MARKA HAKKININ İZİNSİZ İHLALLERİ

Sevgili okurlar;

Bugün yazımızda günlük iş hayatında özellikle ticaret hayatında da sıklıkla karşımıza çıkan bir konu olan marka hakkına tecavüz konusundan bahsedeceğiz. Yazının konusuna başlamadan evvel ilk önce markanın hukuki tanımı ve çerçevesine kısaca değinelim. Marka bir teşebbüsün ürettiği veya ticaretini yaptığı malları ya da sunduğu hizmetleri diğer teşebbüslerin ürettiği mal veya sunduğu hizmetlerden ayırt etmeye yarayan işaret olarak tanımlanmaktadır.

Sınai Mülkiyet Kanunu’na göre marka olabilecek işaretler, kişi adları dâhil sözcükler, şekiller, renkler, harfler, sayılar, sesler ve malların veya ambalajlarının biçimi olmak üzere her tür işaretten oluşabilir. Markayı kullanma hakkı, markanın sahibine aittir. Bunun dışında kalan hallerde markanın sahibi marka üzerindeki hakkına dayanarak kendisinin izni dışındaki işlemleri önleyebilir. 

Marka hakkına tecavüz sayılan fiiller ise Kanun’da sayılmıştır. Buna göre;

1.Markanın koruma kapsamının ihlali(Tescilli marka ile aynı olan herhangi bir işaretin, tescil kapsamına giren mal veya hizmetlerde kullanılması, tescilli marka ile aynı veya benzer olan ve tescilli markanın kapsadığı mal veya hizmetlerle aynı veya benzer mal veya hizmetleri kapsayan ve bu nedenle halk tarafından tescilli marka ile ilişkilendirilme ihtimali de dâhil karıştırılma ihtimali bulunan herhangi bir işaretin kullanılması,  aynı, benzer veya farklı mal veya hizmetlerde olmasına bakılmaksızın, tescilli marka ile aynı veya benzer olan ve Türkiye’de ulaştığı tanınmışlık düzeyi nedeniyle markanın itibarından haksız bir yarar elde edecek veya itibarına zarar verecek veya ayırt edici karakterini zedeleyecek nitelikteki herhangi bir işaretin haklı bir sebep olmaksızın kullanılması gibi),

2.Markanın taklidi, 

3.Tecavüz edilen markayı taşıyan ürünlerin ticarette kullanılması(Markayı veya ayırt edilemeyecek kadar benzerini kullanmak suretiyle markanın taklit edildiğini bildiği veya bilmesi gerektiği hâlde tecavüz yoluyla kullanılan markayı taşıyan ürünleri satmak, dağıtmak, başka bir şekilde ticaret alanına çıkarmak, ithal işlemine tabi tutmak, ihraç etmek, ticari amaçla elde bulundurmak veya bu ürüne dair sözleşme yapmak için öneride bulunmak), 

4.Son olarak lisans sözleşmesinin ihlali(Marka sahibi tarafından lisans yoluyla verilmiş hakları izinsiz genişletmek veya bu hakları üçüncü kişilere devretmek). 

Sayılan bu hallerden birinin varlığı durumunda marka hakkına tecavüz olgusu gerçekleşmiş sayılmaktadır.

Marka sahipleri, yukarıda sayılan haller ile karşı karşıya kaldığında hem sahip olduğu marka açısından hem de maddi ve manevi yönden mağdur olabilmektedirler. Marka sahibinin, en başta da belirtmiş olduğum gibi, izinsiz olarak yapılması hâlinde, yukarıda belirtilen fiillerin önlenmesini talep etme hakkı vardır. Sayılan fiiller veya benzeri hallerle karşı karşıya kalınması halinde avukatınıza başvurarak marka hakkınızın korunması, maddi ve manevi olarak oluşan zararlarınızın giderilmesi, işlenen suçların şikâyetinin takibi için yasal işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Meltem Birlik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?