Geçmişimden Kırık Dökük (38 )

Devam 

Oradan kalktıktan sonra yukarı köylere giden yola doğru yamaçlardan dolandım. Burada da birkaç tane küçük kaya vardı. Kayaların yanına varınca tepe aşırtında bir çeşme ve yalaklarının bulunduğunu gördüm. O anda oradan bir keklik sürüsü havalandı gitti. Tilki yanlış yerleri dolaşmış diye düşünürken baktım yerde taze kan izleri ve tüyler var. Uçtaki kayayı dolanınca daha önce gördüğüm tilki mi bir başkası mı bilmem bir tilki ağzında çırpınan keklik ile yokuş yukarı alabildiğine koşuyor, arada duraklayıp bana bakıyordu. Keklikler meğerse benden değil de tilkiye bir fertlerini verdikleri için ürküp kaçmışlar.

Açık Alanda Coğrafya Dersi

Mart soğuklarının kimi zaman gitmiş görünerek birden geri döndüğü zamanlardı. Bir gün önceki hava ile ertesi günkü tamamen zıt olabiliyordu. Bakıyorsun bugün günlük güneşlik, karlar erimiş, buzlar çözülmüş. sabahleyin uyandığında her taraf buz içinde hava yağdı yağacak vaziyette olabiliyordu. 

Coğrafyadan konumuz yüzey şekilleri idi. Bir hafta önce sınıfta konuyu anlatmıştım. Fakat pek de içime sinmedi. Bir hafta sonu öğrencileri alıp kıra götürmeyi ve bu konuyu sohbet havası içinde anlatmayı planladım. Hafta sonu bu iş için uygun değildi. Çünkü köylerden gelen çocuklar cumartesi öğleden sonra köylerine dönüyorlar, pazar akşamı veya pazartesi sabahı geliyorlardı. Onlar olmayınca da bu şekildeki dersin bir yararı olmayacaktı.

Bir sabah hava gayet sakin ve açıktı. Güneşin birazdan baş göstereceği anlaşılıyordu. Yerler her ne kadar buzlu olsa da bizim ders yapacağımız tepeye kadar bütün öğrenciler rahatlıkla yürüyebilirlerdi. Diğer şubenin öğretmeninin raporlu veya izinli olduğu için dersi boştu. Aynı saatte benim kendi sınıfıma tarih dersim vardı. İkisini birleştirip bir saatlik coğrafya dersi yapmak istedim. Ve öğrencileri alarak yedi-sekiz dakika uzaktaki tepeye götürmeyi düşündüm. Hemen bir kâğıda plan yaptım. Üst yazı ile Müdürün masasına biraktım. Müdür Ereğli’den gelip gitiği için saat dokuz buçuk - ona doğru geliyordu. 

Öğrencilere kısa bir açıklama yaptım. Hemen yola çıktık, gençlerde bir telaş bir heyecan. Yalnız küçük öğrenciler çekingen ve tedirgindiler. Arada bir dere vardı. Derenin buz tutmuş olabileceği hesabıyla üzerinden geçeriz diye düşündüm. Dere kıyısına varınca, buzların eridiğini gördük. Büyük öğrenciler atlama taşlarına basarak geçip gittiler. O sırada bir at arabası geldi. Küçükleri de üzerine bindirip geçirdim. Tepeye çıktık. Etrafta gördükleri yüzey şekillerini adları ve coğrafi terimleri ile söylemelerini istedim. Büyük çoğunluğu biliyordu. Kanyon terimini bilmiyorlardı, İvriz Yarı diye söylüyorlardı. Göstererek kanyonun özelliklerini anlattım. Yaylayı Torosların böğründeki hafif meyilli düzlüklerden yararlanarak tarif ettim. Dağlarla ilgili olarak zirve, yamaç, dağ eteği, vadi, sırt, dere, çay, kaya, uçurum, yol, yolak vb. anlatıp gösterdim. Bu arada Torosların üzerinde doğudan batıya doğru büyükçe bir kuş teleği şeklinde bulut belirdi, biraz sonra da küçülerek kayboldu. Bu bulutun nasıl meydana geldiğini ve neden kaybolmuş olabileceğini sordum. Hekes bildiği kadarıyla ifade etmeye çalıştı. Dağın sırtını takip ederek niçin uzunca bir tüyü andırdığını sorduğumda açıklayamadılar. Rüzgârın esme yönünü sordum. Kuzeyden esiyordu. “Kuzey rüzgarları soğuk olur. Ama yine de dağın başı kadar soğuk değildir. Bakın gelirken yerdeki buzların yenice erimeye durduğunu gördük. Bu demektir ki şu anda bulunduğumuz yerde sıcaklık sıfırın biraz üstündedir, 3-4 derece civarında. Buradan esen rüzgar dağa doğru gidiyor, dik olarak. Dağın yamacına varınca da yamacı sıyırarak yükseliyor. Yükseldikçe soğuyor. Biliyorsunuz her yüz metrede sıcaklık bir derece düşer. Bulunduğumuz yerle bu dağın şu gördüğünüz sırtı arasında nereden baksak bir sekiz dokuz yüz metre yükseklik var. Burada sıcaklık 5 derece ise buradan giden hava oraya varınca yani yükselince kaç derece olur? Sekiz derece düştüğünü varsayalım, eski 3 dereceye düşer. Bu da küçük buz kristallerini oluşturur. İşte gördüğümüz uzunca tüy görünümlü bulut buradan yükselen havanın su buharının meydana getirdiği bir tür havada asıl kar kümesiydi. Az sonra kaybolmasına gelince dikkat ederseniz biz buraya çıktıktan sonra rüzgâr kesildi. Oraya yeni hava akımı, su buharı gelmez oldu. Mevcut bulut da güneşin etkisi ile tekrar buhar oldu ve hava içinde dağılıp gitti.”

Sonra başka yoldan yani köprüden dönüp okula geldik.

Müdür gelmişti. Yaptığımız işi anlattım. Planda bazı eksiklikler bulunduğunu söyledi. “İlk defa yapıyorum, olabilir, başka zaman istenilen tarzda yaparım.” dedim. İlk yardım malzemesi alıp almadığımızı sordu. Almıştım. “Onu belirtmelisin.” dedi. Ayrıca gidiş geliş için araç veya yaya, yol krokisi gibi bilgilerin de eklenmesi gerektiğini söyledi. Dedim ki “Şimdi bu planı geri alayım, nasıl yapılması gerekiyorsa anlattıklarınız gibi bir plan yapayım, hem öğrenmiş olayım, hem de mevzuatı tamam edelim.” Uygulamamızda bir olumsuzluk olup olmadığını sordum. “Anlattığına göre yok.” dedi. Böylece eğitim ve öğretim amaçlı gezinin nasıl yapılması gerektiğini, olası aksiliklere karşı ne tür tedbirler alınacağını da öğrenmiş oldum. Planı düzenleyip, tamamlayıp verdim. Yalnız bu tür planın önceden verilmesi ve idarenin de bilgisi olması gerektiğini söyledi. Eğer ilçe çapında veya ilçeler arası yapılacaksa kaymakamlıktan, il dışına çıkılacaksa valilikten izin alınması gerektiğini söyledi.

Devam edecek... 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yaşar Çağbayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.