İnternet Ortamında İşlenen Hakaret Suçu

Sevgili okurlar;

Hepimizin bildiği gibi günümüzde internet ve hatta internetin ötesinde sosyal medya hayatımızın vazgeçilmezi olmuş; 7’den 70’e her kesimden insanın kullandığı bir iletişim ve etkileşim aracı haline gelmiştir. İnternet sayesinde sosyal medyada arkadaşlarımızla iletişim kurmakta, haberleşmekte, paylaşım yapmakta ve hatta bunlar gibi haberleşme ve eğlencenin yanında birçok kişi tarafından eğitim verme, eğitim alma ve para kazanma aracı haline gelmiştir. İnternet bu kadar hayatımızın içindeyken günlük hayatta karşımıza çıkan hukuki ilişkiler de artık internet ortamına taşınmıştır. Her gün binlerce kişinin özgürce girip çıktığı, paylaşım yaptığı, yazılar yayınladığı böyle bir ortam kimi zaman suç işlenebilen bir zemin de oluşturmaktadır. Diğer bir deyişle, sosyal medya iletişim, haberleşme, eğlence, eğitim ve hatta ticaret gibi konularda faydalı olabildiği gibi doğru amaçlarla kullanılmadığı takdirde tehlikeli ve kişiye tehdit oluşturabilecek bir araç haline gelebilmektedir. Bugünkü yazımda bunun bir örneği olan sosyal medya üzerinden işlenen hakaret suçunu ele alacağım.

Hakaret suçu, Türk Ceza Kanunu’nun düzenlendiği şekilde bir kişiye karşı somut bir fiil ya da olgu isnadı veya sövmek suretiyle işlenebilmektedir. Hakaret suçu kişinin onur, haysiyet, şeref ve itibarını zedeleyecek biçimde gerçekleşir. Kişinin onuruna haysiyetine, şeref ve itibarına yönelik söz ve davranışlar ile hakaret suçu meydana gelmiş olur. 

İnternet üzerinden hakaret teşkil eden fiiller, sözle işlenebileceği gibi yorum, yazı, şekil ve görüntü ile de işlenebilir. Örnek verecek olursak, bir kişiye dışkı resmi altında yapılan “sen busun” şeklindeki yorum hakaret suçuna şekil verir. Ancak şunu da belirtmek isterim ki beddua niteliği taşıyan sözler hakaret suçu teşkil etmez. Örneğin bir kimseye söylenen “Allah belanı versin” ifadesi bir kimseyi rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnadını içermemesi ve sövme fiilini de oluşturmaması nedeniyle hakaret suçunu oluşturmaz. Bunun yanı sıra internetten söylenen kaba ve nezaketsiz sözler hakaret suçunu oluşturmaz. Çokça kullanılan sosyal medya araçları olan twitter, instagram, facebook üzerinde yapılan yorumlarda sıkça kullanılan “terbiyesiz, saygısız, yalancı” vb. sözler kaba ve nezaketsiz  söz niteliğinde olduklarından hakaret suçu oluşturmaz. Yine aynı şekilde örneğin “Paylaşımları beğenmiyorsan hesabımı terk et, defol” demek nezaketsiz sözler olup hakaret suçu oluşturmaz. 

Bunların yanı sıra Yargıtay’ın bir kararında hakaret içeren bir tweetin retweet edilmesinin de hakaret suçunu oluşturduğuna karar verildiğini bilmekte fayda var. 

İnternet veya sosyal medya üzerinden işlenen hakaret suçları çoğunlukla aleni şekilde işlendiğinden, aleniyet nedeniyle hakaret suçu cezası Türk Ceza Kanunu uyarınca 1/6 oranında arttırılacaktır. Aleniyetin tespitinde önemli olan husus, hareketin sayısı ve kimliği belirsiz kişilerce algılanabilme imkanının bulunmasıdır.

Bu günkü yazımda internet üzerinden yapılan paylaşımlardan, söz ve yorumlardan nelerin hakaret suçunu oluşturacağını nelerin hakaret suçu sayılmadığından bahsettim. Belirtmek isterim ki, gazetemiz okuyucularının saygı çerçevesi dışında paylaşımlarda bulunduğuna ihtimal vermediğimi bildirmek isterim. Sosyal medya üzerinden hakarete veya başkaca suçlarla karşı karşıya kalarak mağdur olduğunuz bir durumla karşılaşma ihtimalinizde haklarınızın olduğunu hatırlayarak bir avukata danışıp yasal haklarınızı kullanabilirsiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Meltem Birlik - Mesaj Gönder

# araç

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?