Hukuk muhakemeleri kanunu'nda yapılan değişiklikler

Hukuk Muhakemeleri Kanununda (HMK)’da bazı değişikliklerin yapılması adına bir süredir çalışmalar devam etmekte idi. 28 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de ‘7251 Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ yayınlanarak yürürlüğe girdi. Peki nedir bu önemli değişiklikler ve ne gibi sonuçları olacak?

1. Kişilerin korunmaya değer üstün menfaatleri olması durumunda mahkeme yargılamanın gizli yapılmasına karar verilebilecektir.

Türk Hukuku’nun temel özelliklerinden biri de yargılamanın aleni olmasıdır. Bu aleniyet ilkesi yalnızca birkaç halde mahkeme kararı ile sınırlanabilir. HMK’ya eklenen yeni ibare sayesinde artık mahkeme kişilerin korunmaya değer üstün menfaatlerinin olması durumunda da yargılamanın gizli şekilde yürütülmesine karar verebilecektir.

2.Belirsiz alacak davası olarak açılan davalarda alacağın miktarının veya değerinin kesin olarak belirlendiği aşamada davacıya talebini kesin olarak belirlemesi için 2 haftalık kesin süre verecek.

Değişiklikten önceki süreçte belirsiz alacak davası olarak açılan davalarda talebin belirli hale getirilmesi için kesin süre öngörülmemiş idi. Ancak yapılan bu değişiklik ile birlikte davada alacağın değeri veya miktarı kesin olarak belirlendiğinde davacıya 2 haftalık kesin süre verilecek. Eğer bu süre içerisinde davacı talebini kesinleştirmez ise dava, dava dilekçesinde talep edilen değer üzerinden görülecek ve sonuca bağlanacaktır. 

3.Dilekçeler aşamasında sonra taraflar iddia ve savunmalarını genişletemeyecekler.

Düzenlemeden önce ön inceleme duruşmasına taraflardan birinin mazeretsiz olarak gelmemesi halinde duruşmada hazır bulunan taraf iddia ve savunmalarını genişletebilmekte idi. Ancak HMK’da yapılan bu değişiklik ile birlikte dilekçeler aşamasının tamamlanmasından sonra taraflar artık iddialarını ve savunmalarını genişletemeyeceklerdir. Bu husus göz önüne alındığında dava dilekçeleri ile cevap dilekçelerinin hazırlanması davanın kaderini belirleyecek diyebiliriz. Zira dayanılmayan deliller veya öne sürülmeyen vakıaların ileri bir aşamada öne sürülmesi son derece zorlaştırılmıştır. Dava dilekçesinin veya açılan bir davaya cevap dilekçesinin hazırlanmasında hiçbir hukuki normun atlanmaması ve de hukuki sebepler ile delillerin değerlendirilmesi bir nevi davanın kazanılması ve kaybedilmesinin de öncüsü olacak diyebiliriz. Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda yapılan değişikliklerden birkaçını açıklamaya çalıştık. Saydığımız değişiklikleri değerlendirmemiz gerekir ise dava açılması veya davalı olduğunuz dosyada yargılamanın takibinde, süresinde usul işlemlerinin yapılması davanın akıbeti açısından hayati önem taşımaktadır.  Bu husus göz önüne alındığında yargılamanın takibi noktasında muhakkak işin uzmanı bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederiz. Zira süreler içerisinde gerekli dilekçelerin verilmemesi ve taleplerin yapılmaması halinde taraflar açısından telafisi mümkün olmayan hak kayıpları yaşanması riski söz konusudur. Bu sebepler ile davanın her aşaması titizlik ile takip edilerek gerekli usul işlemleri süresi içerisinde yapılmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kemale Algür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.