GÜNDEM: Dünya nereye gidiyor

Kâinat hareketten ibaret, maddenin en küçük parçacığı atom tabir edilen zerrenin bile hareket hâlinde olduğu bir Dünyada, güneş sistemine bağlı Dünyamızda hareket hâlinde. Hâliyle Dünyanın üstünde yaşayan canlı, cansız yaratıklar da hareket halinde. Ancak, canlıların hareketliliği ile cansızların hareketliliği arasında farklar var. Canlıların en faal hareketlileri de  biz insanlardır. Yaratılışlarının özelliği, önemi, anlamı ve amacı yönüyle bu böyledir. Dolayısıyla, insanoğlu halk olduğu günden bu güne, yaratılışının gereği hiç durmamış ve hep hareket hâlinde olmuş. Daha çok yaratılışının tersine hareket etmiş, dünyayı imar etmesi gerekirken hep tarumar etmiş. Her haddi aştığında, zulmünü arttırdığında bir afat ve felâket çeşitleriyle yaratanı tarafından terbiye edilmiştir. Ama o, hiç geçmişte yaşananlardan ders almadan yeni felâketlere davetiyeler çıkarmıştır. Eski ahlâksızlıkları, isyan ve zulümleri Bukalemunvari farklılıklara büründürerek tekrar etmekten geri durmamış. Müslüman  olmayanlar bunu nefislerinin tatmini için gurur-kibir ve üstünlük vasfıyla güce taparak yaparken, Müslümanlar da cehalet, atâlet ve ayrılıkçı davranışlarıyla bunlara karşı duramamışlar. Arada bir İslâm adına yaşanan huzurlu, mutlu ve müreffeh dönemler de olmuştur elbette, lâkin imtihan sırrından mı bilmiyorum, karanlık ve alaca karanlık dönemler insanlık tarihinden hiç eksilmemiştir.

Şimdi yine en azından birbuçuk, iki asırdır insanlık gayrimüslimlerin tahakkümü altındadır. Birbirini bile kırıp geçirdikleri Dünya savaşlarıyla, islâmın son kalesi Osmanlı’yı da yıktıktan sonra teknolojideki gelişmişlikleriyle Dünya hakimiyeti peşinde koşmaktadırlar. Dünya ekonomisini, teknolojisini, siyasi ve sosyolojisini ellerinde tutup yönettikleri söylenen Dünyanın en zengin beş-on ailesinden bahsediliyor. Meselâ, Dünya ekonomisine yön veren Amerikan parasını, Doları bu aileden biri basıp, Amerika’ya satıyormuş. Yani, Dünyanın süper devleti Amerika kendi parasını basamıyormuş. İnternet de sosyal medyada bu tür bilgilerden bahseden birçok vidiolar var. Bilemiyorum, Dünya çapında sürüp giden bir bilgi kirliliğinden de bahsediliyor. Süper-müper gelişen ve devamlı gelişmekte olan Dünya devletleri artık birbirinden korkar hâle mi geldi bilmiyorum. Ama, gözüne kestiren, kestirdiğinin ensesine biniyor veya binmenin yollarını arıyor. Görünüşte, hak-adalet, insan hakları ve demokrasi gibi kıymet hükümleri sözde kalıyor. Yoksa, burnunun dibinde Afrika da açlıktan ölen isanları, gören o obezlerin yaşadığı ülkelerdeki insanlar, zayıflama sporları yapacaklarına o aç insanların karınlarını doyururlardı. Lâkin, sığır gibi yeyip, içip obezitelikte direnip, Dünya insanlığının rekorunu kırmayı sürdürmezlerdi.

Bu günlerde o kapitalist, sömürgeci ağababalar, bir takım piyonlarını harekete geçirdiler. Akdenizde bize, Kafkaslarda da Azerbaycan’a iki şımarık çete ruhlu milleti musallat etmekle meşguller. Esas maksatları hazırladıkları “Yeni Dünya Düzeni” projelerini uygulamaktır. Halk tabiriyle ayni kavağın kaşığı olma zihniyet ortaklığında düzenledikleri o projenin mimarlarına destek vermektedirler. Görünüşte bakarsınız barış ve huzur istediklerini söylerler, ama ardından o çetelere, artık pek gizleyemedikleri destek ve yardımları yapmaktan da geri durmuyorlar. Türkiye ve Azerbaycan bu oyunları artık bozma yolunda birliktelik oluşturma kararlılığındalar. Bu kararlılıkları dolayısıyla düşmanın hazırladığı provakasyonları akamete uğratmaya çalışıyorlar. Her şeyi çok dikkatle ve ciddiyetle takip eden Türkiye Allah’ın izni ve keremiyle bu oyunlara gelmeyecektir. Bu konuda devletini, milletini ve vatanını seven bu ülkenin vatandaşları olarak bizler de, devlet adamlarımıza güveniyor, inanıyor ve onları cânı gönülden destekliyoruz. Korona virüs dolayısıyla bazı sıkıntılarımız olsa da, ülkemizin bekası söz konusu olduğu zaman akan sular durur, Rabbimizin inayeti ve lûtfu keremiyle bizi kimse durduramaz. Bunu bütün düşmanlarımız, her çeşit rengi, şekli-şemali, zihniyeti ve şenâetiyle böyle bilmelidir. Evet, bu duygu, düşünce ve inançla, işgal edilmiş topraklarını kurtarmak için mücadele veren Azebaycanlı kardeşlerimizin Allah yardımcıları olsun. Esenlikler dileğiyle hoşça kalınız efendim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.