Senet düzenlerken dikkat edilmesi gereken hususlar

Merhaba sevgili okurlar. 

Ticaret hayatında büyük kolaylık sağlayan ve vazgeçilmez sayılabilecek şeylerden biri borcun karşılığında senet düzenlenmesidir. Senet düzenlemek mahiyeti gereği hem alacaklı için hem de borçlu için çok büyük önem arz etmektedir. Ticari hayatta en çok bono kullanılmaktadır. Bugünkü yazımızda sizlere bonolardan, bono metninde bulunması zorunlu unsurlardan ve bu unsurların eksikliği halinde karşılaşılabilecek sorunlardan bahsedeceğim. 

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Türk Ticaret Kanunu madde 776 da bono metninde bulunması gereken unsurlar tek tek sayılmıştır. Bu unsurların yapmış olduğunuz bonoda bulunmaması halinde bono vasfını yitirecek ve elinizde alacağınızı kanıtlayacak kambiyo senedi vasfında bir evrak kalmamış olacaktır. Bu sebep ile ticari hayatta bonoda bu unsurların bulunması tabiri caiz ise hayati derecede önemlidir. Peki nedir bu bulunması zorunlu unsurlar?

Öncelikle senet metninin “bono” veya “emre yazılı senet” kelimesini veya senet Türkçe’den başka bir dille yazılmışsa, o dilde bono veya emre yazılı senet karşılığı olarak kullanılan kelimeyi içermesi gerekmektedir. Bu şekilde kelimenin bulunmaması halinde elimizdeki evrak bono niteliğinde olmayacak, adi yazılı senet vasfında olacaktır.

İkinci olarak bono metninde kayıtsız ve şartsız belirli bir bedeli ödemek vaadi belirtilmek zorundadır. Genel olarak ticari hayatta bonolar hazır olarak alınmakta ve boş bırakılan alanlar borçlu tarafından doldurulmaktadır. Hazır olarak aldığınız bonoları incelediğinizde bu ibarelerin metinde var olduğunu fark edeceksiniz. Ancak hazır bir bonoyu doldurmak yerine el yazısı ile kendiniz bir bono hazırlayacak iseniz bu ibarelerin bulunması gerektiğine dikkat etmelisiniz.

Vade bonoda bulunabilecek unsurlardandır. Ancak vadenin bono metnine açıkça yazılmamış olması poliçenin aksine bonoyu geçersiz hale getirmez, görüldüğünde ödenecek bono olduğu anlamına gelir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus görüldüğünde ödenecek bonolarda düzenleme tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde ibrazının yapılması gerektiğidir.

Emre yazılı senette bulunması zorunlu unsurlardan biri de kime veya kimin emrine ödenecek ise onun adının yazılı olmasıdır. Bu sayede bononun karşılığından kime ödeme yapılacağı hususunda çelişki bulunmayacak ve vade tarihinde borçlu ödemeyi bu şahsa yapacaktır.

Bir diğer zorunlu unsur ise düzenleme tarihinin ve yerinin bono metninde açıkça belirtilmesidir. Ancak burada Türk Ticaret Kanunu madde 777/4 maddesi sayesinde düzenleme yeri açıkça yazılmayan bonolar direk olarak geçersiz sayılmamakta düzenleyenin adının yanında bir yer yazılı olup olmadığına bakılmaktadır. Düzenleyenin adının yanında da adres yazılmamış ise o zaman bono vasfını yitirmektedir. Bu husus ne yazık ki ticari hayatta kimi zaman gözden kaçırılabilmekte ve düzenleme adresi bonolara yazılmamaktadır. Bu eksiklik ise bononun vasfını yitirmesine sebep olmaktadır. Yargıtay’ın kararlarında düzenleme yeri olarak yalnızca il, ilçe adı yazması dahi kabul edilebilmektedir. Ancak hiç yazılmaması halinde artık bono vasfını yitirmektedir.

Bir diğer zorunlu unsur ise düzenleyenin imzasının bono metni altında bulunmasıdır. Bu hususta zorunlu unsurlardan olduğundan eksikliği bononun geçersiz olmasına sebebiyet vermektedir.

Bono düzenlenirken bu hususlara çok dikkat edilmeli, senet metninde zorunlu unsurlardan hiçbirinin eksik olmadığına ekstra özen gösterilmelidir. Aksi halde düzenlemiş olduğunuz bono kambiyo senedi vasfını yitirecek ve ileride ticari hayatta zorluklar ile karşılaşmanıza sebep olabilecektir. Bu sebepler ile haklarınızın zayi olmaması adına bono düzenlemeden önce alanında uzman kişilerden yardım almanızı tavsiye ederim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kemale Algür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.