Tefekkür: İnsan beyni ve düşündürdükleri

           Her yaratığın beyni var mı, uzmanlık bir soru, kendini yönetme mekanizması olduğuna göre, olmasa bile bir yönetim merkezi var demekki, hayat oradan kontrol ediliyor. Beyinleri olan yaratıkların beyinleriyle ilgili bilim insanlarının çalışma ve araştırmaları var. Beyinlerin maddi yapılarıyla ilgili kg. ağırlıkları, fonksiyonları, özellikleri ve işleyiş şekilleri nasıl? Bunlarla ilgili laboratuvarlar da incelemelerde bulunuyorlar. Beynin, akıl almaz işleyişinden ve organlar üzerindeki görev bölümlerinden ve yönetim şekillerinden bahsediyorlar. Beyne bağlı bedenimizi saran muazzam ve muhteşem bir sinir sistemi var. O sinir sisteminin-sinir uçlarının algıladığı özellikler ânında beyne ulaştırılıyor. Bu sinir trafiği hiç şaşmadığı gibi, ulaştırdığının niteliği de ânın da beyin tarafından bilgi olarak akla veriliyor. Beyin için bu durum organlar, sinir sistemi, organizasyon ve bilgi ayırımı saniyelik mesele. Burada, ruhun, aklın, bilincin, iradenin, vicdan ve muhakemenin görevini de unutmamak lâzım. Evet, beyinle ilgili bu sistem müthiş. Bu sistemi kuran, yöneten ve karar merciini atayan biri var. Bu kadar kompleks bir sistem tesadüfen olamaz. Ancak, aklından zoru olanlar böyle bir iddia da bulunabilir.  Bu nedenle bunu geçiyoruz ve üzerinde durmayı da gereksiz görüyoruz. Çünkü, bu iddiada bir art niyet var. Neyse, gerçekler karşısında art niyetlerin şekliyle, rengiyle, diliyle ve diniyle uğraşıp vakit kaybetmek istemiyorum.

           Merak ediyor ve düşünüyorum, bu kadar çok önemli olan beyin ve fonksiyonu, bulunduğu yerin korunaklılığı ve mekân olarak oturup konakladığı nokta çok dikkat çekici bir yer. Etrafı, âdeta kale duvarları gibi çevrilmiş surların içinde, dıştan müdahalelere dayanıklı ve bir sıvının içinde yumuşak bir nesne. Her tarafı kıvrım kıvrım, acaba bir takım görev sınırlarını mı ihtiva ediyorlar? Yapı özelliği başka hiçbir organa benzemiyor. Düşünüyorum, tıpta, bir çok organ değişikliği gerçekleştiriliyor. Ama daha beyine el atılmadı, atıldı da çalışmalar gizli mi yapılıyor, toplumun haberi mi yok bilmiyoruz. Ancak, zor bir operasyon.  Bir de aklıma şöyle bir şey geliyor, sağlam bir bedenin üstüne, sağlam bir kafa veya sağlam bir kafanın altına sağlam bir beden nakli yapmak. Çünkü, başsız beden yaşamaz, bedensiz baş ta yaşamaz. Bakmayın siz dini kültür hayatımızdaki kesik baş hikayelerine. Böyle hurafelerle kaybedilen zamanlar, bilimsel çalışmaların engeli olmuş, nelerin sevap nelerin günah olduğu yanlış değerlendirmeler, laboratuvar kapılarını kapatırken, tarikat ve tasavvuf kapılarını açık tutmuştur. Lâkin sonuç meydanda, ilimsel çalışmalar almış başını gidiyor, yapay zekâ, yapay kalp ve yapay kan üretmeye çalışılıyor. Mekanik alanda da, insanların yaptığı birçok işleri yapan robotlar. Klonlamalar, çipler, elekronik âletler ve ışık hızını aşarak ışınlama yaparak herhangi bir nesneyi nakletme çalışmalarıyla yapılıyor.

          Bu konularda insan beyninin manevi gücü ölçülemeyecek ve anlatılamayacak kapasitede olduğundan bahsediyor bu işin uzmanları. Bu nedenle okumak, öğrenmek, üretmek, icat ve keşifler yapmak, beyni yıpratmaz, yormaz ve işlerliğini dumura uğratmaz, bunların tam aksini yapar diyorlar. Beyin üzerinde çalışan, araştıran ve laboratuvarlarda deney yapıp emek sarf edip ter dökenler. Ülkemizde de bu alanda çok kıymetli bilim insanlarımız var. Meselâ, ben örnek olması açısından ünlü bir tanesinin ismini verebilirim. Bu kişi, beyin uzmanı olmakla beraber daha başka konularda da önemli çalışmaları ve değerli  eserleri olan bir bilim adamımızdır. Bu zat, Tıp Profesörü, beyin cerrahı, düşünür, teolog, yazar, şair ve güftekâr Sayın İsmail Hakkı Aydın Hocamızdır. Bu Hocanızın, 15 dolayında telif eseri de vardır. Evet, beyin, manevi bir güç olarak sınırları tespit edilemeyen metafizik bir karargâh ve küçültülmüş bir kâinattır. Beyin, ruhun, aklın, zihnin, zekâ, hafıza, bilinç, irade ve daha pek çok hasletlerin odak noktası olup, akleden kâlbe ve her şeyde Hakk diyen vicdana mesajlarıyla hükmeden bir nesnedir. İnsanın maddi-manevi “BEN” dediği insaniyet makamıdır. Acizane ben böyle inanıyorum, görüşüm, düşüncem ve inancım böyle. Bu konudaki değerlendirmemi şimdilik burada noktalıyorum. Bütün bunların hâlikı, hakimi, sahibi Yüce Allah’a sonsuz imanımla hamdediyor, Rasulüne salâtü selâm ediyor ve herkese de esenlikler diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.