Ayasofya ibadethane oldu

    Yıllardır hakkında çok şeyler söylendi yazıldı çizildi, yürüyüşler yapıldı, mitingler düzenlendi, bireysel fevri çıkışlar oldu, onlara cezalar kesildi, Ayasofya ibadete açılamadı. Demek ki her şeyin bir vakti zamanı var, nasip bu güne imiş, kavgasız gürültüsüz günde beşvakit namaz kılma ibadetine açılma kararı verildi. Bu kararın verilmesinde başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak kaydı ile emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Ayasofya Camiini müze yapmak yanlış bir karar, gerekçesi ne olursa olsun, ne amaç güdülürse-güdülsün bu karar doğru değildi. Ayasofya tarihi misyonuyla bir ibadet yeridir ve mabettir. İnşası çok eskiye dayanır, görkemiyle o zamana ait çağdaşı yoktur. Mabed olması açısından şöhretiyle dünyada ün yapmıştır. Ayasofya’nın İnşası Milâdi 400‘lerde tamamlanmış o zaman için dünyada şaşalı mabet Mekke’de Kâbe, Kudüs’te Mescid-i Aksa ve Kostantaniye’de Ayasofya geliyordu. Bu üç ünlü Mabedin farklı özellikleri de vardı. Ayasofya için Medine’den Hz. Muhammed Aleyhisselam Milâdi 600’ler de Kostantiniye feth olunacaktır derken bu özelliğe dikkat çekmiş oluyordu. Evet, şimdi de bu üç mabed farklı fonksiyonlarıyla Dünya‘da önemli özellikler taşıyor. Çünkü, geçmişte insanlık tarihinin her yönünde bunların silinmez izleri vardır. Onlarla ilgili bu coğrafyada insanlığın kurduğu medeniyetler, burasını odak noktası yapmış ve kültür zenginlikleriyle bu coğrafyayı donatmıştır. Evet, burası Peygamberler diyarıdır, Filozoflar civarıdır, en büyük Haçlı Seferleri, dünya savaşları, din ve dünya için dalaşmaları burada yaşanmıştır. Dünya siyaset tarihinde hâlen en büyük oyunlar yine burada oynanıyor. İşte bunlar ve daha fazlasıyla düşündüğünüz zaman Ayasofya’nın ibadete açılması ne kadar önemli olduğu sanırım anlaşılıyor. Hele bir de bu coğrafyanın göbeğinde Türkiye oturuyorsa!..

CAMİ MÜZE OLMAZ VE MÜZE DE CAMİ OLMAZ

Evet, cami müze olmaz, ama müzelik cami olur, alır müzenin içine koyarsın insanlar onu seyrederler. Çünkü, seyirlik bir özelliktir. Şimdi böyle camiler çoğaldı, sadelikten uzak, gösterişli, süslü-püslü seramiklerle bezenmiş, göz alıcı, aklı meşgul edici, insanı huşu ve hudûdan uzaklaştırıcı bir şatafat ve tantana manzaralı müzelik camiler çok. Bu camileri seyretmeyi seven insanlar da çoğalmaktadır. Aslında camilerin dış cephe görünüşleri cezbedici olmalı ve içinde ibadet etmeyi insana özendirmelidir. Çünkü camilerin esas amacı budur. Camileri müzeye dönüştürmek, amacına aykırı hareket etmektir. Ama, bir zaman böyle dönemler de yaşandı, 1969’larda İzmir Tire’de tarihi bir caminin müze olduğunu gördüm ve ziyaret etmiştim. Şimdi adını hatırlamıyorum, biraz farklı bir yapı da idi. Sonra camiye dönüştürülmüş ve ibadete açılmış, 2010 yılıydı bir daha ziyaret edip bir vakit namazı kılmıştım. Neyse, camiler dinimizce kutsal mekanlardır, bazı ulemanın görüşüne göre âdâben abdestsiz girilmemesi öğütleniyor. Mesela, camilerin, mescitlerin ana merkezi ve dünyada ilki olan Mekke’deki Kâbe’dir, Tavaf ibadeti Abdestsiz yapılmaz. Burası bütün müslümanların iman ve ibadette ilk ve son kıblesidir. İslâm âleminin birlik ve beraberlik sembolüdür. Bütün mabedler de müminler topluca ibadetlerini Kâbe’ye doğru dönüp yaparlar. Çünkü, camilerde mihraplar da Kâbe’ye yöneliktir. 

AYASOFYA CAMİİ AMACINA DÖNMÜŞTÜR

İşte 1453’te İstanbulu fetheden Fatih Sultan Mehmet Ayasofya kilisesini Fethin Sembolü olarak “Ayasofya Camiine” çevirmiştir. Mihrabını Mekke’de Kâbe’ye, minberini Medine-i Münevvere’ye Kürsü’sünü de bütün insanlığa hitap eder hale getirmiştir. Bunları kurdurduğu bir Vakfiye ile de tescillemiştir. Bu vakfiye 481 yıl amacına yönelik görevini yapmış ve Ayasofya Cami olarak kalmıştır. 1934’te alınan bir kararla Ayasofya Camii Müze yapılmıştır ve 86 yıl da müze kalmıştır. Sonuçta 2020 yılı Temmuz ayının 10‘nda hukuki bir kararla Ayasofya’dan müzelik statüsü kaldırılmış, camiye eski esas haline döndürülmüştür ve hak yerini bulmuştur. Hayırlı olsun, Yüce Allah bir daha böyle yanlış ve haksız müdehalelere uğramaktan korusun. İnşallah bugün kılınacak olan Cuma Namazı, müslümanlara iman bilincine İlâyı Kelimetullah ideali ile ibadet huşuu ve vakarı kazandırır. Şu perişan dünyanın salâhı ve felâhına vesile olacak ameli salihler yapılması milletimize nasip olur. Dolayısıyla öncülük ufukların da başarıdan başarıya koşarız.  Evet, en samimi duygu, dua ve niyazlarımızla Ayasofya Camiinin ibadete açılmasını kutluyoruz. Bugünün halisane hissiyatımızla İslâm âleminin uyanışına vesile olmasını diliyoruz. Samimi muhabbetlerimizle hoşça kalınız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.