CUMA SOHBETİ: EÛZÜBİLLÂHİMİNEŞŞEYTANİRRACÎM

Muhterem mü’min kardeşlerim, bizler İslâm dinine inanmış, kabul etmiş ve yaşam şekli olarak uygulamaya çalışan müslümanlarız. Dünyada birçok din ve o dinlere inanan insanlar vardır. Hiçbir insan yoktur dinsiz olsun. Çünkü, din bir hayat tarzı/yaşam şekli olduğu için, dinsiz insan olamaz. Hayatta olan/yaşayan her insanın bir dini vardır. Ben, dinsizim, ateistim, şuyum, buyum, gibi şeyler söylemesi, onun dinsiz olduğunun belgesi değildir. Bu tür insanlar, diğer insanların yaşadıkları dini hayatları beğenmemiş, kendisine yaşadığı hayatı din edinmiştir. Yani o insanların dinleri de o benimsedikleri anlayış, yaşayış ve hayat tarzlarıdır.

Bu nedenle onlarda dinsiz değillerdir. Çünkü, din kişisel bir tercihtir, dindarlıkta bir kişilik tezahürüdür. İslâm dinini benimsemiş bir müslüman olarak, benim din adına anladığım, görüşüm ve düşüncem budur.Bu noktadan hareketle, müslümanların tabi olduğu İslâm Dini, insanlık dinidir, dünya dinidir, cihanşumüldür/evrenseldir. Akla hitap eden, ilmi hüviyeti, bilimsel nübüvveti olan, doğayla akli ve mantıki ilişki kuran, her şeye müspet yönde sorumluluk duyan ve faydalılığı esas alan bir dindir İslâmiyet. Zorlamayı dışlayan, serbest iradeyle tercihi esas alan ve kabule şayandır İslâm dini. Dinde zorlamaktan münafık, dini kişisel tercihten özgürlük meydana gelir. İslâm dini bilime, tekniğe, sanata ve ahlâka en büyük değeri verir. Böyle bir dinin mensubu olmaktan kişi huzur, güven ve mutluluk duyar. Böyle bir yaşam tarzının kılavuzu Kur’an, insani örnek şahsiyeti *Rol-modeli* Hz. Muhammed Aleyhisselâmdır. Bunlar, Her çağın sorunlarına çare, problemlerine çözümdür. Dinin kaynağı ve sahibi, kâinatın hâlikı ve sahibi tek, eşsiz ve şeriksiz olan Yüce Allah’tır. İşte, yarattığından itibaren kendisine muhatap ettiği, birçok özelliklerle donattığı ve en güzel bir şekilde yarattığı insanı, yani bizleri, rahmeti, şefkati ve sevgisi kuşatmıştır. Bunu anlamamız, idrak etmemiz, önemini, kadrini ve kıymetini bilmemiz için bize bir hayat nizamı, fıtratımızla çelişmeyen dünyevi bir sistem olan Kur’an-ı Kerimi göndermiş. Ama, yine de zorlamamış, otomatiğe bağlamamış, seni serbest seçiminle yaşamından en tabî ve ulvi zevk alarak tek Allah’a kul olmanın özgürlüğüne havale etmiş. Bu alanda aklını, gönlünü, gözünü, kulağını, dilini, elini ve bütün heves ve arzularını, keyfe kâfi gelecek, haz, zevk ve tat ile tatmin etmen için doğayla iç-içe yaşamayı sana bahşetmiş. Beynini çalıştıracak, hasletlerini aklınla yönetecek, tefekkür ettirecek, gözünün önüne uçsuz-bucaksız bir kâinat ve ondan bilimsel çalışmanla sayısız, buluş, keşif ve icat çıkaracak bir yetenek vermiş. Kâinata muhatap bir beynin, onun sonsuzluğa yönelik bilimsel kapasitesini, ruhun sonsuzluğu ile yönetecek bir aklın, merakın, tefekkürün ve hepsi için tükenmez bir muhayyilen vardır.     

    Maddi varlığının en üst katının üstündeki tahtın üstünde, kâinatın sonsuz ufuklarına, sınırsız merak ve doyumsuz bilgi açlığı duyan, ruhun, akleden kâlbin var. Bunlarla çıktığın ebed yolculuğunda durmak yok. Levhi mahfuzdan fezeyan eden Kur’an-ı Mübin, bütün ilim ve bilimlere işaret eden, ışık tutan, hedef gösteren ayetleriyle beyninde, kâlbinde, dilinde, önünde ve elinde duruyor. Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınıp, aç o nazmı celilin yaprağını oku. Sana okuman için verildi o. Okuyupta hayatı öğrenmek, yaratılışın ve yaratılanların anlamını ve amacını bilmen için. Ama, önce arınman, sonra bir tek kudrete sığınıp, sarılman ve dayanman lazım. Yani, beynini ve kalbini bütün ilâhlardan ve tanrılardan arındırmak için  Euzübillâhimineşşeytanirracîm deyip temizleyeceksin, eşsiz ve tek Allah iman bilincini oraya yerleştireceksin. Hadi bakalım ilim ve bilim yolculuğun hayırlı, bereketli, feyizli ve faziletli olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.