Boşanmada ortak velayet mümkün müdür?

Boşanmanın sonuçlarından biri, evlilik içerisinde müşterek çocuğun bulunması halinde velayetin kimde olacağı hususudur. Yabancı hukukların büyük bir kısmında anne ve babanın boşanması halinde çocukların velayeti kural olarak münhasıran bir ebeveyne değil; her iki ebeveyne de ortak velayet şeklinde bırakılmaktadır. Türk Hukuku’nda ise kural münhasıran velayettir. Ortak velayet kavramı, Medeni Kanunu’muzda düzenlenmiş bir kavram değildir. Ancak Yargıtay son zamanlarda, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmaları da gözeterek ortak velayeti kabul eden kararlar vermektedir. 

Velayet hususunda bilinmesi gereken en önemli şey, velayetin bir hak değil bir yetki ve yükümlülük olduğudur. Ülkemizde çiftler boşanma aşamasında en büyük uyuşmazlığı çocukların velayeti aşamasında yaşamaktadırlar. Böyle bir durumda da çocukların velayeti tarafların birbirlerine karşı kullandıkları kozlar haline gelmektedir ki bundan en çok zarar gören de çocuk olmaktadır. 

Aile mahkemeleri velayet konusunda karar verirken anne ve babanın menfaatinden daha ziyade çocuğun menfaatini gözetmektedir. Çocuğun menfaati hangi tarafta kaldığında daha fazla korunacaksa mahkeme çocuğun velayetini o tarafa vermektedir. Örneğin yeni doğmuş bir bebeğin velayetinin anneye verilmesi buna örnek olarak gösterilebilir. Anne sütü ile beslenen ve her bakımdan anneye en muhtaç olduğu dönem olması nedeni ile mahkeme yeni doğmuş bir bebeğin velayetinin annesine verilmesine karar verebilir. Elbette bu kural kesin bir kural değildir. Şayet her ne kadar yeni doğmuş bir bebek anne bakımına muhtaç ise de, eğer anne çocuğuna bakabilecek yeterliliğe sahip değilse mahkeme şartların uygun olması halinde velayetin babada kalmasına da karar verebilir.

Taraflar çocuğun velayetinin ortak olarak hem anne hem babada kalmasını talep ederler ve mahkemece bu talepleri yapılan araştırmalar neticesinde uygun görüldüğü takdirde mahkeme ortak velayete de hükmedebilir. Ortak velayete karar verildiği takdirde çocuk hakkında alınacak kararlarda anne ve babanın ortak onayının bulunması gerekecektir. Çocuğun ikametgâhı her iki ebeveynin bulunduğu adresler olacaktır. Bir taraf bakma yükümlüsü olarak belirlenecektir ve bu taraf ile ziyaret ve görüşme hakları düzenlenecektir. Bakma yükümlüsü olan tarafın nafaka ödeme yükümlülüğü bulunacaktır. Hukukumuzda yeni yeni uygulanmaya başlayan bu durum, kanaatimce mahkemenin yanı sıra anne ve babanın da çocuğun menfaatini düşünerek buna uygun davranması halinde çocuğun gelişimi bakımından en yararlı yöntemdir. 

En çok sorulan sorulardan biri büyükanne veya büyükbabanın çocuk üzerinde velayet hakkına sahip olup olamayacağıdır. 18 yaşını doldurmayan bir kimsenin velayeti yalnızca anne ve babasına ait olabilir. Anne ve babanın velayet hakkını kullanması mahkemece uygun görülmez ise bu durumda büyükanne, büyükbaba veyahut çocuğun yararını gözetebilecek başka bir kimse çocuğun vasisi olabilecektir.

Son olarak belirtmek isterim ki, boşanma davalarında tarafların çekişmeli durumlarına çocukların şahit olması belki de çocukların hayatlarında silinmez yaralar olarak kalacaktır. Gerek aile mahkemeleri ve Yargıtay gerekse kanunlarımız ve uluslararası sözleşmeler velayet konusunu düzenlerken çocuğun menfaatini her şeyden üstün tutmaktadır. Tüm bunlara rağmen çocukların rol modelleri anne babaların da boşanma aşamasında olmaları halinde çocuklarının menfaatlerini en üstte tutacaklarına inancım sonsuzdur. 

Sağlıklı günler dilerim. - ALGÜR-BİRLİK AVUKATLIK BÜROSU-

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Meltem Birlik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.