CUMA SOHBETİ: İnek,sinek ve örümcek

Kur’an-ı Mübin de 114 sure, 6236 ayet olup, her surenin bir veya birkaç ismi vardır. O isimlerin anlamları vardır, ama o sureler sadece o isimlerin anlamları çerçevesinde seyretmez. Elbette isimler hakkında da bilgiler verilir. İsimler yaşamın içindendir, yani muğlâk, meçhûl ve muamma değillerdir. Onların bahse konu olmaları tabi ki anlamsız ve amaçsız değildirler. Hayatın gerçeklerinden olması dolayısıyla özellikleri vardır ve onlara da dikkat çekilmektedir. Mesela biz bugün, Cuma sohbetimize üç ismi alıp konu edindik. Üçü de hayvan ismi, iki isim, iki sureye ait, biri de ayni surenin içinde geçiyor. Burada önemine binaen bir noktaya özellikle işaret edip vurgulamak istiyorum. Yazılarımızda Kur’an-ı çok anıyoruz, lütfen yanlış anlaşılmasın, kimsenin dindarlığını yargılamak veya herkese dindarlığı empoze etmek ve sorgulamak için yapmıyoruz. Kur’an kutsallığında algı operasyonuyla korku ve çekinti oluşturmak niyetinde de değiliz. Ancak, hayatımızın dışına dokunulmazlık zırhıyla uzaklaştırılan Kur’an-ı, elimize alıp, yaşamımızda onunla yakından ilişki kurmamazı arzu ediyoruz. Çünkü, Kur’an-a giydirilen dokunulmazlık zırhı var, abdestsiz eline alamazsın, belden aşağı tutamazsın ve koyamazsın gibi, ona bir nevi özel merasimle yaklaşma zorunluluğu getirilmiştir. Oysa Yüce Allah Kur’an’la ilgili bir şart koymuştur. Kur’an okuyacağın zaman o koğulmuş şeytandan Allah’a sığın. Nahl suresi ayet 98. Yani, Euzübillâhi mineşşeytanirracim de, o kadar. 

        Evet, konumuza dönelim, Kur’an da geçen üç hayvan ismini neden seçtik? Aslında seçmedik, istedik ki önce bu üç isimdeki hayvanlarla başlayalım. Yoksa, daha başka hayvanların da Kur’an da isimleri geçiyor, inşallah ilerde onlardan da söz eder bahsederiz. Meselâ, deveden, kargadan, karıncadan, arı ve tabi domuzdan bahsetmeye de bir gün sıra gelir. Şimdi, Kur’an-ı Kerimin 2. suresi olan sığır manasına gelen Bakara’dan (inekten)birkaç söz edeceğiz. Ben acizane, sığır türü inekle ilgili iki özellik üzerinde kısaca durmak istiyorum. 1- Sığır cinsi inek, çok mübarek/bereketli bir hayvan, insan için işe yaramayan hiçbir şeyi yok. Etinden, sütünden, derisinden tersine kadar, insanoğlu hepsinden istifade ediyor. Yüce Allah, bu noktadan da sığırın özelliğine dikkat çekmiş olabilir. Bir de, İsrailoğullarının özelliği (Yahudinin) sığır üzerinden bir sınava tabi tutulmaları var. Çünkü, dikkat çekici bir olaydır. Bakara suresi 67’den 71. Ayete kadar bir bölümde geçer. Rabbimiz, onlara istekleri üzerine bir sığır kesip yemelerini söyler. Onlar, şımarıklıklarının ve doymak bilmez hırslarının gereği, kesecek oldukları sığırın üzerinde rengi, şekli, cüssesi ve yaşı ile igili sorgu suale girip, demogoji üretiyorlar. Çünkü onlar, çok açgözlü doyumsuz insanlar, gökten iyice donatılmış bir sofra istiyorlar. Allah, sofrayı genderiyor yiyip içiyorlar, ama yine nankörlüklerine devam ediyorlar. İstekleri bitmiyor ve doymuyorlar. Burada Rabbimiz, Yahudinin doymak bilmez hırsının ve ihtirasının irtifasını belgeler manada, çok bereketli sığırla, gökten inen sofrayla bile tatmin olmadığını ve gözünün doymadığını örnek olarak insanlığa gösteriyor ve Yahudiye karşı uyanık olun diyor. Şimdi bile bunun Filistin'de durmadan çevresine saldımasıyla ve dünyada en zengin kapitalistlerin kendilerinden olmasıyla ıspatlamaktadırlar. İşte onun için diyoruz ki, müslüman kitabını iyi ve doğru oku. Evet, Kur’an-ın 2. ve en uzun suresi Bakara’dır ve  çok anlamlar içermektedir. Bu sebeple biz de, Kur’an-ın müslümanda ciddi ilgi uyandıması için çok dile getiriyoruz. Evet, konumuzda sivsinekte kalmıştık, Rabbimiz ondan da örnek veriyor. Bakara suresi 26. Ayetle, Hac suresi 73. Ayette. Yüce Allah, sivsineği örnek verirken dikkat çekiyor. Yaradılışının özelliği üzerine yoğunlaşmamızı istiyor. Böyle bir varlık yaratmanız mümkün mü diye birilerine soruyor. Şimdi, bu soru da sırlar var diyoruz, robotların yapımının yaygın olduğu bir dönemde yaşıyoruz ve yapay zekâ gelişiminin kullanımında ne noktada olduğumuzu bilmiyorum. Ama, bu konuda önemli bir nokta var, yapay zekâlı robotun kullanımında yönetim ve müdahale çok önemli. Rabbimiz, Hac suresi 73. ayetin sonunda diyor ki, *....... sizin Allah’ın berisinden dua ile yalvarıp yakardıklarınız var ya onlar hepsi bir araya gelseler bir sinek dahi yaratamazlar. Sinek onlardan bir şey kapsa, onu ondan kurtaramazlar. İsteyen de aciz. istenen de!* O, Allah’ın berisinde olanlar kim? İnşallah haftaya cevabını arayacağız. Şimdilik şen ve esen kalınız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.