İşverenin iş sözleşmesini sağlık sebebi ile fesih hakkı

Merhaba sevgili okurlar. 

Bugünkü yazımızda sizlere İş Kanunu’nda işverenin iş sözleşmesini haklı neden ile derhal fesih hakkından bahsedeceğim. İş Kanunu her ne kadar işçi lehine hükümlerin çoğunlukta olduğu ve işçi lehine yorum ilkesinin hakim olduğu bir kanun olsa da hakkaniyetin gerektirdiği hallerde işverene de haklı neden ile derhal fesih hakkı vermektedir. Zira tek tarafın yararını gözeten bir kanun toplumun adalet anlayışını karşılamayacak ve vicdanları zedeleyecektir. Bu sebeple İş Kanunu Madde 25’te işverenin belirli hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebileceği durumlar belirtilmiştir.

İş Kanunu 25/1’de sağlık sebepleri ile iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı neden ile fesih edebileceğinden bahsedilmiştir. İş hayatında çalışmanın süreklilik arz etmesi ve çalışma şartlarına uygun kişiler tarafından işlerin yapılması işverenin temel beklentisidir. Bunu göz önüne alan kanun koyucu belirli sağlık sebeplerinin olması halinde işverene iş sözleşmesini derhal fesih hakkı tanımaktadır. 

İş Kanunu 25/1-a maddesinde işçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa yakalanması veya engelli hâle gelmesi ve bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi durumunda işverenin haklı neden ile fesih hakkı olacağı belirtilmiştir. Burada ‘işçinin kendi kastı’ ibaresi işçinin sakatlığa yol açan olayı veya hastalığı bilerek ve isteyerek gerçekleştirmesidir. ‘İçkiye düşkünlüğü’ şeklinde belirtilen kısmın ise alkol kullanan her işçi olarak yorumlanması yanlış bir yorumlama şeklidir. Burada kanun koyucu işçinin alkol bağımlılığının bulunduğu durumlardan bahsetmektedir. Bu sebeplerin bulunmasına rağmen işçinin devamsızlığı bulunmuyor ise veya işçinin devamsızlığı yukarıda belirtilen sürelerde değil ise işverenin İş Kanunu 25/1-a maddesine dayanarak iş sözleşmesini fesih hakkı bulunmamaktadır. 

İş Kanunu 25/1-b maddesinde işçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğunun Sağlık Kurulunca saptanması durumunda da işverenin sağlık sebepleri ile iş sözleşmesini haklı neden ile fesih hakkının olduğu belirtilmiştir. Bu bent kapsamında işverenin fesih yapabilmesi için 3 koşulun bir arada bulunması gerekmektedir. Birinci koşul işçinin tedavi edilemeyecek bir hastalığının bulunmasıdır. Ancak yalnızca bu hastalığın işçide bulunması yetmemekte ikinci koşul olarak işçinin çalışmasında sakınca bulunması da gerekmektedir. Üçüncü olarak da işçinin çalışmasında sakınca bulunduğu hususu Sağlık Kurulunca tespit edilmiş olmalıdır. Bu durumlarda dahi Yargıtay’ın görüşü işverenin bu sebeplerle fesih hakkını son çare olarak kullanması, fesihten önce işçiyi başka pozisyonda çalıştırması, bunun denenmesine rağmen olumlu sonuç alınamamış ise son çare olarak sözleşmeyi fesih edilebileceği yönündedir. 

İş Kanunu 25/1 son paragrafında ise (a) alt bendinde sayılan sebepler dışında işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkının; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17’nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğacağı, doğum ve gebelik hallerinde ise bu süre 74’üncü maddedeki sürenin bitiminden itibaren başlayacağı belirtilmiştir. Ancak işçinin iş sözleşmesinin askıda kalması nedeniyle işine gidemediği süreler için ücret işlemez.

İşverenin iş sözleşmesini sağlık sebeplerine dayanarak haklı neden ile fesih hakkını kısaca açıklamaya çalıştık. İşverenin haklı neden ile fesih kurumunu kullanmasında titiz davranmasını, sürelere uygun olarak ve dayanılan fesih gerekçelerini net şekilde belgelendirerek noter kanalı ile fesih yapmasını tavsiye ederiz. Bir sonraki yazımızda işverenin diğer haklı neden ile fesih yapabileceği hallerden bahsedeceğiz. O zamana kadar sağlıklı günler dileriz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kemale Algür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.