TEKE BIÇAĞI Namıdiğer Yatağan

Dünden devam...

Doğal inek, koyun, keçi, tavuk gübresi değil ki yalnızca. Kedi, köpek... ve insan... Böyle bir şey... vay ki vay... Bugüne kadar böyle bir şey olmuş mu? Öyleyse burada söylenmek istenen başka şey olmalı... İlla ki gökten inek gübresi düşecek değil ya. Hem de “gökten” diye bir ifade de geçmiyor. Şu hâlde “yağmak” işi gökten değil... Yağar gibi insanın üzerine gelen pis bir şey olmalı. Pislik kelimesinin anlamını biliyordu. Acaba Arapça “rics”in ne gibi anlamları vardı. Lügatlara el attı. İlk olarak “pislik” karşılığı verilmişti. İkincisi “işlenen her türlü kötülük”, üçüncüsü “öbür dünyada cezalandırılmayı gerektiren, günah işler”, dördüncüsü ise “işkence, zulüm”, sonuncusu da “bela ve musibet” anlamlarını taşıyordu. Bu kelime ile ifade edilenler hiç de hoş bir şey değildi. 

Bir kere aklını kullanmayan kişi pis ve kötü durumla karşı karşıya kalıyor. İkincisi aklını kullanmamakla günaha giriyor ve bunun için öbür dünyada cezaya muhatap olacak demektir. Üçüncü olarak da eğer bu dünyada zulme düçar olmuşsa bunun sebebi de akılını kullanmamasıdır. Yine gözleri satırladan kaydı, ayetleri göremez oldu... Çünkü zihni gözleri aldı başka ufuklara taşıdı. [Aklını kullanmayıp da başkalarına uydu olmanın sonucu, onlara kul olmaya kadar gider. Oysa Yaradan’dan başkasına kul olmak, kula yakışmaz.] Buradaki pislik doğal olan pislik veya gübre değil. İnsanın başına gelen her türlü hoş olmayan işler...  Yorulduğunu hissetti. Kitabın arasına “Burada kaldınız.” ayracını koydu, kapattı.

Sayıklar gibi söylenmeye başladı: Aklını kullamayanlar; pislik içinde yaşayanlar... Aklını kullanmayanlar; kötülük işleyenler... Aklını kullanmayanlar; günaha girenler... Aklını kullanmayanlar; başlarına bela saranlar... Aklını kullanmayanlar; zulme uğrayanlar / katlananlar... Fakat, farkına varmayanlar... Niçinini kavrayamayanlar...

Bir televizyon ki bu milletin gözü kulağı, düşünen beyni olması gerekirken aklını kullanmayı öğrenememiş. Bu millete ne faydası olur? Başkalarına uyduluktan, kulluktan öte ne yapabilir? Uyarılar bile uyandıramazsa ne beklenir? El-cevap: Pislik yağar üzerine...

 SABAH, günlerden beri toprağın özlemini çektiği yağmur yağıyordu. Uyku sersemi ile pencereyi açtı. Pencereden içeri dolan serinlik ürpertti, kendine gelmesine yetti. Yetti de üstüne üstelik yağmurun hışıltısı ruhuna ferahlık sundu. “Şükür, rahmet yağıyor, pislik değil...” diye geçirdi içinden. Yundu, arındı; sabah kulluğunu yerine getirdi... Akşam, “Burada kaldınız.” yazan ayracı koyduğu yerden meali okumaya durdu. Hiç olmazsa kıldığı dört rekat için dört sayfa meal okumalıydı. Namazda Fatiha’yı okuyarak Yüce Tañrı’ya “Beni doğru yola ilet.” diye yalvarışının karşılığı olarak Allah’ın “Oku” emriyle insanlara gönderdiği “doğruluk yollarını” öğrenmeli, öğrendiklerini pekiştirmeli... Unuttuklarını hatırlamalı, yaptığı yanlışlıkları düşünüp aklının yardımıyla iradesine yön vermeliydi. İbadetten ve Kur’an okumaktan anladığı buydu. Okumadan bilinmez ki...

Yunus’un bir bercestesi aklına düştü:

“Egriligün koyasın togrı yola gelesin

Kibr ü kîni çıkargıl erden nasîb alasın”

Hem Tañrı’ya “Beni doğru yola ilet.” diye yalvaracaksın, hem de “Dosdoğru yol budur, al oku.” diye verdiği kitaptan bîhaber olacaksın. “Oku, doğru yolu gösterdim, aklını kullan ve sapma, yoldan çıkanlardan olma!” diye önümüze koyduğu kitabı okumaktan, anlaya anlaya okumaktan kendimizi alakoyacağız, ya da üşeneceğiz; başkalarından duyduğumuz kulaktan dolma bilgilerle kulluğumuzu göstermeye çalışacağız. Kimi aldatıyoruz?

Devam edecek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yaşar Çağbayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.