GÜNDEM - Gerçekleri kabul etmeyenlerin anlayışı

       İnsanlarda insanlıkları arasında farklar vardır, örneğin müslümanlar arasındaki müslümanlıklar  farklılıkları gibi. Biraz felsefik bir tabir gibi oldu. Ama, böyle farklılıkları fark edemeyen bir takım insanlar hayatta sıkıntı çekerler. İnsanları düz mantıkla değerlendiremezsiniz. Çünkü, her insan yaratanın özel bir eseridir. Hiç ummadığın bir kişiden hiç beklemediğin bir davranışla karşılaşabilirsiniz. Hani bir halk tabiri vardır “Ummadığın topuk/tezek yıkar arabayı” derler. Belki bu  nedenle “Kimseyi küçük görme!” tembihini atalarımız bunun için yapmıştır. Evet, son zamanlarda Türkiye siyasetinde çok önemli ve çok olumlu değişim, dönüşüm ve gelişmeler olmuştur hâlen olmaya da devam etmektedir. Bunları görememenin ve idrak edip anlayamamanın bazı nedenleri vardır. Meselâ, sığ görüşlülük, art niyetlilik, çırakcılık ve başka maksatlar. Bunların peşinden giden insanların, Türkiye’ye bakış açıları istikametinde hesap ettikleri ülkeye neler kazandırıyor ve istikbaline yönelik ufkunu aydınlatacak neler vaat ediyorlar? Siyasi arenada boy gösteren bazı siyasi partilere bakalım ne istiyorlar? Aklı selim gözlüğü ile ve temyiz kaabileyetiyle kararımızı verelim. Biz Cumhurbaşkanlığı Sistemini istemiyoruz, Sayın Tayyip Erdoğan başımızdan gitsin, eski demokratik sistem gelsin diyorlar.

Hey gidi imtihan dünyası hey! Sen ne enteresanlıklar meydanısın. Bunlar bir zaman İrticayı dillerinden düşürmüyorlar, her hafta papağan gibi tekrar ediyorlardı, irtica var! İrtica nedir? Yine onların tabiriyle, geri dönüş, görüyor musunuz ne ilginç bir durum. İnsanın, kendi kınadığı duruma düşmesi! Onlar bu sistemi istemiyorlarmış, vatandaş istiyor % 51. oy çokluğu ile geldi. Eski dalaşmalı, itip kakışmalı ve koalisyonlu, Anayasa kitapçığını fırlatmalı bir sistemi vatandaş geride bıraktı. Şimdi gerçek gericiler o sistemi istiyorlarmış. İstesinler, vatandaşın dediği gibi istemek ayıp değil. Ama, vatandaşın ona döneceğine ihtimal vermiyorum. Çünkü, geri dönüş eşyanın tabiatına aykırı, o zaman eskiye özlemi bırakıp ta, yeniyi geliştirmeye, aksak ve hatalı yerleri varsa düzeltmeye bakmak lazım. Dünyada, durmadan değişim ve dönüşümler yaşanırken, ileriye bakmak ve geleceğe gelişmekte olan yeniliklerle hazırlanmaya çalışılmalıdır. Ben geçmişi isterim, başımızdaki kişiyi sevmedim çekilsin gitsin deme zamanı geçti. Artık plan ve proje zamanı, ülkenin ve milletin geleceğine ve o geleceğin dünya çapında mâlûm hâlinden daha ileri refah ve mutluluk getirecek plan ve projelerin varsa, onlara millete sunacaksın. Yoksa, istemezukla bir yere varamazsınız, o devir kapandı.

Şunu da unutmayalım, Necip Türk Millet, Büyük Türk Milleti ve Kahraman Türk Milleti deyip nutuklar çekmekle değil, o söylenen sözlerin arkasında durmakla ve anlamını yaşayıp yaşatmakla varlığımızın kararlılığını her hâlûkârda göstermek zorundayız. Bunu gerçekleştirmeye çalışan devlet adamlarımızın arkasında durmak ve onlara bu yolda gereken desteği vermek vatandaşlar olarak boynumuzun borcu olduğuna inanıyorum. Doğuda sınır devletleri olan Suriye ve Irak’ta şimdiye kadar bize oynanan oyunları gördük ve gücümüz nispetinde de bozuyoruz. Ayni oyunun aktörleri bizi, Yunan’la, Ermeni’yle ve bazı Arap aşiret devletleriyle olumsuz yönde meşgul ettiklerini bilmeyen var mı? İşte, bunların karşısında hakkımızı arayan, savunan ve hakkaniyet ölçüleri çerçevesinden anlaşmalar yapan ve başarılar da sağlayan bir Cumhurbaşkanı ve Cumhuriyet Hükümeti var. Siyasette bu Hükümete açıktan ve cesurca destek vermekten çekinenler var. Gevşek ve elastiki sözlerle ve mesafeli durarak konuşanları görüyor ve medyadan seyrediyoruz. Bunlar hoş şeyler değil ve bu tavrı hareketlerle de iktidar olunmaz. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, bu çalışmalardan daha aktif olacak çalışmalar sergileyebiliyor musunuz?  Ve ortaya koyacak daha aktif projler hazırlayıp milletin karşısına çıkabiliyor musunuz? Yoksa, gerisi lâfı-güzaftır. Yani, uzun lafın kısası gündeme gelmek isteyenler, gerçekten gündemlik işler yapmalılar ve milletin olumlu tasviplerini alabilmek için. Hoşça kalınız ve tedbirlerini alarak Covit-19’dan uzak durunuz. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.