HAFTANIN YORUMU: Aşkı ezberden okuyanların kara sevdası

    Meşru hedeflere, meşru vasıtalarla ulaşılırsa, meşruiyet kazanılır. Yolu yanlış olanın, varacağı yer doğru olmaz. Hakkı olduğuna inandığı çıkarına ulaşamayınca, bütün icraatları haksızlık katagorisine dahil edenlerin, hak anlayışları arızalıdır. Arızalı inanışla sağlam kararlar verilemez. Öyle ki, umduğuna nail olamayan, bütün umutlarını onun uğrana feda etmesi doğru değildir. Hakkı hak bilip, hakka kani olmayan, hakkaniyetli değildir. Hakkı, sadece kendi görüş açısından değerlendiren, hakkın değil, kendi çıkarının peşindedir. Kedi ulaşamadığı ciğere murdar dermiş! Ülkemizdeki siyasi rekabet bu noktada seyreder oldu. Güneş hergün ayni istikametten doğar. Hiçbir zaman battığı yerden doğmaz. Kıyamet günü olacakmış, hikâye o. Çünkü, kıyamet günü yeni bir sistem kurulmuştur, o sistemin işleyişini de o gün göreceğiz. O günün sisteminde, o sistemin güneşi nerden ve nasıl doğacak!.. Siyasi politikasını ülkesinin gerçekleri üzerine kuranlar, bu politikayı iyi ve doğru yönetirlerse başarılı olur ve iktidara gelirler. Ayni istikamette gerçeklere sadık kalıp, devletin ve milletin gelişimini ve refahını yükselttikleri müddetçe de iktidarda kalırlar. Bu dengeyi çeşitli entrikalar, iftira ve haksız saldırılar ile bozmaya çalışarak iktidara gelmek isteyenler, meşru bir yol tutmamışlar demektir. Bu yolun yolcularına destek verenler, kişisel, haklı talepleri de olsa elde etmek istedikleri, yanlış ergümanlarla hakka ulaşamazlar. Çünkü, hakkı gasp edilen, hakkını haklı talep ve haklı vasıtalarla alması esastır. Yoksa, birçok haksızlıklara yandaşlık yapmış olur ve yanlışlıklar daha da yaygınlaşır. İktidarı, aşkı ezberden okuyanların kara sevdalı, şehevi ihtirasın muhterisleri işgal eder. Bu da, doğruyu yanlış yerde aramanın cezası olur.

İLKESİZLER HER ŞEYİ MUBAH GÖRÜRLER

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem savunucuları, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini istemiyorlarmış. Neden? Tek adam iktidarıymış da ondan. Gerçekten mi? Yapmayın yahu! Sahiden mi bu sistemi istemiyorlar dersiniz! İnanmıyorum: Tek başlarına iktidar olmak istemeyecekler, güldürmeyin adamı. Bu insanın doğasına aykırı! Hiç böyle bir şey olur mu? Hayır, hayır öyle değil, işin aslı o Güçlendirilmiş Parlamenter Demokrasiyi isteyenler, daha önce Koalisyon Hükümetlerinde olsun iktidara ortak oluyorlardı. Ondan mahrum oldular, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde de böyle bir şansları görünmüyor. Bu nedenle eskiye dönmek istiyorlar, bütün telâş, çaba ve uğraşları bundan dolayıdır. Neymiş efendim, ülke kötü yönetiliyormuş, yanlış söylüyorlar, aslında ülkenin kötü yönetilmesini istiyorlar, çünkü iktidara gelecekler ya. Aç tavuk rüyasında kendini buğday ambarında görürmüş. Ülkenin refahı, mutluluğu ve gelişimi için büyük hayaller kuramayanlar, ancak rüyalarıyla ikbal sefası sürerler. Muhalefeti dünya ve ülke gerçekleri açısından ilkeli bir şekilde yapmak ve yürütmek iktidarın kapısını açar. Bu kapıdan girmenin icazetini de millet verir. Haliyle bu milletin de ilkeleri var, bu ilkelere ciddiyet ve samimiyetle sahip çıkıp yaşayanları feraset ölçüleriyle bu millet değerlendirir, sonuçta ona göre de kararını verir. Bu, şimdiye kadar yapılan bütün seçimlerin sonuçlarında hep görülmüştür. Bundan sonra da hâliyle vakti geldiğinde yapılacak seçimde inşallah görülecektir. Bu nedenle telaşlanmaya gerek yok, ülke ve millet için çalışma var.

YAZ SEZONU HAREKETLİLİĞİ DEVAM EDİYOR

Bahar yağmurlarının az olması dolayısıyla kuraklık tehlikesi devam ediyor. Söke Ovası Sulama Birliği, üreticilere su yok! pamuk ekmeyin uyarısında bulunmuş. Anız yerlerine ay çiçeği ekimi yapılacağı bildirilmiş. Bu yıl Söke Ovası’na 280 bin dekar pamuk ekilmiş. Bu süreçte pamuk üreticisine 22 milyon mazot, gübre desteği ödemesi de yapılıyor. Ayrıca, farklı alanlara hibe destek başvuruları da devam ediyor. Ovada sona eren buğday  hasadında Söke Ovası’ndan 50 bin ton buğday rekoltesi bekleniyormuş, inşallah diyor ve  Allah’ın bereketini arttırmasını diliyoruz. Bu arada mera ıslah ve amenajman kapsamında %75 hibeli tohum dağıtımı da başlamış ve Aydın’da 6 ton sudan otu tohumu dağıtımı da yapılmış. Organik tarım desteği ile de devletin çiftçinin yanında olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla sa’y ve gayret sonucunda Yüce Allah’tan sağlıklı ve bol bereketli ürünler dileğimizdir. Diğer taraftan devam eden gündem maddemiz korona virüs salgınında da İlimiz ve İlçemiz hasta sayısını önemli ölçüde azalmış durumda. İnşallah sıfır sayıya ulaşır ve bu belâdan kurtuluruz. Hastalıktan koruyucu önlem olarak aşı uygulaması da Aydın genelinde 545 bin doz aşıyı geçmiş, bu da sevindirici bir gelişme. Yeni aşılarda gelmeye devam ediyor, vatandaş aşılanmaktan kaçmamalıdır. Hariçten gazel çekenlere itibar edilmemeli, devlet vatandaşına yanlış yapmaz. Bu arada, Söke’de doğalgaz çalışmaları da başladı. Belediyeler rutin çalışmalarını sürdürüyor. Millet İttifakının Uygur Türklerine verdiği desteği ve Çin’in yaptığı zulümden dolayı gösterdiği tepkisini de destekliyoruz. Söke Belediyesinin 11 milyon bütçe açığı ile, borcu da 78 milyonmuş. Bunlar hoş haberler değiller ve geçiyoruz. Neyse,  1 Haziran’da başlayan Nefes Kredisi ile haftanın yorumunu noktalayalım. Haftaya buluşmak umuduyla hoşça kalınız efendim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.