31 Mart 2021 Son!

Sevgili okurlar, son zamanlarda kişisel veri kavramını ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nu çokça duymaya başladık. Özellikle WhatsApp’ın getirdiği güncelleme ile birçoğumuz artık kişisel verilerinin işlenip işlenmediği, hangi verilerinin işlendiği konusunda daha duyarlı hale gelmiştir.

Kişisel veri güvenliği ve kişisel verilerin korunması maksadı ile dünya çapında pek çok çalışmalar düzenlenmiş ve yavaş yavaş kişisel verilerin korunması ve güvenliğinin sağlanması noktasında hazırlanan düzenlemeler ülke mevzuatlarına girmiştir. Ülkemizde de 24.03.2016 tarihinde 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu düzenlenmiştir. Kanun’un kabulü ile Kişisel Verileri Koruma Kurumu kurulmuş ve belli başlı veri kaydeden veri sorumlularına VERBİS sistemine kayıt yükümlülüğü getirilmiştir. Kanun gereği kişisel veri işleyen gerçek ve tüzel kişiler, veri işlemeye başlamadan önce Veri Sorumluları Siciline kaydolmak zorundadır. 

Yazımın başlığından da anlaşılacağı üzere VERBİS’e kayıt zorunluluğu olanlardan biri de yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilançosu 25 milyon TL’ den az olup ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişilerdir. Öncelikle özel nitelikli kişisel verilerin neler olduğundan bahsetmek istiyorum. Kanunun 6. maddesinde özel nitelikli kişisel veriler; ‘’Kişilerin ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verileri özel nitelikli kişisel veridir.’’ denilerek sayılmıştır. Bu nedenle ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işlemek olan kişilere örnek verecek olursak; tıp merkezleri, psikologları, diş hekimlerini, eczacıları, diyetisyenleri ve özel muayenehaneleri bu kapsamda sayabiliriz.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun 23 Haziran 2020 tarihli ve 2020/482 sayılı kararı ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren Covid-19 virüs salgını nedeniyle bazı işyerlerinin fiziksel olarak kapalı olduğu veya uzaktan / dönüşümlü çalışma modeli uygulandığı, bu nedenle veri sorumlularınca kişisel veri işleme envanteri hazırlama çalışmalarının yapılamadığı ve Veri Sorumluları Siciline (Sicil) kayıt yükümlülüğünün süresinde yerine getirilemediği gerekçesiyle Sicile kayıt sürelerinin uzatılmasına ilişkin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile muhtelif sektör temsilcileri tarafından Kuruma intikal ettirilen taleplerin değerlendirilmesi neticesinde; Yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilançosu 25 milyon TL’ den az olup ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının Sicile kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için belirlenen sürenin 31.03.2021 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir.

Yukarıda açıkladığımız şekilde VERBİS’e kayıt olma zorunluluğu bulunduğu halde kayıt olmayanlar ve de kişisel veri işleme envanteri hazırlamayanlar hakkında Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun 18. maddesinin 1. fıkrasının ç bendi gereğince 20.000 Türk lirasından 1.000.000 Türk lirasına kadar idari para cezası ödemekle karşı karşıya kalacaklardır. Açıklamış olduğum idari para cezası yaptırımı ile karşı karşıya kalmamak için ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işlemek olan kişilerin 31.03.2021 tarihine kadar veri sorumluları siciline kaydolmaları ve kişisel veri işleme envanterlerini hazırlamaları gerekmektedir. Bu hususta işlemlerin ayrıntılı olması ve Kanun hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmeniz için VERBİS’e kaydolurken ve envanter hazırlarken bir avukat ile çalışmanızı tavsiye ederim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Meltem Birlik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.