TEKE BIÇAĞI Namıdiğer Yatağan

Dünden devam

Elli yıl önceki gibi İseviler yeni bir sefere hazırlanıyorlarmış. Urufa’nın ellerinden çıkması, Kudüs taraflarındaki topraklarını kaybetmeye başlamaları, Antakaya’nın zor durumda kalmış olması kefere din adamlarını ayağa kaldırmış. Şehir şehir, köy köy dolaşıp halkı, zengin fakir, silahlı silahsız, kadın kız demeden bir kutsal sefere hazırlanmalarını istiyor, bu sefere katılanlara cennetler vaat ediyorlarmış. Alp Karaca Ay Bey, biraz hiddet biraz da kendine güven duyan bir sesle:

-Bu kez gelenler, öncekilerden daha ustalaşmış ve öncekilerin yanlışlarını yapmama gibi bir donanım sahibi olacaklardır. Bizim de buna göre tedbirimizi almamız gerekiyor. Savaş usulümüz öncekinden farklı olacak ki şaşırsınlar, beklediklerinden başka türlü karşılansınlar. Bunları düşünmek ve ona göre hazırlanmak zorundayız.

Bulunduğumuz yer her ne kadar Urumlardan uzakça kaldı ise de uçlardaki Türkmenlerin geri dönmeleri ihtimali var. Urumlar, bu yeni İsevi akınından cesaret alıp obalarımıza çullanabilirler. Adamlarımız, Urumların aralarına girerek İsevilerin önceki seferlerinde yerli Urumlara yaptıklarını anlatacak, abartacak ve onları bir kurtarıcı gibi karşılamalarını önlemeye çalışacaklar. Fakat bunda ne kadar başarı sağlayabiliriz bilemem. Yine de umutluyum. Çünkü bu Haçlı grubu, bu Urumları İsevi olmalarına rağmen kendi mezheplerinden olmadığı gerekçesi ile biz Türkmenlerden farklı görmüyorlar. Doğu Urum merkezi Kostantin kenti de önceki yapılanları örnek göstererek bu seferlerine yardımcı olamayacaklarını dile getiriyorlarmış. Onların bu tutumundan yararlanmayı düşünüyoruz. Eğer bu Haçlı sürüsü önceki gibi kalabalık gelecek olursa uzun yolculuklara dayanacak kadar yiyecek, içecek ve ulaşım hayvanı sağlamakta sıkıntıya düşecektir. Bu sıkıntıyı ağırlaştırmak bizim ilk yapacağımız iş olmalı diye düşünüyorum. 

Gelen duyumlara göre, bu seferki yolları Sultan kentinden değil de Urum sınırları içinden olacakmış. Bu da bu seferin bizim bulunduğumuz, obalarımızın yoğun olduğu çevremiz yollarından geçeceğinin işareti demektir. Bu iş için iki yol görünüyor bana göre. Birincisi Ulusu vadisinden gelip Leodikya, Khonas altından Acıgöl kıyısından geçen yolu kullanmak. İkincisi bizim obalarımızın bulunduğu Pazar Han yazısını aşmak. Buraya da iki ayrı yerden gelinebilir. Birincisi Ulusu’yu Antiyokya köprüsünden geçerek Dandalaz boğazından Sarı Yazı’yı geçerek Pazar Han ovasına inmek. Diğeri ise yine Ulusu boyunu takip ederek Leodikya’ya uğrayıp Gökbuñar deresini takip ile Kızıklı obasının konduğu derbendi aşarak yine Pazar Han yazısına inmek. Khonas altından geçecek olurlarsa Kocaçay vadisini kullanıp Gaziler Ocağımıza da saldırabilirler. Şimdilik bunlar arasında bir tercihle tedbir düşünmek muhal. Ancak her biri için tedbirleri elden bırakmayacağız. Hangi yoldan geçerlerse geçsinler Türkmen kardeşlerimizin zarar görmesine engel olacağız. Mümkün olduğu kadar da yıpratacağız. Bizim için ganimet almak önemli. Ama asıl bize gerekli olan para vb. şeyden daha çok zırhları. Haçlılar kalın ve ağır zırh giyinirler, uzun mızraklar taşırlar. 

Bizim gibi yay çekmesini ok atmasını beceremezler. Zırhları lazım dedim, bol miktarda ok temreni yapabilmek için ilk gelecek olan öncülerinin zırhlarını hemen ocağa ulaştırmalıyız. Demirci ocağının sayısını artıracağız. Zaten bilirsiniz her alp okunu ve temrenini kendisi yapar. Çok sayıda alp geleceği için çok demirci ocağına ihtiyacımız var.

Devam edecek 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yaşar Çağbayır - Mesaj Gönder

# sahibi

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.