WHATSAPP sözleşmesi ve kişisel verilerin korunması konusunda haklarımız

Sevgili okurlar, bu günlerde neredeyse hepimizin gündeminde WhatsApp uygulamasına gelen güncelleme ile kişisel verilerimiz ve bu verilerimizin paylaşılması ve kişisel verilerin korunmasının önemi yer almakta. Dijital dünyada, özellikle alışveriş ve iletişimin yaygınlaşmış olması belli başlı sorunları da beraberinde getirmektedir. İnternetten yaptığınız alışverişte banka hesap numaralarınızı dijital ortama aktarmaktasınız. Hatta çoğumuz banka şubesine gitmek yerine artık bankacılık işlemlerini telefonuna yüklediği internet bankacılığı uygulamaları ile yapmakta. Yine haberleşme konusunda da artık SMS denilen kısa mesajlaşma yolu yerine internete bağlı olarak WhatsApp ve benzeri uygulamalar üzerinden haberleşme sağlıyoruz. Haberleşmenin de ötesinde pandemi döneminde iş toplantılarımız ve öğrencilerin derslerini dinlemeleri dahi bu sosyal platformlar üzerinden gerçekleştirilir oldu. Dijital ortama yüklediğimiz kendimizle ilgili görüntü, ses, hesap bilgileri, kimlik bilgileri gibi bizi ayırt etmeye yarayan kişisel bilgilerimiz dijital ortamlarda kişisel verilerimizi oluşturmaktadır. Dolandırıcılık, özel hayatın ve haberleşmenin gizliliği, kişilerin ses ve görüntüleri kullanılarak kişisel haklara zarar verilmesi gibi hususlar karşısında kişisel verilerinizin korunması önem arz etmektedir. Nitekim Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de kişisel verilerimizin korunması konusunda önemli yasal düzenlemeler getirilmiştir. Bu yasal düzenlemelerin başında Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gelmektedir. Bu Kanun’a göre, kişisel veri, kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi ifade etmektedir. Kanun ile kişisel verileri işleyen veri sorumlularının kişisel verilerin işlenmesinde uymaları gereken ilkeler açıkça ifade edilmiştir. Bu ilkeler özetle, işlenen verilerin hukuka ve dürüstlük kurallarına uygun olmasını; güncel olmasını; belirli, açık ve meşru amaçlar ile işlenmesini; işlendikleri amaç ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü olmasını ve ilgili mevzuatta öngörülen veya işlendikleri amaç için gerekli olan süre kadar muhafaza edilmesini öngörmektedir. 

Kişilerin ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi ve diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkumiyeti ve güvenlik tedbirleri ile ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verileri ise özel nitelikli kişisel veridir. Özel nitelikli bu kişisel verilerin, kişinin açık rızası olmaksızın işlenmesi yasaktır. 

Kişisel verilerinizin, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde veri sorumlusu tarafından silinmesini ve yok edilmesini talep edebilirsiniz. Ayrıca Kanun, herkesin kendisi ile ilgili veri sorumlusuna başvurarak, kişisel verilerinin işlenip işlenmediğini öğrenme; kişisel bilgileri işlenmiş ise buna ilişkin bilgi talep etme; kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanıp kullanılmamasını öğrenme; yurt içinde ve yurtdışında kişisel verilerin aktarıldığı 3. Kişileri bilme; kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması halinde bunların düzeltilmesini isteme; kişisel verilerin silinmesini ve yok edilmesini isteme ve bu düzeltme, silme, yok etme işlemlerinin kişisel verilerin aktarıldığı 3. Kişilere bildirilmesini isteme; aleyhine ortaya çıkan sonuçlara itiraz etme ve tazminat haklarına sahip olduğunu düzenlemektedir.

Sevgili okurlar; yaşadığımız bu dijital çağda kullanmış olduğumuz uygulamalarda ve sosyal mecralarda karşımıza çıkan bildirimleri okumadan kabul etmeden evvel ileride telafisi mümkün olmayan ya da telafisi zor olan durumları önlemek adına daha dikkatli olmalıyız. En azından telefon ve sosyal platformlar üzerinden bize ulaşarak kişisel bilgilerimizi talep eden kişilere karşı da dolandırıcılık suçunun önlenmesi açısından daha dikkatli olmalıyız.

İlerleyen yazılarımızda veri ihlalleri konusunda başvurulacak yasal yollardan bahsedeceğiz. 

Sağlıklı ve huzur dolu günler dileriz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Meltem Birlik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.