YARI YIL MÜJDELERİ PAKET! PAKET!..

Her sene yılbaşında ve birde yıl ortasında Hükümetlerin memur, işçi ve emeklilere maaşlarında bir ayarlama yapılır. Bunlar, basın yoluyla ülkenin bütün vatandaşlarına açıklanır. Ayrıca, açıklanan zam paketleri de vardır, ama onlar için öyle merasimler yapılmaz. Çünkü, onların öyle maaşlar gibi hoş  ve sevindirici tarafları yok. Gerçi, maaş zamlarında da öyle pek coşkulu bir ortam oluşmuyor. Hatta bazıları var, her maaş zammın da isyankâr bir tavır sergiler, eleştiri ve tenkitlerini sürdürürler. Hükümetler ülkenin gelişmişlik durumuna göre, gayri safi milli hasıla üzerinden, enflasyon da hesaba katılarak memurun, emeklinin ve işçinin maaşlarına zam yaptıklarını söylerler. Ülkenin ekonomik durumunu göz önüne alarak ve değerlendirilmesi yapılarak bu zamlar yapılmıştır derler. Bu konuda ileri-geri bir şeyler söylemek uzmanların işidir, delilsiz, ıspatsız ve belgesiz konuşmak ve yazmak doğru değildir. Bu nedenle bizim bu konuda diyeceğimiz ancak şu olabilir, yetkililerin temel tüketim malları üzerinde yaptığı zamlarla, maaşlara yapılan zamların arasında denge oluşmuyor. Meselâ, yılda doğalgaz ve elektriğe yapılan zam oranı % 15-20’yi geçerken, maaşlara yapılan zam % 13,5 bile bulmuyor. O serbest piyasanın kendi başlarına koydukları zamları bunların dışında tutuyoruz. Çünkü, o noktada bir denge kurmak zor. Evet, temmuz ayı vatandaşı ekonomik açıdan ciddi alakadar ettiği için önemli bir aydır. Ev ekonomisine önemli etkinliği var ve vatandaşı ciddi manada ilgilendiriyor. 

OVASI, DAĞI VE ŞEHİR MERKEZİYLE SÖKE

Ülke çapında önemli bir özelliği ile Söke İlçesi, her yönden gelişen dünya şartları çerçevesinde, başta tarım olmak kaydı ile diğer alanlarda da gereken ilgiyi, gerektiği gibi gelip geçen Hükümetlerden hakkıyla göremedi. Kendi içinde İli Aydın’dan da görmedi. Bu konuda mahalli idareciler başta olmak kaydı ile, siyasetçisi ve sivil toplum örgütleri de dahil bu olumsuzluklarda hepsinin payı var. Söke Ovası coğrafi yapısı itibariyle ekilebilir alanı, ovanın orta yerinden geçen nehri ve gölleriyle ve atıl hâle getirilen azmaklarıyla tam kapasite de kullanılabilir. Ayrıca coğrafi açıdan her ürünün ekimine ve ekilenlerin verimine uygun bir yapıda ve iklimsel bir özelliktedir. Ancak, yapılmayan ovanın toplulaştırılması, ürün yelpazesiyle, nehir ve azmaklarla, göllerin planlı bir sisteme oturtulmayışı, bu ovadan gerektiği gibi yararlanılmasını sağlayamamaktadır. Nehrimiz sağdan, soldan atıkların karışmasıyla zehir akıyor. En son kenarlara vuran balık ölümleri, bunun en belirgin kanıtıdır. Azmaklar desen domuzların barınakları oldu, keza göllerimiz, nehrimizle kontrollü ve sağlıklı bir bağlantı sistemi içinde değil. Ürünlerin suyla ilişkileri eski usul salma suyuyla sulanıyor. Gübre ve ilaçlama sadece o ürüne yarar sağlarken, diğer tarafta her şeye zarar veriyor. Dünyada ve ülkemizdeki teknolojik gelişmeler, tarımımızla ilgili alanlara ne zaman el atacak? Bu düşünce ve inançla, çiftçi bir ailenin ferdi olarak ifade etmeye çalıştığım bu duruma tanık olduğum için üzülüyorum. Dağlardaki ormanlarımız, zeytinliklerimiz, su kaynaklarımız ve arıcılıkla ilgili durmumuz ve hayvancılığımız da ayrı bir sorunumuzdur. Bu husustaki çalışmalara da ayni paralelden bakıp düşüncelerinizi geliştirebiliriz.

ŞEHRİMİZLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİMİZ 

Söke şehir merkezimiz trafiği rahatlatıcı bir düzenlemeye muhtaç. Yıllardır bu sıkıntıyı yaşıyor, ana caddeleri rahatlatıcı tahliye caddeler yok, olabilecek olanlar da imara muhtaç. Bazı palyetif çalışmalar yapılsa da beklenen rahatlığı sağlamıyor. Otoparklar yok, araba çok, öyle ki caddelerde çift sıra parklar yetmiyor, sokak aralarında bile araba parklarından geçilmiyor. DSİ Söke Çayını düzenleme çalışmasını bitirmek üzere, geçen hafta Söke Belediye Başkanı Sayın Levent Tuncel oda başkanları ile toplantı yapmış, sorulu-cevaplı istişare gibi bir havada geçmiş. Sayın Başkan Tuncel’in mütevazi ve sohbet havasında yönettiği toplantı da en çok dikkatimi çeken çayın düzenleme çalışmasının bitmek üzere olduğu bu ortamda hiç gündeme gelmemesidir. Çayın etrafındaki düzenlemeleri kim yapacak? Aydın Büyükşehir mi veya Büyükşehirle beraber Söke İlçe Belediyesi mi bu düzenlemeyi yapacaklar? Sonra, bu konuda ne düşünülüyor, nasıl bir plan ve proje tasarlanıyor veya tasarlanacak hiç ses-seda yok. Çayın doğu-batı iki yanı yapılacak bir düzenleme ile trafiğe de bir rahatlık getirebilir. Yaptıkları toplantıda bununla ilgili hiç laf edilmemesi bana garip geldi. Neyse, bu alanda söylenecek çok şey var, daha önce onlara sık sık değindiğimiz için geçiyoruz. Söke Ovasında su sıkıntısı çekilirken Menderes Nehrinde toplu halde balık ölümleri de ayrı endişe yaratıyor. Ama, enteresan görünse de, iyi bir haber, şehirlerden köylere göç var, özellikle havadar, önü ve çevresi açık, gözü, gönlü rahatlatıcı bir coğrafi manzaraya sahip köyler revaçta.  Bağarası’ndan yukarıda Bayırdamı ve Güllübahçe’nin dağ yamacındaki eski Gelebeç köyü ilgi çekmekte önde geliyor. Bu hafta da bu kadar, haftaya buluşmak ümidi ve esenlikler dileğiyle hoşça kalınız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.