Haftanın Yorumu: Pandemi, Eğitim, Sağlık ve Ekonomi

En gelişmiş süper devletlerde bile bu illet rekorlara koşarken, devlet adamları aşı üretme ve ürettikleri aşıları deneme telâşı ve neticelerini merakla beklemektedirler. Her devlet kendi derdi ile meşgul, bu illeti nasıl kontrol altına alırım ve nasıl başımdan def edebilirim düşüncesi ve çalışması içinde. Bizim ülkemiz de ise, çok bilmiş siyasetçiler, gerçi başka ülkelerde de var, sanki böyle badireli birçok dönem geçirmiş gibi, bilim adamlarına bile akıl veriyorlar.  Kendilerince yapılanları beğenmiyor, eleştiriyor ve yetersiz görüyorlar. Dünkü söyledikleri ile bugün söyledikleri arasında oluşturdukları tezatlara bakmıyorlar. Şimdiye kadar kendilerinin yaptığı olumlu bir çalışma, proje ve iş varmı onu olsun düşünmeleri gerekirken, yapılanları eksik buluyorlar. Kimileri de bu sıkıntılı günlerde, devletin temeline dinamit koyma çalışmalarından aldığı cezayı çeken kişilerin affıyla meşgul. Böylelerini anlamak mümkün değil, işgal ettiği makamın ulviyetine ve önemine vukufiyetinin şuurundan uzak, hastalıklı düşünceler serdediyorlar. Bazıları da eskiye dönüş özlemi içinde, istikbale yönelik projeleri olmadığını anladık da, malûm hâllerinin de idrakinde değiller. Yani şu durumdan prim çıkarmak isteyenlere acımak mı lâzım bilmiyorum. Bir yıldır hemen hemen ülkemiz bu koronayla başı dertte, bir türlü hakkından gelinemedi. Bu konuda ülkenin ve milletin selâmeti için çaba göstermek ve işin görevlileriyle birlikte hareket etmek gerekirken, yapılanlara bir bakın Allah aşkına! İfade ettiklerimden fazlasını söylemek istemiyorum. Çünkü, utanıyorum ve ruhuma ağır geliyor.

EĞİTİM-ÖĞRETİM ZOR GÜNLER YAŞIYOR 

Koronanın en çok etkilediği kurumlardan biri de Eğitim-Öğretim oldu. Okulların kapalı mekânlar olması, öğrencilerin bir arada bulunması, yaş seviyelerinin farklı farklı durumlar da olması, virüs açısından kontrolün sağlanması kolay olmuyor. Bu arada çocuk velilerinin hassasiyetleri ve çocukların bunlardan etkilenmeleri, öğretmenlerin çalışmalarına sorun çıkarması ve salgının durumuna göre ikide bir değişen plan ve programlar, eğitim ve öğretimin sağlıkla sürdürülmesini zorlaştırıyor. Ama öğretmenlerin fedakârlıkları ve her hâlûkârda görevlerini yapma gayreti içinde olup, öğrencilerine sevgi ve şefkatle yaklaşmaları, kurallar ve tedbirler çerçevesinde eğitim ve öğretimi en iyi ve en verimli bir şekilde yapmaya çalışmaları sevindirici. Kolay değil, 4-5 yaşlarında kreşlerde başlayan eğitim ve öğretim 18-20 yaşlarına kadar ilk-orta ve lise sıralarında, çocukların farklı gelişim dönemlerini dikkate alıp onları yetiştirmek ve hayata hazırlamak maddi ve manevi ilgi, alâka, sevgi, şefkat ve anlayış göstermek. Aslın da, öğretmenin görevi bunlarla da sınırlı değil, öğrencilerini istikbale hazırlayacak yetenek, zekâ, inanç ve güven açısından da onlara örnek olacak, ideal ve istikbâl bilinci de verecek. Yani, öğretmenlik zor sanat ve bu korona döneminde daha da zorlaştı. Öğrencisinden, öğretmenine, ebeveynine ve bu kurumla ilgili ta Bakanına kadar hepsinin sorumlulukları, çabaları ve bu zor zaman da uyması gereken kuralları var. Hem okuyacaksın, okutacaksın ve hem de virüs belâsından korunup, koruyacaksın. Yüce Allah hepimizin bu zor dönemde yar ve yardımcımız olsun. (Amin)

PANDEMİDE SAĞLIKÇILARIN VE

 HASTALARIN HÂLİ

Koronanın hergün yükselen trendi hâliye bütün insanlığı tedirgin ediyor. Ama, bu salgının esas yükünü ve ızdırabını çekenlere onlara bakmak ve düşünmek lâzım. Hergün hastalık ve hastalarla yüz yüze, gecesi, gündüzü belli değil, çoluk çocuğu ile ilgilenemiyor. Birde her daim risk altında, Allah yardımcıları olsun demekten başka elimizden birşey gelmiyor. Çünkü bu iş öyle parayla turayla ölçülüp geçiştirilecek bir şey değil. Ya o hastalığa yakalanmış, çektiği acıyı ve sıkıntıyı bir kendi birde Allah’ın bildiği durumda olanlar! Yanlarına yakınlarının bile giremediği, öyle ki hastası hastanede ızdırap içinde, ama yanına yaklaşamıyor, uzaktan bakıyor ve ancak dua edebiliyor. Birde yoğun bakımda olanlar, yaşam mücadelesi veriyorlar. Onlara bu durumu, sokağa çıkıp, maske takmayı, fiziki mesafeye ciddi manada uymayı yerine getirmeyen ve kalabalıkta gafilane dolaşanlara sormak lâzım! Sizler bu hastalardan nasıl ders almıyorsunuz? Bilemiyorum, eskilerin dediği “Bin nasihatten bir musibet yeğdir!” Durumuna uğramak mı gerekir? Allah korusun  ve bütün milletimizden bu illeti uzak eylesin. Ne olur, Allah aşkına, nefsimize ve egomuza yenik düşmeyelim. Tembihlere ve tedbirlere uyalım, çatlak seslere kulak vermeyelim.

PANDEMİNİN VERDİĞİ EKOMOMİK SIKINTI Aylardır ülkemizi ve milletimizi sıkıntıya sokan, birçok kurum ve kuruluşu tedirgin eden Pandeminin hızını kesemedik. Birçok yönden olduğu gibi ekonomik açıdan da sıkıntılarımız var, bazı işyerleri kapandı, bazıları da üretim ve dağıtım açısından istenilen dengeyi kuramıyor ve ekonomik sıkıntılar çekiyor. Devlet, elinden gelen destek ve yardımları yapmaya alışıyor, ama bu üç beş aylık bir durum değil yılını doldurmak üzere. Alınan tedbirlerle diğer ülkelerden iyi durumda olduğumuz bir gerçek. Ancak, bu demek değil vatandaşlardan sıkıntı içerisinde olmayanlar olsun. Elbette, kendisine yardımın ve desteğin ulaşmadığı kişiler de vardır. Bir takım nedenlerle mağduriyet içerisinde olanlar, bunların da Muhtarlar vasıtasıyla tespitleri yapılmalıdır. Bazı siyasilerin yaptığı gibi bu durumu ve insanlarını politika malzemesi yapıp istismara kalkışmamak lazım. Hatta daha iğrenci, devlete karşı fedakârca davrananları küçümser ve tahkir eder duruma düşmemelidir. Bu zamanda böyle bir tavır sergilemek insana bir şey kazandırmaz, ancak onun seviyesini düşürür. Zor zamanlarda vatan severlik, vatanın ve milletin yücelmesine ve güçlenmesine çalışmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle herkese esenlikler diliyorum.  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?