İşverenin iş sözleşmesini ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller sebebi ile fesih hakkı

Merhaba sevgili okurlar. 

    Bugünkü yazımızda sizlere İş Kanun’unda işverenin iş sözleşmesini ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı hallerde haklı neden ile derhal fesih hakkından bahsedeceğim. 

Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere İş Kanun’u işçi lehine hükümlerin olduğu ve işçi lehine yorum ilkesinin benimsendiği bir kanundur. Ancak İş Kanun’u işverenin fesih hakkını tamamen elinden alan veya işvereni zor durumda bırakan katı bir halde de düzenlenmemiştir. Kanun’da belirtilen şartların varlığı halinde pek tabii olarak işveren de iş sözleşmesini fesih edebilmektedir. Hatta birazdan bahsedeceğimiz hallerin varlığı durumunda işveren haklı neden ile iş sözleşmesini derhal fesih edebilir ve işverenin kıdem ve ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü de bulunmaz. Peki nedir bu sebepler?

Öncelikle işçinin işe başlamadan önce işverene sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli olan vasıfları hakkında yanlış veya yanıltıcı beyanlarda bulunması halinde işverenin iş sözleşmesini haklı neden ile derhal fesih hakkı doğmaktadır. Örneğin şoför olarak alınacak olan işçi ehliyeti olmamasına rağmen işverenine olduğu şeklinde yanlış bir beyanda bulunuyor ise burada işçi sözleşmenin esaslı noktasında yanlış beyanda bulunduğu için işverenin iş sözleşmesini haklı neden ile derhal fesih hakkı doğacaktır. Burada önemli olan ispat külfetidir. İşveren, işçinin işe başlarken yanlış veya yanıltıcı beyanda bulunduğunu ispat ile mükelleftir. 

İşçinin, işverenin kendisine veya ailesine karşı şeref veya namusuna dokunacak sözler sarf etmesi veya işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız isnat ve ihbarlarda bulunması halinde de yine işveren iş sözleşmesini haklı neden ile derhal fesih edebilecektir.

İşçinin, işverenin çalışanlarından birine karşı cinsel tacizde bulunması, işverene veyahut onun aile üyelerinden birine yahut işverenin başka bir çalışanına sataşması, işyerine sarhoş yahut uyuşturucu madde almış olarak gelmesi veya işyerinde bu maddeleri kullanması halinde de işveren iş sözleşmesini haklı neden ile derhal fesih edebilir. Çalışma hayatında işveren vereceği işler sebebi ile doğal olarak işini ciddiye alan işçiler ile çalışmak isteyecektir. Bu sebeple işçinin iş yerine sarhoş veya uyuşturucu madde etkisinde gelmiş olması İş Kanun’u kapsamından haklı neden ile fesih sebebi sayılmıştır. 

İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması veya işçinin, işyerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi halinde de işveren iş sözleşmesini haklı neden ile derhal fesih edebilmektedir. Burada şunu belirtmek isterim ki işçinin işyerinden hırsızlık yapması, güveni kötüye kullanması gibi durumlarda ceza mahkemesi tarafından verilen mahkumiyet hükmü olması halinde hukuk mahkemesi hakimi bunu göz önüne almak mecburiyetindedir. Ancak işveren bu olayı adli mercilere bildirmemiş ve işçi bu hususta ceza almamış olsa bile işverenin sözleşmeyi bu sebep ile fesih edemeyeceği anlamına gelmez. Yargılama aşamasında işveren bu hallerin varlığını ispat etmekle mükellef olacaktır.

İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç iş günü işine devam etmemesi, işçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi, işçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması halinde de işveren haklı neden ile iş sözleşmesini fesih edebilecektir. İş hayatında en çok karşılaşılan hallerden biri de bu maddeye giren mazeretsiz devamsızlık – fiilen istifa- halinde işverenin iş sözleşmesini fesih etmesidir. Bu hususun işveren tarafından tutanak altına alınması son derece önemlidir. Zira işverenin haklı neden ile fesih yapmasının ardından bir ihtilaf ortaya çıkar ve bu mahkeme aşamasına getirilir ise burada ispat yükü işverende olmaktadır. 

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de işverenin; işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışlarını öğrendiği günden başlayarak 6 iş günü içerisinde veya her halde 1 yıl içerisinde bu feshi gerçekleştirmek zorunda olmasıdır. 

İşverenin iş sözleşmesini ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı hallerde haklı neden ile fesih hakkını kısaca açıklamaya çalıştık. İşverenin haklı neden ile fesih kurumunu kullanmasında titiz davranmasını, sürelere uygun olarak ve dayanılan fesih gerekçelerini net şekilde belgelendirerek noter kanalı ile fesih yapmasını tavsiye ederiz. Sağlıklı günler dileriz.      

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kemale Algür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.