Haftanın Yorumu- Baharın güzelliğinde tefekkür

Şu fani dünyada her şeyin fenaya namzet bir hayatı vardır. Bakiye tahvil edilmesi için insan elinden ve zihninden geçmesi ve kıymet kazanması lâzımdır. Çünkü bu sistemin var oluş amacı budur. Her nesne insanın hizmetine ve istifadesine indekslenmiş. Bu nedenle, değer hükmü insan tarafından  sahiplenilmekle tescillenecektir. Tabi bunların insana amade kılınmışlığının bir faturası da olacaktır. Bu bilinç ve eylem insan fıtratına kotlanmış, akıl ve irade süzgeci ve sevkiyatıyla yaşamdan geçip arşive girecektir. Bütün bunlar dünyada bir zaman süreci içinde olurlar. İnsan bunlarla hemhâl olurken bir ömür süreci yaşar ve bu yaşamından da zevk alır. Çünkü, insanla nesneler arasında bir ilgi, cazibe ve heves çekiciliği var edilmiştir. İnsan bunların etkileşimi içinde amacına doğru ilerler. Ve bu süreçte zaman mefhumunun farklı periyotları hayata heyecan ve hareketlilik katar ve insana bunlarla yaşam sevdirilir. İşte onlardan dünya hayatına bir farkındalık veren mevsimler, insan bunlara özlem ve ilgiyle meşgul edilmiştir. Çünkü her mevsime bir özellik ve o özellik içinde bir de kendilerine ait güzellik var edilmiştir. Ama, inancıma göre baharın ki başka! Onda, yenilikler, çeşitlilikler ve farklı renklilikler var. İşte her bahar mevsiminde böyle bir yeniden diriliş, serpiliş, çok farklı seslerle bir cümbüş, mis gibi hoş  kokularla bir sermest oluş vardır. 

BAHARI ANLAMAK VE YAŞAMAK ÜZERİNE 

İnsan, baharın o muhteşem manzarasından bütün duygularıyla zevk alır. Güneşin ufuktan kendisini göstermeye başladığında, dünya cennetinin kapıları ağır ağır açılır, baharın o muazzam ve muhteşem manzarası bütün ihtişamıyla harekete geçer. Her canlı kendisinin teşhir tezgâhını, temaşahı ziyaretçilerine açmakta ve bu harikulâde seyrangâhın hâlikı ve sahibi Allahü azimüşşana divan durup insanlara sunmaktadır. Bu dünya güzelliğinde haşrin en derin ve o ihatalı hazzını, insanın minnet, şükür, tefekkür ve ledünni bir zevkle yaşaması ne büyük bir bahtiyarlıktır. Elbette bu mevsim pazarından her canlının bir hissesi, nasibi ve hazzı vardır, ancak, tabi ki insanınki daha farklı, muhtevalı ve hikmet yüklüdür. Ama, o da baktığına, gördüğüne, anladığına ve akli idrakı mealiyle aldığına göredir. Eğer İman bilinciyle, akleden kalp gözüyle, eşyanın hakikatine vakıf olmak için ilham keşfiyle seyri temaşa ederse! Yoksa felâket! Bu kadar nimete, hikmete, berekete ve fazilete namkörlük, ancak cehenneme kütük olmakla son bulur. Evet, iyilikleri sonsuz, ikramları bol olan Yüce Allah’ın bahar nevsiminin hazzını, tadını ve zevkini büyük bir iştiyakla ciğerlerine çektiği derin nefeslerle, gönül hanesini maddi-manevi esanslar karışımı rayihalarla şenlendiren ve baharın hakkını verme gayreti ve şevkiyle bu nimetlerin sahibi hakikisine övgüler yağdıran ve  methü-senalar edenlere ne mutlu!.. 

SAĞLIKLI-SAYGILI VE ANLAYIŞLI OLMAK İnsan, insanlığına ait özellikleriyle insanlığını yaşarsa, insanlar arasında sıkıntı yaşanmaz ve çözülemeyecek problem de olmaz diyorlar. Tabi bunu da yine biz insanlar birbirimize diyoruz. Gerçi, bunlarla da kalmıyor, bunların uygulanması için kanunlar-yasalar yapıyor, kurallar koyuyor, yönetmelik ve tedbirler düzenleyip yayınlıyoruz. Bunların hepsi de yine kendimiz içindir. Bir yılı geçkindir Covid-19 salgınıyla mücadele ediyoruz, şimdi de mutasyonlusu çıktı. Biz onu başımızdan atalım derken o adeta kılık değiştirip peşimizi bırakmıyor. Sağlığımızı korumak için devlet bir taraftan, vatandaş bir taraftan bu illetle savaşıyoruz. Bu hengamede vatandaş sıkıntılı, bazen hiç olmayacak bir şeyden birbirini kırıyor ve dalaşıyorlar. Bu çok yanlış bir tavır, bu illet kimseyi ayırdetmiyor, bu nedenle vatandaşlarla olarak birbirimize saygılı olmak zorundayız. Çünkü, tedbirleri uygulamaz, yasalara uymazsak sıkıntısını yine bizler çekiyoruz. Şehiriçinde trafik kuralları noktasında yayalara öncelik verilmesi uyarısı kırmızı çizgi ile dikkatlere sunuluyor. Birbirimizin sağlığına yönelik saygılı ve anlayışlı olmanın gerekliliğine daha bir hassasiyet göstermemiz isteniyor. Salgın dolayısıyla arabası olanlar toplu taşımalara binmiyor, iyi ama trafik sıkışıyor, yaya ve sürücüler arasında sıkıntı yaşanıyor. Yöneticilerimiz, mecbur olmayınca sokağa, çarşıya çıkmayın diyorlar, hergün ilçemizde bir-iki kardeşimizi koronadan kaybediyoruz. Ne olur, kanun ve kurallara uyalım bu illetten kurtulma mücadelesinde hep beraber olalım. Hayat devam ediyor, takdir edilen süreçte de devam edecektir. Herkese esenlikler dileğiyle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.