Geçmişimden Kırık Dökük (17)

Devam...

Yukarı Karaçay’a Öğretmen Atanıyor

      Uşaklı Hafız Ahmet’ten sonra bizim köye Yüreğil Mektebinden mezun Yüreğilli Macarlar ailesinden Hasan Ali Efendi atanmıştır. Uşaklı Hafız’ın ne zaman ayrıldığı ve Hasan Ali Efendi’nin hangi tarihlerde öğretmenlik yaptığını tespit edemedik. Ancak babam Hasan Ali Efendi’de üç yıl okumuştur. Zaten köy okulu üçüncü sınıfa kadar eğitim vermektedir. Üstünü iki yıl daha okumak isteyenler, Yatağan, Yüreğil veya Aşağı Karaçay’a gitmişlerdir. Babamın kayıtlardaki doğum tarihi 1915’tir. En erken okula gitmiş olsa bile 1921/1922 yıllarında okula başlamış olabilir. Ancak nüfus kaydı geç yazılmış olabilir. Bunu da tahmin etmek güçtür. Ama her halükârda babam Hasan Ali Efendinin öğrencisi olmuştur.

Bütün bunları yazmaktan maksadım, babamın aldığı eğitim tamamen yeni usulde eğitim adı verilen dini bilgilerin yanında fen ağırlıklı derslerin yer almış olmasıdır. Hepsinden önemlisi kendilerine kazandırılan millî ülküler, gelişmecilik, çalışma azmi ve yukarıda bahsettiğimiz Doktor Nazım’ın sözünü ettiği fazilet hissidir.

Bu duygular, arzular, idealler bağda, bahçede, tarlada, harmanda babam tarafından sık sık kendi aklının erdiğince usanmadan, yılmadan anlatılmış, izah edilmiştir. Nasıl Ali Vehbi’nin çalışmaları ve fikirleri 366 sayfalık bir kitap olmuşsa babamın bana anlattıkları eğer o zamanlar kayda girseydi belki bin sayfayı bulurdu. Babamın öğütleri kendi öğrenim durumuna göre belki küçük birer tohum idi. Fikir fidanlarından hareketle okuduğum her ders, makale veya bilimsel yazı ve kitaplarda onun öğütlerinden birer kırıntı yakaladığım olmuştur. Böylece uzun süren lise öğrenimim (5 yıl) boyunca kazanımlarda bulunmaya çalıştım.

Sınıf tekrarlarımı hiçbir zaman hoş karşılamadılar. Ama ben bir alt sınıftan eksik bir bilgi kalmaması için geçer not almaya önem vermeden öğrenmeye çalıştım. Bunda da örnek aldığım kişi babamdır. Çift sürerken eğer saban bir yerde yüzeyden geçmiş ve kendi deyimiyle “çiğ” yer kalmışsa, sabanı durdurur, balta veya başka şeyi eline alır orasını mutlaka elden geçirir, sürülmüş hâle getirirdi. Harmanda eğer döven üstten geçtiği sapları samanlaştırmış ise mutlaka altta ezilmemiş saplar bulunacağını hesaplar, buraları dirgenle alt üst ederdi. Bu, işini iyi yapma prensip sahipliğiydi. Bahçe sularken köküne su değmedik en küçük bir bitki bırakmazdı. Ben de öğretmen üç vermiş, beş vermiş hiç önemsemeden bilmediklerimi öğrenmeye çalışır, arkadaşlar ertesi günkü sınavlara çalışırken ben sınavla hiç ilgisi olmayan derslere çalışırdım. Eksik kaldığını bildiğim yerlerde dolaşırdım.

Yeniliklere çok açıktı. Bahçemizi o zamana kadar köyde hiç yetişmemiş, yetiştirilmemiş; köylünün bilmediği meyve ağaçları ile donatmıştı. Bahçemiz koca koca taşlardan kayalardan nasıl temizlediğini anlatmayacağım, sayfalar yetmez. Yalnız buradan şunu çıkardığımı belirtmeliyim. Nasıl babam bahçede bulunan gereksiz taş kaya gibi tarıma yaramaz unsurları temizlemişse, ben de beynimdeki yaramaz unsurları güç de olsa temizlemenin yararlı olduğunu öğrendim. Kısacası babamın her hâl ve hareketinden kendime, kendi işime uygun dersler çıkarmaya gayret ettim.

Başta babam Dirmilli Hasan olmak üzere hocası Hasan Ali Efendi, onun hocası Karahüyüklü Ali Vehbi, onu bu işe teşvik eden Kulalı Mustafa Reşid’e, onu Fransa’da okutan amcası Halil Bey’e, Yüreğil’de köylere okul yaptırılması için kurulan dernekte yer alan Köyümüz İmam Hatibi Mustafa Karaçay’a, Yüreğil Okulunun yapılması için gayret gösteren Acıpayam Müftüsü Yüreğilli Hasan Hilmi (Tokcan) Efendiye Allah’tan ne kadar rahmet dilesem azdır. Allah hepsinden razı ola...

Ali Vehbi (Aykota) Hocayı ayrıca minnetle anmak isterim. Yaptığı çalışmaları eğer kitaplaştırmamış olsaydı biz bu bilgilere hiçbir zaman ulaşamayacaktık. Kendisinden Allah razı olsun.      Devam edecek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yaşar Çağbayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.