GÜNDEM : İslam ülkeleri neden huzursuz?

Dünyanın gündeminde İslâm var, hele bu dönemde durum daha yoğun ve daha vahim varlığını hissettirmektedir. Yüce Allah uyarmak için mi bu hareketliliği yoğunlaştırıp, vahimleştiriyor bilmiyorum. Gerçi işin uzmanları olaylara farklı bakıyor ve farklı yorumluyorlar. Bu gidişin müspet yönde olanı var ve menfi yönde olanı var diye gelişmeleri iki odaklı şekilde  değerlendirmek gerekir diyorlar. Birde dünyaya yukarıdan özelinden bakınca da bu gelişmelerin farklı bir genellemesi var deniyor. O zaman, iki vardan bir yok çıkmayacağına göre, acaba hakimi kudret tarafından fıtrata yönelik bir ikaz mı var diye insanın aklına geliyor. İnsan bu işte, merak ediyor. Nasıl etmesin ki, sizin ne şer bildiklerinizin içinde, sizin için hayırlar vardır, ama siz hiç düşünmüyorsunuz diyen Yüce Mevlâ, bize bu durum da kendi oluşturduğumuz olumsuzluklarla dikkat çekmek istiyor diyenler de var. Hani, akla gelmiyor değil. Ama, öyle de olsa, böyle de olsa, İslâm âlemi yine uyanmıyor. Vardır bir hikmeti mi diyelim, yoksa zamanının gelmediğini mi bilelim. Belki, her ikisinin de payı vardır, ne dersiniz? Çünkü, İslâm devleti olarak bildiğimiz bazı devletlerin yöneticilerinin Yahudi olduğu söyleniyor. İlginç değil mi? Ayrıca, belki hepsinden önemlisi, İslâmda şirki bayraklaştıranları görmüyormusunuz diyenlerdir. İşte bunların da ayni katagori de yer aldıklarını hesaba katarak, neticeye bakıp kanaat oluşturmak en doğrusu olsa gerektir diye düşünüyorum. Çünkü, çok zor bir dönemden geçiyoruz. Gündeme oturan olaylarda şeffaflık yok diyorlar. Çünkü, olaylarda yer alan baş rolün aktörleri, ikili oynuyorlar. Gariptir bunlar korona virüsten olsun ders almıyorlar! Yoksa, bütün bu olumsuzlukların içinde iğrenç katkıları var da ondan mı böyle yapıyorlar? İşin hı’sı ve mı’sı kenara, bunların her işte parmağı var, ortalığı karıştırıyorlar. Bu parmak kırılmalı, ama önce o gafil müslümanlar gafletten uyanmalı, birbirine zarar vermekten vazgeçmelidir. Bu konuda küfrün elebaşılarının çevirdikleri dolapları bilen, bunlar için bir takım fedakârlıklar gösterip İslâm âlemini uyarmaya çalışan devlet adamlarımızın çaba ve çalışmalarını kötüleyenler var. Bu alanda gerçekleri çarpıtan ve kara propagandalar yapan düşmanlarımız eski alışkanlıklarından halâ vaz geçmemişler. Bizim ülkemize gelip burada hainâne safralarını kusuyorlar. Gerçi, Dışişleri Bakanımız yüzüne karşı şımarıklığını ve terbiyesizliğini en etkili ve gerçekçi sözlerle söylemiştir. Ama, onlar bu dilden pek anlamazlar, ıspatı ise en iğrenç saldırganlığını ve vahşiliğini ortaya koyan Ermeni’nin hainliği  ve alçakça zalimliği göstermektedir. Yunan’ı da ona eşlik etmesi için tahrik edenler var. Ancak, ülkemizin hiçbir idarecisi bunlara pabuç bırakmaz. Lâkin, bazı İslâm ülkeleri bunun şuurunda değil.    

Evet, Afganistan’da, Pakistan’da ve Suriye’de zaman zaman patlatılan bombalar toplu katliamlara sebep oluyor. Yemen’de, Suudi Arabistan öncülüğünde işlenen vahşet sonun da, bu günlerde orada binlerce insanın çoluk çocuk açlıkla mücadele ettiklerinden bahsediliyor. Hergün umuda yolculuk adı altında denizlerde insanlar boğulup ölüyor. Bütün buların müslümanlar olduğunu hepimiz biliyoruz, dünya biliyor. Sebebi nedir, işsizlik, yokluk, kıtlık ve huzursuzluk değil mi? Ortaya fitne-fücur salarak müslümanları birbirine düşüren, kırdıran ve yollara düşüren bir takım o gayrimüslim devletler değil mi? Elbette, ama idraksiz müslümanlar karşılıklı Allahü Ekber deyip birbirini öldürüyorlar. Dünyanın gündemi bu karışıklıklar ve kaoslarla daha ne kadar böyle sürüp gidecektir? Bunun bilincine uyanma zamanı, acaba müslümanların akleden kalp kapısını ne zaman çalacak? Biz Türk Milleti tarihten gelen ecdad mirası mazlumun yanında olmak, haklıyı desteklemek ve zalimin karşısında durmak asaletini taşımamız, bazılarını rahatsız mı ediyor. Muhalefet yapıyoruz havasıyla, sokakta vatandaşın uyarılarına bile çarpık cevaplar veriyorlar. Ülkemize dışarıdan ve içeriden, iğrenç emellerini gerçekleştirmek için yapılan sabotajlar uyanmaları için yetmiyor mu? Cümle gafillere Yüce Allah iz’an ve idrak versin niyazıyla herkese esenlikler dileğiyle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.