TEKE BIÇAĞI Namıdiğer Yatağan

1 Temmuz'dan devam

Taşkın olduğu zaman bu gemiler harap olur. Sular çekilene kadar karşı ile ilişkimiz kesilir. Tatarı ve atını gemiye bindirdik. Tatarın atı biraz huzursuzluk etti ama çenesinin altını kaşıyıp boynunu okşayınca yatıştı. Tatar ve atı karşı kıyıya çıkıncaya kadar bu yakada bekledik. Sonra el sallayıp medreseye döndük. 

Hızır Koca, eyvandaki yerinde molla arkadaşlarla ders yapıyordu. Molla Osman’la bir mübahaseye tutuşmuşlar, çokçası Osman’ı dinliyor, zaman zaman onu yönlendirmek ya da çıkmazdan kurtarmak için sorular yöneltiyordu. Kapıya yakın bir yere geçip oturdum. Konuya vakıf olmam gecikmedi. Diğer mollalara da söz konusu mesele hakkında sorular sordu. Böylece bütün mollaları derse iştirak ettirdi. Bana ve yanımda gelen mollalara herhangi bir soru yöneltmeden dersi bitirdi. Ders bitiminde kendisine konuğu yolcu ettiğimizi, herhangi bir aksilik olmadığını söyledim. Bize teşekkür, yolcuya da selametle Hüdavendigâr’a ulaşması için dua etti.

***

Bizim medrese önceleri aynı zamanda sufi mekânı olarak da işlevini sürdürmüş. Yani ilk zamanlar dervişler de burada barınmışlar, yaşamışlar. Yani burası bir dervişler ve mollalar ocağı imiş. Zamanla Balat’ın gelişmesi ve zenginleşmesi üzerine çok sayıda züht ehli  geldiğinde burada barınamamışlar. Karşı tepenin Aslanlı Limana bakan batı yamacında Humeytepe tekkesini kurmuşlar. Orada da bizim gibi İslam diyarının çeşitli bölgelerinden gelme dervişler zikir ve çilelelerini ifa etmektedirler. Onlar tıpkı bir ahi gibi sanat, çiftçilik, çobanlık ve bazıları da ticaret işiyle uğraşırlar. Ayin zamanlarında toplanırlar. Burada ahilik teşkilatı bulunmamaktadır. Esnaf ile halk arasındaki anlaşmazlıkları kadılar çözümler. Burada birbirinden ayrı yedi mahalle vardır. Her mahallenin güvenliği kendi aralarından seçtikleri kollukçularla sağlanır. 

Ticaret için buraya çok sayıda İsevi ve Musevi de gelir. Ayrıca Mısırlı tacir de çoktur. Türkmenlerle çiftçiler çoğunlukla ticaret işine yanaşmazlar. Onların bütün uğraşıları üretim içindir. Adalara ve daha uzaklara bura ürünleri ve hayvanlar gemilerle gönderilir. Gemiler Menderes ağzına kadar gelirler, orada demir salarlar. Ticaret malları bu gemilere sallarla taşınır. Salların gidişi kolay olmakla beraber dönüşte akıntı yüzünden sıkıntı çekilir. Menderes kıyılarında bir de ızgara ağları kullanılır. Bu ızgaralar, su yüzeyinin yarım metre kadar altından başlayan ve karşıdan karşıya uzanan ağlardan ibarettir. Germiyan diyarındaki meşe palamutları çuvallara doldurularak Menderes suyuna bırakılır. Su üzerinde yüze yüze buralara kadar gelir. Izgara ağlarla yakalanır ve kıyıya çekilir. Daha sonra Roma diyarından gelen gemilere yüklenerek gönderilir. Bu ticareti, Germiyan adamları takip eder. 

Ben, oldukça hareketli ve meraklı biri olduğumdan ders dışındaki zamanlarımı halkın arasına karışarak geçiririm. Hatta Humay Tekke’nin dervişlerinden koyun gütmeye giden çobanlarla kırlara çıktığım da olmuştur. Onlarla sohbet etmeyi, onların zikirlerinin kendilerine verdiği engin huzuru zaman zaman kendimde denemeye de kalkışırım. Adamların çobanları öyle ki her hayvanı öyle candan severler ki sanırsın bir baba oğlunu seviyor. Hayvanlar  da öyle onlara o kadar alışmışlar, sevgiye ihtiyaç duyduklarında gelip dervişin çarıklarından fırlamış ayak baş parmaklarını, aşınmaktan açıkta kalmış tabanlarını yalamaya başlıyorlar. Kimisi de derviş oturmuş zikr ederken gelip kulağını yalıyor. Otlamaları bile dervişçe. Otları incitmekten korkarmışçasına yavaş yavaş koparıp yiyorlar gibi geldi bana. Hayvanların da dervişçe hareket ettiklerini görünce bu tekkedeki eğitime hayranlığım kat kat arttı. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yaşar Çağbayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.