TEFEKKÜR: Metafizik ve Kuantum Fiziği

Bilinmeyenlerin bilinmesine doğru atılan adımlar sıklaştırılıyor. Adından söz etmek, varlığını araştırmak , birilerine göre günah, diğerine göre ise hayâl, aslı yok olan şeyler, şimdi kuantum fiziğinin konusu olmaya başladı. Fizikle, metafizik arasındaki uçurumlar kalkıyor mu? Bilim treni makas değiştirerek, ilim ufkunda tayyi mekân-tayyi zaman keşfine mi çıkıyor? Ölçülemeyen şey bilim değildir derken, ölçüler mi değişiyor, yoksa bilim boyut mu atlıyor? Kur’an, kâinatta her şeyin Allah’ı zikrettiğini söylüyor, ama siz onların zikrini anlayamazsınız diyor. Tasavvufta zirvede dolaşanlar, bu zikrin lâhuti derinliğine vukufiyetleriyle kendilerinden geçtiklerini söylüyorlar. Kuantum fiziği bunlardan aldığı sinyalleri, ışık hızını aşarak, zaman ötesine yolculuğa çıkma frekansını yakaladığını iddia ediyor. İleri tarihlerde bu teorinin kanunlaştığını göreceksiniz diyor. Bunun atılımlarını İlâhiyat tahsili yapanların bilimde saha genişlemesi yaparak bunları gerçekleştirmeleri mümkündür. Ama, kırılması gereken bir taassup kabuğu var, birilerinin dokunulmazlık zırhına soktukları ilmi anlayışları, İlâhiyatçılar, ilâhi ifadenin izninden aldıkları cesaretle bunu yapacaklar ve yapmaları gerekir diyorlar. Yani, Allah’ın yasak etmediğine yasak koyanlar, neye soyunduklarını bilmiyorsa, bilenler bu yasağa uymak zorunda değildirler.

Ezberini tekrar edenler, usandırıcı olmamalı, ya gönül tellerini titretmeli veya beyin sinyallerini bilimsel keşiflere yönlendirmelidir. İnsan muhayyilesinin tefekkür ufkunda ilimsel veya bilimsel seyri temaşası fikir ve proje üretmiyorsa, bu bir zaman israfıdır. Yüce Allah bunu, kitabını okumaya başlamadan önce hatırlatıyor. Benim ayetlerimle meşgul olacaksan bana sığınacaksın, hiçbir şeytani duygu, düşünce ve maksatlara meyil etmeyeceksin. Kendini verdiğin konu ile uğraşacaksın, emeğinin boşa gitmemesi için bu şarttır. Allah’ın ayetlerini, Allah’tan izin alarak araştıracak, anlamını ve amacını okuyup öğreneceksin. Onun için yasak, ayıp, günah ve dokunulmazlık yoktur, sen bunları kendin ve insanlık için düşünüp uygulayacaksın. Bunun için sana, ruh,  akıl, irade, bilinç ve vicdan vermiştir. Dolayısıyla kâinatı senin hizmetine ve istifadene sunmuştur. Bu sahada sana sınır koymamış, sen istikrarı ve dengeyi, iş ve uğraşta stretejiyi belirleyeceksin. Allah’ın ayetlerinin sayısını ve sınırını bilmiyorsun ve bulamazsın. Ama, İstediğin kadarıyla ilgili hayâl kurar, inceleme ve araştırma da bulunabilir, fikir ve proje üretebilir keşif ve icatlar yapabilirsin. Bu, insanın yaratılış potansiyelinde vardır. 

Sen, Allah’ın ayetlerinden bir ayetsin, ancak sayısız ayetlerle bilinçli ilgilenen, düşünen, düşündüğünü projeye aktaran ve projeni de maddi bir şekle, biçime ve âlete dönüştürensin. Bu, başka maddi bir yaratıkta yok, işte senin onlardan farklı özelliğin bu. Sendeki organların hepsi  diğer birçok yaratıkta var, ama seninle onlar arasında bu organlardan bir tanesi var ki, beden yapına göre oranı hiçbir yaratıkla kıyaslanamayacak ebadta ve manevi muhteviyatta. Sen bunun farkında olmalısın. Seni insan yapan belki bu organın maddi ve manevi gücü ve imkânlarıdır. Ancak, senin kutsadığın, yere, göğe sığdıramadığın âlim ve ulemaların bundan hiç söz etmemişler. Kâlp demişler, akleden kâlp demişler, Hz. Peygambere atfedip, “Vücutta bir et parçası var o doğru olursa, bütün vücut doğru olur; o et parçası da kâlp” olduğunu ondan nakletmişler. Bunun beyin olmadığını, Hz. Peygamberin buna işaret etmediğini kesin bimiyoruz. Araştırılmasını bu işin uzmanlarına bırakıyoruz. Ama, insanda baş, başta akıl, hafıza, zekâ ve birçok haslet var elbet, yönetim açısından da başta değil mi hükümet? Dikkat edin göğsümüzün sol tarafında bu bir parçacık ete, üç özellik yüklüyoruz, kâlp, gönül ve yürek, üçünün de ayrı fonksiyonları var. Akleden kâlp, hak adalet ve düşüncede temyizi, gönül, sevgi-saygı, muhabbet ve aşkı, yürek, cesaret, dik duruş ve kahramanlığı simgelemektedir. İşte fizik ve kuantum fiziğinin bunlarla yola çıktığı çağdayız. Oluşacak muhabbetten, hoşnutluklar dileğiyle, esen kalınız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder

# proje

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.