar olduğunu iddia ediyorum. Çünkü ülkemizde gerçek uğraşın unutulmasına, kutuplaşmaya etkenler doğurduğunu biliyoruz.

Bazıları içinde tutkudur siyaset. Fazla ilgilenmeyenler bilmezler ama bağımlılık yapar. Yeni kavramlar, yeni deneyimler öğrendikçe pratikleştirip, daha bir hevesle siyaset yapmaya devam ederler.

Örneğin: Eşinin doğum tarihini bilmeyen güzel ülkemin insanı en marjinal partinin tüm siyasal kadrosunu bizlere sayabilir.

Tüm insanlığın; iyiliğini isteyen kişiler bunun için çalışır ve yeri gelince kazanırlar. Önceden ezberci eğitim sistemi eleştirilirdi. Şimdi ise ezberci siyaset gözler önündedir. Koskoca milletvekili, halkın sözcüsü Meclis kürsüsüne her çıkışında seçimlerden kalma vaatlerini ve politikasını orada tekrar tekrar gösterir. Ya da eline bir kağıt alır okur. Hiç unutmuyorum; ilkokuldayken 23 Nisan bayramlarında kendi yazdığım şiirleri okurdum ve bazen de doğaçlama yapar karşımda duran kitleyi coştururdum.

Türkiye her zaman en iyisini hak eder.

“İstemek; istiyorum demek değil, harekete geçmektir.”

Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuba Özturlar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.