CUMA SOHBETİ: Karga ile ilgili bir serüven

Hayvanlar, fikir hazinelerimiz, hikmetler âlemlerimiz, tefekkür ufkumuz, keşiflere, icatlara ve buluşlara çıkan fikir ve deney yolculuklarımızdır. Yüce Allah Kur’an-ı mübininde buna birçok ayetlerde işaret ediyor. Hatta bazılarını gözümüzün içine sokarcasına dikkat çekiyor. Ama biz, hayır o alana girmeyeceğiz diyoruz ve Kur’an-ı sadece güzel seslerimizle, yanık ve davudi makamlarımızla musiki kuralları çerçevesinde ve tecvitle okumayı yeterli buluyoruz. Kur’an-ın bazıları için şiddetle teşvik ettiği üzerlerinde durup düşünmemizi, akıl yürütmemizi ve faydalanmamızı zorladığı hâlde biz inatla yapmayacağız deyip hep geride durduk ve durmaya da devam ediyoruz. Meselâ Maide suresin de 27. ayetten 31. ayete kadar olan bölümü iyi okumak lâzım. Rabbimiz, Hz. Muhammed Aleyhisselâma diyor ve dolayısıyla bize de demiş oluyor. Yahudilerden örnek vererek, çünkü o milletin ibretlik çok işleri var, müslümanların ders alacağı. Kendileri bir çok şeyin doğrusunu bildikleri halde, başkalarına hep yanlış telkin edip, yanlış yönlendirmeler yapıyorlar. Kur’an bunları ap-açık ortaya koyuyor, ama anlayıp idrak edenler nerde? İşte 27. Ayette, *Onlara

Âdemin iki oğlunun haberini gerçek olarak anlat:* Bu olayı, Hâbil-Kabil kıssası olarak yalan yanlış çok müslüman biliyor. Bu olayda verilen mesajlar var, lâkin mesajlar es geçilip, olayın kahramanları Yahudinin adlarını da koyarak Habil-Kabil arasında bir aşk macerasına dönüştürülüyor. Oysa, iki kardeş Allah’a birer kurban takdim ediyorlar, Allah Habil’in kurbanını kabul ediyor, Kabil’in kurbanını kabul etmiyor. Kabil, Habil’i kıskandığından öldürüyor. Habil karşı koymuyor ve mücadele etmiyor.  Hz. Âdem’in iki oğlunun arasında geçen olayda Allah’a takdim edilen kurbanlardan birinin kurbanı kabul ediliyor, diğeri kabul edilmiyor. Kurbanı kabul edilmeyenle edilen arasında ufak bir tartışma oluyor, kurbanı kabul edilmeyen durumu hazmedemiyor ve  kardeşini öldürüyor. Bu Âdem oğulları neslinin ilk cinayeti oluyor. Burada satırarasında ince bir nüans var, Rabbimiz Bakara suresi 30. ayette *meleklere, ben yeryüzüne bir halife atayacağım diyor. Melekler de orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birini mi atayacaksın* diyorlar. İlginçtir daha ilk nesilde Âdem oğulları kan döküyor. Rabbimiz, meleklere Âdemin özelliklerini gösteriyor, ancak o iki özellik hiçsöz konusu olmuyor. Bu düşündürücü bir önemli nokta değil mi? İkinci bir husus, Allah’a itaatten bir sapma var, cinayet işleniyor. Bunların üzerinde ayrı ayrı durup düşünmek lâzım. Bir üçüncüsü de, Âdem oğlunun öldürdüğü kardeşini ne yapacağını bilememesidir. Öldürmesini biliyor ama ölüyü ne yapacağını bilemiyor. Çaresizlik içinde düşünürken, Rabbimizin ifadesiyle gönderdiği bir karganın yeri eşelemesinden, ölünün yere gömüleceğini anlıyor. Hep emteresanlıklar, Rabbimiz bunları biz neden anlatıyor, elbette hikmetleri vardır, araştırmamız ve bulmamız gerekir. Bunlardan yaşamımıza dair dersler çıkarmalıyız. Arapça kelimelerin anlam zenginliği açısından insanın birçok özelliklerine yönelik çağrışımlar var. Karga ufacık bir hayvan uçarı bir kuş, ama 70-80 yıl yaşadığı söyleniyor. Genellikle insan topluluklarının olduğu yerde-yerleşim alanlarında yaşıyorlar. Elbette, dünyada birçok türleri vardır. Bu işlerle uğraşanlar kargalar hakkında mutlaka çok şeyler biliyorlardır. Ben dikkatimi çeken bir takım özelliklerine şahit oldum. Aydın Müftülüğünde kâtip olarak görev yapan bir arkadaşım vardı Mesut adında, onun ehlileştirdiği bir karga gördüm birkaç kelime konuşuyordu. En çok dikkatimi çeken yönü, insanın gözünün içine bakıyor olmasıdır.

Evet, iki kargayı yan-yana uçar halde göremezsiniz, ya gruplar halinde ötüşerek yerleşim yerlerinin üzerinde uçarlar veya tek tek uçtuklarına şahit olursunuz. Bu kargaların benim için bir özelliği de, hava durumuyla ilgilidir. Buna grup hâlinde uçuşları işaret vermektedir. Eğer öyle yüksekten kalabalık bir grup halinde bağrışarak uçuyorlarsa havada değişiklikler oluyor. Meselâ, hava açıksa bulutlanıyor, bulutluysa açıyor, sakinse rüzgâr çıkıyor, soğuyor, ısınıyor gibi havada farklılıklar oluyor. Ama, bunlardan hangisinin olacağını kestirmek kolay olmuyor. Birde, karga rızık aramaya çıktığında ceviz ağacından bir ceviz aldı ise onu tenha bir yerde havaya bir hayli yükseldikten sonra yere bırakıyor. Ardında onunla beraber yere iniyor, ceviz kırıldı ise onu yiyor. Eğer kırılmadıysa, kırılasıya kadar o işlemi yapıyor. Evet, karganın serüveni de burada bitiyor. Herkese hayırlı Cumalar dileğiyle. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder

# aydın

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.