Haftanın Yorumu: YeniSöke 28 yaşında

Teknolojinin hızla ilerlediği bir çağda, hergün farklı yenilikleriyle toplum hayatında gelişmelere ayak uydurarak mesafe almak kolay değil. Bilim ve tekniğin sürekli değişim ve dönüşümler yaşadığı bir ortamda, bu gelişmelere ayak uydurarak ilerlemek ve bir takım yeniliklere ulaşmak için, emek sarf etmek, ter dökmek ve sabır etmek gerekmektedir. İşte YENİ SÖKE GAZETESİ bu yokuşları, varyantları ve virajları aşarak ilerliyor. 28 Yaşına bastığı bu günler o badireleri aştığı ve eksilmez sıkıntılarla karşılaştığı yıllarla mücadele ederek bu günlere geldi, şimdi de Covid-19’la savaş vermektedir. Tek amacı İlçesi Söke’ye ve yöresine hizmettir. Habercilikte doğruluktan, ilkeli olup, genel ahlâk yasasına uymaktan sapmayan ve çizgisini istikrarla sürdürmekten vaz geçmeyen ve vatandaşlarının dertlerine derman olmaya çalışmaktadır.  Yeni Söke, haberde, yorumda, kültürde ve diğer alanlarda yörenin sorunlarına çare ve problemlerine çözümler üretmeye çalışan aktif ve dinamik bir yerel basın organıdır. Bütün bunları kendi imkânlarıyla, çabası ve gayretleriyle, birçok olumsuzluklarla mücadele ederek başarma azmi ve sabrı içindedir. Bu şekilde bir yerel gazetenin bu imkâlarla bu günlere kesintisiz ve aralıksız gelmesi öyle pek kolay bir yolculuk olmasa gerektir. Ama, insanın yöresini, insanlarını sevmesi ve vatanına sadakatle bağlı olması ve bunlara hizmet şevki taşıması, böyle olmasını gerektirir inancındayız. İşte bu inanç, bu sevgi ve sadakatle Allah’ın izniyle yolumuza devem edeceğiz. Dolayısıyla davamıza hizmet veren, emek sarf eden, ter döken ve abonelik katkısıyla destek veren ve YENİ SÖKE GAZETESİNİ okuyarak bizlerle olan herkese teşekkürler ediyoruz. Ayrıca, gazeteniz Yeni Söke’ye bu yolculuğunda başarılar, uzun ve sağlıklı ömürler diliyoruz.

İMAN BİLİCİYLE GÜZEL İŞLER YAPMAK

Pandemi dolayısıyla zor günler yaşıyoruz. Ancak bu günlere mahkûm olmak zorun da değiliz. Gayret gösterir yasalara uyar ve tedbirleri uygularsak, zorlukları aşarız. Öyle ki, Yüce Allah Kur’an-ın da İnşirah suresinde “Bir zorluğa iki kolaylık var” diyor. Ama, dikkat ediyoruz ve görüyoruz ki, zordaki insanı zordan kurtarmak için zor kullanıyorsun, adam buna bile razı değil. Oysa, zorda olan kişi, o zorluktan kendisi iki kolaylıkla kurtulması mümkün. Lâkin ne öyle, ne de böyle o zorluktan kurtulmak istemeyen insanlar görüyoruz. Ne enteresan, ne garip ve ne acaip bir durum değil mi? Allah, “İnsanların hayırlısı insanlara faydalı olandır” diyor. Ayrıca, “iman edip iyi ve yararlı işler yapanları ödüllendireceğini” söylüyor. Şimdi, şu korona virüs salgını dolayısıyla ilaç ve aşı çalışmaları yapılıyor. Bu ilâç ve aşıları bulanlar genelde gayri müslim, yani müslüman değil, sen ben müslüman, bu ilaçları alacağız  tedavi olacağız, sevinip memnun olmayacağız mı? Mümkün değil bu eşyanın hakikatine aykırı. Yüce Allah zaten ayrım yapmıyor, müslümana ekstradan muamele edeceğini ifade ediyor. Ama, sen ne orada, ne burada varsın, bunun riskini çekmeyecekmisin? Kendimize gelelim iyi, faydalı ve güzel işler yapalım ve bu işleri yapanların yanın da olalım. Ülkemizde bir çok güzel, yararlı ve iyi işler yapılıyor ve yapılmaya çalışılıyor, aşı da dahil, bunlara destek verelim. Katar’la olan işbirliğimize laf atanlar var, neden? Gayrimüslim devletlerle de işbirliği yaptıklarımız var, hemde bize entrikalar çeviriyorlar, onlara neden birşey demiyor bu laf atanlar?

KORONA RİSKİNİ KALDIRMAMIZ GEREKİR 

Aydın’da riskli iller arasında, devlet tedbirini alıyor, kısıtlamalarını yapıyor, vatandaşlar olarak bizde bunlara canı gönülden destek verip uymalıyız. Bu hepimizin sağlığı için, bazı kurum ve kuruluşlar bu konuyla ilgili devlet hastanesine cihazlar hibe ederek destek veriyorlar. Allah razı olsun, çok iyi yapıyorlar ve imkânı olanlar yapmaya çalışsın. Bu hengamede devam eden yaşamın sürekli ve sağlıklı devam etmesi için, hem halin ve hem de istikbalin gözetilmesi ve bir takım çalışmaların yapılması lâzım. Çünkü, önümüze de bakmamız gerekmektedir. Yani, esnek çalışma düzenine geçilse de işler yürüyecek ve yürümesi lâzım. Uyuşturucularla mücadele edilecek, Bafa Gölü nefes aldırılacak, borçlar yeniden yapılandırılacak, Sarıçay Barajı inşaatı devam edecek, kısa çalışma ödeneği ödenecek v.s. yaşam düzeni devam edecek. Ama, en önemlisi devletin kanun, kural ve kaidelerine uyulacak. Çünkü, en başta bu Korona virüs salgınından kurtulacağız. Söke yüksek riskli deniyor, bu riski ortadan kaldırmalıyız. Bunu toplum olarak hep birlikte başarabiliriz. Söke bu birlikteliği gerçekleştirir. Esnafın sıkıntısı, dar gelirlinin geçim derdi, fakirin, yoksulun nefes alması, bazı işyeri çalıştıranların dara düşmesi, bu pandeminin ortadan kalkmasıyla rahata kavuşacaktır. Bu yıl pamuk fiyatının iyi gittiğinden söz ediliyor, buğday ekimi de çok olmuş, Allah bunlara ve diğer mahsulâtımıza bolluk ve bereketler ihsan eylesin. Son olarak bir güzel haberle haftanın yorumunu noktalayalım. İlçemiz Söke’de 86 öğretmen E-Twinning projesi hazırlamış. Bu çalışmalarından dolayı bu öğretmenlerimizi kutluyoruz ve mesleklerinde başarılarının devamını diliyoruz. İnsanlarımıza koronasız sağlıklı günler diliyor, yakalananlara da Allah’tan acil şifalar niyaz ediyoruz. 

Hoşça kalınız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.