TEFEKKÜR: Merak İlmin ve bilimin hocasıdır

İlk insandan bugüne merak çok önemli bir faktör olmuştur. İnsan merak etmeli ve merak etmekten asla vaz geçmemeli. Ama, eleştirel aklı da devreye sokmalı ve merak ettiklerini mutlaka soruşturmalıdır. Merakının arkasına takılıp kalmamalıdır. Meselâ, insan hayâl kurmalı ve hayalsiz olmamalı, lâkin hayâl perest olmamalıdır. Ölçü ve yasa bunlara eşlik etmelidir. Merak ve hayal dipsiz kile boş ambar sonucu vermemelidir. Veya ipin ucunu kaçırmamalı ve zarara uğramamalıdır. İlk insanlardan Âdem ve eşi bir merak saikı cennet bahçesinden çıkarılıp kovulmadı mı? Merak etmeyen, hayâl kurmayan ilim ve bilim adamı, fikir ve sanat adamı olamaz. Ancak, hesapsız-matematiksiz merak ve hayâl boşa kürek çekmektir. Efsanelerin kökünde, hurafelerin özünde, kâinatın yüzünde ve mütefekkirin gözünde hikmete yönelik izler vardır. Bu izleri merakla sürenler, keşfe giden yolu takip edenlerdir. Ufkun derinliklerine, yıldızların merak uyandıran bilinmezliklerine, ancak hayâl vesaitiyle, ışık hızından daha süratli yolculuk yapabilirsiniz. Bu seyahatler insanlık tarihiyle başlamış ve hâlen devam etmektedir. Teknoloji ilerlemiş, ilim ve bilim hergün gelişmekte, yeni keşifler, buluşlar ve icatlarla insanlar gökyüzünde manevralar yapmakta, yıldızlar arası hedeflere ulaşma yarışı vermektedirler. Hayalleri ve teorileri gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar.  İşte merak edenler ve merakını ısrarla sürdürenler, ilmin sonsuzluğunun ve bilimin de doyumsuzluğunun peşi sıra gidenlerdir. Ancak, bu yolun yolcuları iki gruba ayrılırlar, birinci grup bu yolda ateizmle kendisini hüsrana uğratan imansızlar. Bunlar mutsuzluğun ıstırabını çekip hiçlik denizin de son nefeslerini verirlerken, tarifi imkânsız bir bedbahtlık içinde olanlardır. Ruhları göklere çıkmaktan kovulmuş, ümitsizliğin karanlık ve dipsiz  kuyularında acılar çekmeye mahkûm olmuşlardır. Ama, amacı Allah rızası için insanlığa faydalı ve yararlı olmak uğruna çalışıp, çabalayanlar öyle değil. Onlar, Allah’ın lûtfuna mazhar olup, tatlı bir tebessümle son nefeslerini verirler. Bunların ruhları göklere çıkmanın mutluluğu içindedir, ebed ülkesinin cennet kokularını son  nefeslerinde burunlarının dibinde hissederler. Öyle ki, hiç kaybetmedikleri ümitlerinin karşılığını cennet nimetlerinin merakıyla göklerin sonsuzluğunda zamandan ve mekândan azade son saatin gonk vuruşunu zevkle beklemektedirler. Onlar için, ümit ve korku, heyecan ve iştiyak, merak ve insiyak, bu yolda yolculuklarının yaşam merhaleleridir. Bilirler ki, meraksız hayatın tadı, tuzu yoktur, zevki ve heyecanı da olmaz. Evet, merak bir hareketliliktir, canlılıktır, ucunda ümit vardır, arzu vardır, ahrette de kendilerini bekleyen güzellikler ve sonsuz cennet nimetleri vardır.

        Demişler ki, merak ilmin hocasıdır, bilimin de anahtarı, keşfin ve icadın kapısı merakla açılır. Bu yolda atılan her adım merakla atılır. Merak uyanıklılıktır, yenillikler, güzellikler ve becerililiklerdir. Umuda yolculuk merakla başlar, merakla devam eder, yol bitse de merak bitmez devam eder. Hayatta her başlanan işin-uğraşın, mücadele ve savaşın sonu merak edilir. Merakla nice dağlar aşılır, beklenmedik hikmetlerle karşılaşılır, merak devam eder, çünkü her merak en azından bir ümit taşır. Ucu görünmez okyanuslarda merakla daha ötelere yelken açılır, ufukta görünen her karaltı merak edilir. Merakını yitirenin, ümidini kaybedenin yaşaması manasızlaşır, bu insan için bir çöküş demektir, hemde sonu olmayan bir amaçsızlığa, hiçliğe ve sonsuzluğa mahkûm bir çöküştür. Şu fani dünyada merakı olmayanın bir hedefi ve amacı da yok demektir. Bu da insan için bir yıkım ve çok müthiş bir bitim  demektir, insanın kendisini inkâr etmesidir. Yani, sözün özü meraksız olmayın, merakınızı soldurmayın, dondurmayın her an canlı ve hareket halinde tutun. Yeni-yeni kazançlarınızın ilk adımı, başarıya ulaştırdığınız her keşfin ve buluşun adını koyma merakınız olsun. İman bilincinizi, salih amel, iş  ve eylemlerinizi çoğaltmak dünya ve ahiret nimetlerine bol bol kavuşma merakınız her daim olsun. Hoşça kalınız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.