Geçmişimden Kırık Dökük (36 )

Devam  Ders Ücretlerimiz Ödenmiyor Bizim zamanımıza kadar gurup öğretmenlikleri vardı. Yani Ya fen grubu, ya da sosyal bilgiler grubu olarak adlandır...


Devam 

Ders Ücretlerimiz Ödenmiyor

Bizim zamanımıza kadar gurup öğretmenlikleri vardı. Yani Ya fen grubu, ya da sosyal bilgiler grubu olarak adlandırılıyordu. Fen grubu öğretmenleri Matematik, Fizik, Kimya, Tabiat Bilgisi (Biyoloji); sosyal bilgiler grubu da Türkçe, Tarih, Coğrafya ve Yurttaşlık Bilgisi derslerini okuturlardı. Ama biz Eğitim Enstitüsüne girdiğimizde sistem değişti bu dersler Türkçe, Sosyal Bilgiler (Tarih, Coğrafya, Yurttaşlık Bilgisi), Matematik, Fen Bilgisi (Fizik, Kimya Biyoloji) şeklinde dört branşa ayrıldı.  Bir Sosyal bilgiler öğretmeni maaş karşılığı haftada 18 saat, 12 saat de ücretli derse giriyordu. Sosyal Bilgiler Grubu dersler rahatlıkla 18 saati dolduruyordu. Ama yeni sistemde benim branşım Türkçe olduğu için iki şubede 12 saatte kalıyordu. Bunun üzerine branş dışı olarak sosyal bilgiler derslerini ücretli olarak okutmak gerekiyordu. Böylece 2 tarih, 2 coğrafya 1 de Yurttaşlık Bilgisi olmak üzere bir şubede 5 saat sosyal dersi, iki şubede ise 10 saat ücretli Sosyal Bilgiler dersi almıştım. Her iki sınıftan da birer saat Din Bilgisi ile 12 saatlik ücretli saatimi tam doldurmuştum. Kaya Beyinki de öyleydi. O fen bölümü mezunuydu. Fen derslerini maaş karşılığı, matematik ve müzik derslerini de ücretli almış. Böylece ikimizin de haftalık 24’er saat dersimiz vardı.

Bu esaslara göre vilayete onay için gönderdiğimiz Ücret Onayı, “Maaş karşılığı 18 saat ders almamız zorunlu olduğu gerekçesiyle” reddilmişti. 

Gelen yazıyı ve ücretli derslerle ilgili belgeleri, kararnameleri aldım, Konya’ya Millî Eğitim Müdürlüğü’ne gittim. İlgili Müdür Yardımcısını buldum. Durumu anlattım. Millî Eğitimden sorumlu Vali Yardımcısının geri çevirdiğini söyledi. Vali Yardımcısına çıktım. Durumu anlattım. “Bana bunu açıklayan çıkmadı ki, sorduğumda 18 saat maaş karşılığı ders okutmanız gerektiği söylendi.” dedi. Bu konunun yeni olduğunu, karşılaşmayınca bilemeyebileceklerini söyledim. Daha sonra “Ha şimdi hatırladım, sen şu İçişleri Bakanımızın bahsettiği öğretmen misin?” dedi. “Ben konuyu bilmiyorum efendim.” dedim. “Köyleri dolaşıp velileri ikna etmişsin...” ve ardından övücü sözler söyledi. 

“Efendim evet ikna etmek için dolaştığım ve ikna edebildiğim kişiler oldu ama ben hile yaptım.” 

“Ne hilesi?”  

“Kaymakam Bey, 20’den aşağı kayıt olursa okulun açılamayacağını söyledi.  Ben de köylerdeki ilkokullarda okul çağında bulunan mezunların diploma ve nüfus cüzdanlarını zimmet karşılığı aldım ve okula kaydettim. Kayıt ettiğim öğrenci sayısı 130’u buldu. Böylece okulun açılma işini garanti ettim. Daha sonra bu öğrencilerin devamı için muhtarlara haber gönderdim. Şu an 83 öğrenci ile derslere devam ediyoruz. Yalnız bizim idarecilikle ilgili bilgimiz olmadığı için büyük sıkıntıdayız. Bize tecrübeli bir ağabey müdür olarak atanırsa çok iyi olacak.” 

Millî Eğitim Müdür yardımcılarından birini çağırttı. “Halkapınar Ortaokuluna müdür atama işinden bir haber var mı?” diye sordu. Müdür Yardımcısı Bey, Merkezdeki okullardan bir sosyal bilgiler öğretmeninin müracaat ettiğini, isteğinin Bakanlığa gönderildiğini söyledi.

 Bu arada benden bir isteğimin olup olmadığını sordu.

“Efendim henüz atama kararnamelerimiz gelmedi. Geçici olarak büyük sıkıntılarla kaymakamın direktifi ile açıktan maaş alıyoruz. Malmüdürü sıkıntı içinde. Kararnamemiz mali yıl başına kadar gelmezse bize zimmet çıkarılacakmış.”

Millî Eğitim Müdür Yardımcısına hem ders ücetleri ile ilgili hem de kararnamemiz ve müdür ataması ile ilgilenmelerini söyledi. Teşekkür ederek vali yardımcısının odasından ayrıldım. 

Millî Eğitim Müdürlüğündeki görevliler, bir saat kadar sonra ücret onaylarını alabileceğimi söylediler. Dedikleri saatte uğradım ve onayları aldım. Akşam olduğu için Ereğli’ye dönemedim. Geç vakte kadar Konya’da gezdim. Bir otelde geceledim. Ertesi gün öğleye doğru da Halkapınar’a döndüm.

Okulumuza Müdür Atanıyor

Birinci yarı yılın bitmesine yakındı, okulumuza müdür atandı. Halkapınar’da oturacak ev bulamadığı için Ereğli’den ev tuttu. Ancak evini taşıyıp yerleştirmeden -ara tatilde taşınmayı düşündüğü için- kasabaya kendisi geldi. Bu arada birkaç gün Kaya Beyin evinde kaldı. Birinci dönem sonu yaklaştığı için, ders filan almadı. Bir akşam Kaya Beyin evinde birlikte karneleri, sınıf geçme defterlerini yazdık. Bize karne yazımı ile ilgili pratik uygulamalar öğretti. İleride belki söz ederim, biz bu uygumaya -not fişleri için- “çarşaflama” diyorduk. 

Karne yazımı bitince ben gece saat on bir ve on bir buçuk sıraları ayrıldım. Gece ay doğmuş, her taraf kar buz içinde, ayaz kesmek için adam arıyor... Eve geldim. Gitmeden önce kapatıp gittiğim kuzunenin kapaklarını ve havalandırmasını açtım. Isındıktan sonra girip yattım. Sabah, bizim aşçı arkadaş sabahın ayazında kapıyı tak tak çaldı. Açtım, “Ne var?” “Kaya Beyle Müdür zehirlenmiş. Müdür iyi, Kaya Beyi şehire götürüyoruz. Battaniye ver...” Hemen yatağın üzerindeki battaniyeyi sıyırıp verdim. Acele giyinip Kaya’nın evine koştum. Evde Müdür Bey yoktu. Komşu beni görünce “Müdür az önce çıktı, kahveye doğru gitti.” dedi.  Koştum. Belediye kahvesinde buldum. Rengi sararmış, ama kendinde idi. Hemen kolundan tutup yürüyerek evime götürdüm. Kahvaltı hazırladım. Bu arada da olayı öğrendim. Akşam ben ayrıldıktan sonra yoğurt yemişler, Kaya Bey az yemiş. 

Devam edecek... 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yaşar Çağbayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.