Geçmişimden Kırık Dökük (15)

Devam... Eğitim ve Öğretim Uygulaması Her öğrenciye neredeyse bireysel eğitim verilir. Başarılıların adları İzmir’de bastırılarak getirtilen özel takd...

Devam...

Eğitim ve Öğretim

Uygulaması

Her öğrenciye neredeyse bireysel eğitim verilir. Başarılıların adları İzmir’de bastırılarak getirtilen özel takdir / teşekkür belgelerine yazılarak duvarlara asılır. Bu durum halkın ve öğrencilerin arasında heyecan yaratır. Ayrıca hayırsever manifaturacı Yağcıoğlu Hacı Hüseyin tarafından İzmir’den temin edilen kumaş, terzilere diktirilerek öğrencilerin tek tip elbise, fes ve ayakkabı sahibi olmaları sağlanır. Böylece okulun görüntüsü özellik kazandığı gibi öğrencilere de büyük bir güven gelir. Ali Vehbi Hoca bir yıllık çalışmalarını ayrıntılı olarak anlatır. Özetlemek gerekirse uygulamalı eğitim öğretim yapılır. Öğrencilere yaklaşım tamamen pedegojinin gereklerine göredir.


Sınavlar

Sınav öncesi okul, çam dalları ve bayraklarla süslenir. Zemine halı kaplanır. Duvarlara resimler ve hatlar asılır. Bayrak direğine Trablus’ta savaşlara katılmış askerlerin getirdiği Sancak takılır. Bir bayram havası estirilir.

Sınav salonunda komisyon başkanı, ayırtman ve izleyicilerin yerleri belirlenir. Müftü Hasan Hilmi (Tokcan) tarafından hazırlanıp imzalanan davetiyelerle çevre köylerdeki dernek üyeleri ile köy ileri gelenleri ve hanedanlar (köy misafir odaları sahipleri, eşraf, müderrisler, büyük âlimler çağrılır. Sınav günü gelecek misafirlerin ağırlanması için gerekli masrafı Müftü Hasan Hilmi (Tokcan) üstlenir.  Bunun yanında öğrenci velilerinin ve diğer yardımseverlerin gönderdiği 24 kuzu, 18 oğlak kesilir; diğer yemeklik malzemeler de Denizli’den temin edilir. 

8 Haziran 1324 (21 Haziran 1908) Salı günü, imtihan heyetinin ve izleyicilerin rahat edebilmeleri için her türlü tedbir alınır. İzleyiciler yerlere serilmiş olan halı ve minder üzerine, sınav komisyonu ise masa ve sandalyeye otururlar.  O gün ana sınıfı öğrencilerinin sınavı yapılır. Ertesi çarşamba günü ise ihtiyat sınıfının sınavı yapılır. Bu sınıftan arta kalan öğrencilerle birinci sınıfın sınavı ise perşembe günü yapılmıştır. Birinci sınıfların sınavının yapıldığı gün hükûmet erkanı ve müderrisler teşrif etmişlerdir. Cuma günü öğleden evvel sınav nihayetlenmiş, Cuma namazından sonra da ödül dağıtımı yapılmıştır.


Sınavda Dikkat Çeken Hususlar

Öğrenciler ikişer ikişer komisyon önüne geliyor ve sandalyelere oturtularak sınava alınıyorlardı. İzleyiciler dâhil hemen herkes soru sorabiliyor, öğrencinin bilgisi tam olarak ölçüldükten sonra kalkabileceği ifade ediliyor. Öğretilen konulardan hiçbiri atlanmadan bütünüyle soruluyor ve cevaplar alınıyor.

Asıl merak edilen birinci sınıfların sınavıdır. Bu sınavı izlemek üzere Yatağan Medresesi Başmüderrisi Hacı Mehmet Efendi sekiz yardımcı ve 180 seçkin mollasıyla gelmiş ve salonda kendilerine gösterilen yere oturmuşlardır. Okul içinde 300’e yakın kişi toplanmış, bitişikteki okulun mescidi de Yüreğilli ve diğer köylerden gelen vatandaşlarla dolmuştur. Millet yeni usulde öğretim ve eğitim yapan Yüreğil Mektebinin başarısını teneffüs etmek niyetindedir. Üstelik kimse imtihan denen şeyin ne olduğunu görmediği bilmediği için merak içinde koşarak gelmiştir. Özellikle medreseden gelen mollalar daha da şaşkındır.

Sınav için gelen öğrenci selam verip kendini tanıttıktan sonra gösterilen sandalyeye oturuyor. Sorulan soruları hiç heyecana kapılmadan cevaplıyor. Okudukları ders ve kitap baştan sona kadar soruluyor, hiçbir bilgi kırıntısı dahi atlanmıyordu.

Kısacası, okuma-yazma, matematik, tarih, coğrafyaya dair bilgiler, din derslerine ait hususlar didik didik edilerek öğrencilerin beş buçuk ayda geldikleri yer görüldükçe komisyon üyeleri ve halka parmak ısırtıyorlar. Bu okul medrese karşıtı gibi görüldüğünden öğrencilerin edindikleri dini bilgi seviyeleri, medrese mollalarıyla kıyaslayabilmek için oldukça önem arzediyor. Öğrenciler, dini konuları kendi dilleri olan Türkçeyle öğrendikleri için kısa zamanda mollaların on on iki yılda edindikleri dini bilgi seviyesini görünce, bu mekteplerde okuyanların namazsız, abdestsiz, gavur olarak yetiştikleri konusunda yapılan propaganda akamete uğramış oluyor. Hatta mollaların daha görüp öğrenmedikleri akaid ve kelam konularında beğenmedikleri bu okulun öğrencileri gayet açık ve anlaşılır açıklamalarda bulunabiliyorlar. Kendi kendine Kur’an’ı tefsire kalkışmanın küfür sayılacağını savunan mollalar, çocukların Kur’an ayetlerinin Türkçe meallerine verdiklerinde akıllarını oynatır gibi olurlar.

Kısacası yeni usul ve teknikle öğretim yapılan Yüreğil Okulu kısa zamanda büyük başarı göstermiştir. 11 Haziran 1324 (24 Haziran 1908) Cuma günü resmî ve gayriresmi davetli büyük bir kalabalığın katılımıyla, nutuklar atılır, dualar edilir ve başarılı olan öğrencilere hediyeler verilir.

Öğrencilerin, “Biz çalışacağız, okuyup yazmaya alışacağız, cehaleti köyümüzden kovacağız... Dimağımız maarif nuruyla aydınlansın.” “Çocukların cahil kalmasına rıza göstermeyiniz.” “Çocuklarınıza kendi öz dilimizle yazılmış ve bir bakışta anlamakta güçlük çekilmeyen usul-i cedit kitaplarını okutmak ve yazma ile birleştirmek suretiyle ... temin ettiği büyük faydaları göstermek maksadıyla sizleri imtihanlarımıza davet etmiş bulunuyoruz...” gibi okul ve okuma-yazma üzerine yapılan vurgularla sınav komisyonu üyelerine teşekkür edilmiş, öğrenciler tarafından askeri düzende geçiş ve yürüyüşlerle, ardından öğretmenler tarafından yapılan dualarla imtihan sona ermiştir. (11 Haziran 1324 / 24 Haziran 1908)

Ali Vehbi Hoca 1330 / 1914 yılı sonuna kadar bütün imtihanlar bu şekilde yürütüldüğünü bildirir. İlk yılda yapılan bu törenden sonra hemen diğer köylerde de bu tarz okul açılması için çalışmalar yapılmış.    Devam edecek..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yaşar Çağbayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.