CUMA SOHBETİ: Maddeten ve manen temiz olmak

Aziz sohbetdaşlarım, yaratıklar içinde özel bir ayrıcalığa sahip olan insanoğlu, bu özelliğinin ve ayrıcalığının önemini ve değerini bilmelidir. İnsanı bu kıvam ve kaderde yaratan Yüce Allah, ona bir yaşam kılavuzu da gördermiş, sağlıklı beslenmesi ve sıhhatli yaşaması için. Dolayısıyla bu kılavuza uyması ve onu uygulaması her yönüyle onun yararına ve istifadesinedir. Dünya insanlık âleminde bu kılavuzdan belki birkaç toplumun istisnâi olarak haberi olamayabilir. Ama, genelde insanlık bu kılavuzdan ”Kur’an’dan ve İslâm dîninden” haberdar. Ancak, bu Kur’an kılavuzuna yine genelde insanlık uymuyor. Bu uymamak bilmediklerinden değil, araştırmayıp, inanmadıklarından ve keyfi davranıp arzu ve heveslerine uyduklarındandır. Çünkü, Kur’an-ın/İslâm dîninin emir ve yasakları, tavsiye ve tenbihleri, teşvik ve işaretleri mutlaka insanlığın yararına ve istifadesinedir. Meselâ, yenmesi, içilmesi yasak edilenleri sayıyor, yenecek olanlara kesin bir sınır koymuyor, temiz ve nezih olanlardan örnekler veriyor, kurban edilen hayvanlar misali gibi. Domuz, leş, kan, kendi-kendine ölmüş veya kesilmeden önce öldürülmüş olanlar. Yani, yenilecek ve içileceklerden uyuşturucu, tiksindirici ve sağlığa zarar verici nitelikleri olanlar yenilip, içilmezler. Genel de insan sağlığını özetleyen temel besinler bu çerçevenin içinde değerlendirilmektedirler. Şimdi, bu çerçevenin dışında olanlar saptıklarının sapkınlıklarına göre bu uyumsuzluklarının bedelini öderler. Hatta ilk etapta bu böyle başlar, ama böyle bitmez, şimdi içinde bulunduğumuz Korona virüs misali illetin başladığı yerde bitmediği gibi. Düşünün; öyle bir millet ki, ne bulursa yiyor, içiyor, onun bu sorumsuz ve sınırsız tüketiciliği, ürettiği herhangi bir illetle sınır tanımayabilir. Zamanımız da bunun çok ciddi manada acısını ve sıkıntısını çekmekteyiz. Savaşlara bile bir takım yasalar koyup, sınırlar belirleyen ve bunlara uyulmasını zorunluluk haline getiren insanlık, sağlıklı beslenme ve yaşama konusunda bir temel ilkeler çerçevesi belirlememektedir. Milletler kendi sağlıklı yaşam şekilleri koyup kendilerine göre uygulamaktadırlar. Ama, dünya sosyal yaşam hâliyle artık o eski dünya değil, dünyanın bir ucunda patlak veren bir illet bir günde dünyanın öbür ucuna ulaşır ve bütün dünyaya çok kısa bir zaman da bulaşır, nitekim şimdi olduğu gibi. Dünya, teknolojik gelişmeler neticesinde küçüldü ve süreç bu şekilde devam ettiği müddetçe de küçülme sürecektir. Dünya gelişmiş devletlerin akıl hocaları, bilim insanları ve devlet yöneticileri, emperyalist düşüncelerini ve kapitalist iştahlarını, insanlık yararına sınırlamaları gerekir. Yoksa, kendi kazdıkları kuyulara kendilerinin düşme zamanı  çok uzak olmasa gerektir. 

Maddeten ve manen temiz olmak geçen hafta Cuma günü camiler de okunan hutbenin konusu idi. Bu konu aslında bütün dünyanın sorunudur. Çaresi Kur’an’daki İslâm’dadır, maddi yönünü özetlemeye çalıştık, manevi yönü de bunlara olan iman bilincinde odaklanmaktadır. Böyle dediğimize dudak bükenler olduğunu görebilirsiniz, çünkü, sadece bende inanıyorum, bende inandım demekle olmuyor. İnandığını yaşamayanın, iddiasının bir önemi yoktur. Örneğin, ilâcın tedavi ettiğine inanmak, kullanmadıktan sonra bir faydası olmaz ve tedavi de olunmaz. Balın tadını almak için, kavanozu dıştan yalamak boşuna, kavanozun içinden bir parmak almak lazım. O zaman, manevi temizlikte esas olan, akleden kalbi temizlemek lâzım. Lâ/Hayır, İlâhe, bütün ilâhlara/tanrılara hepsine birden rest çekiyor, reddediyor ve protesto ediyorum diyeceksin. Akleden kalbin tertemiz, pam-pak olacak, ondan sonra İllallah/bir ve tek olan Allah var deyip tevhid de karar kılacaksın. Bu zaman da bu olur mu, elâlem ne der, ben büyüklerimden böyle gördüm, zamana uyacaksın gibi yedek ilâhlardan kurtulacaksın. Ben âlemlerin Rabbine inandım, O’na dayandım deyip, gerçek özgürlüğe kavuşacaksın. Manevi temizliğin gerçeği budur ve böyle sağlanır. Bu temizliği yalnız Allah’a kulluk etmekle, bu kulluğun dezenfektanı da ibadeti sürdürmektedir. Ne mutlu, maddi ve manevi temizliğin kurallarına hakkıyla uyanlara diyor, herkese esenlikler diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.