YOKSULLUK NAFAKASI NEDİR? NEYE GÖRE BELİRLENİR?

Sevgili okurlar bugünkü yazımızda yoksulluk nafakasının nasıl belirlendiğinden bahsedeceğiz. Nafaka kelimesinin sözlük anlamı “geçinmek için gerekli olan şeylerin bütünü, ikinci anlamı ve de hukuktaki niteliği ise birinin geçindirmekle yükümlü bulunduğu kimselere, mahkeme kararıyla bağlanan aylık” şeklindedir. 

Türk Medeni Kanunu’muz, ‘’Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir.’’ şeklinde hüküm içermektedir. Hükümden de anlaşılacağı üzere yoksulluğa düşen taraf kusurunun daha az olması şartı ile diğer taraftan bir destek talep edebilir. Aynı maddenin devamında ise nafaka yükümlüsünün kusuru aranmayacağı düzenlenmiştir. Buna göre nafaka ödemekle yükümlü olan kişinin kusurlu olup olmadığının bir önemi bulunmamakta olup eş kusursuz olsa bile nafaka ödeyecektir.

Peki, yoksulluk nafakasının şartları nelerdir? Öncelikle taraflardan birinin boşanma davasında nafaka talebinde bulunması gerekir. Hâkim yoksulluk nafakasına kendiliğinden herhangi bir nafaka talebi olmadan karar veremez; yoksulluk nafakasını isteyen tarafın nafaka hususunda talepte bulunması gerekmektedir. İkinci olarak yoksulluk nafakası isteminde bulunan tarafın kusuru daha ağır olmamalıdır. Diğer bir şart nafaka isteminde bulunan eş boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek olmalıdır. Boşandıktan sonra geçimini kendi imkânları ile sağlayamayacak olan kişi yoksulluğa düşmüş kabul edilir.

Nafaka miktarının neye göre belirlendiğine bakacak olursak; bu hususta hâkim söz sahibidir. Kanun’da belirtilen belli bir miktar yoktur. Hâkim tarafların ekonomik durumlarını inceleyerek nafaka miktarını belirler; bu hususta tarafların aldıkları maaşın bulunup bulunmadığı, üzerlerine kayıtlı mal bulunup bulunmadığı, bu malların gelirlerinin olup olmadığı gibi konularda araştırma yapar.

Ödenmesine karar verilen nafaka, alacaklı tarafın yeniden evlenmesi ya da taraflardan birinin ölümü hâlinde kendiliğinden kalkar; alacaklı tarafın evlenme olmaksızın fiilen evliymiş gibi yaşaması, yoksulluğunun ortadan kalkması ya da haysiyetsiz hayat sürmesi hâlinde mahkeme kararıyla nafaka kaldırılabilir. Bunun yanı sıra tarafların malî durumlarının değişmesi veya hakkaniyetin gerektirdiği hâllerde aylık nafaka miktarının artırılması veya azaltılmasına da karar verilebilir. Bunlar için ayrıca dava açılması gerekebilmektedir. Hâkim, istem hâlinde, aylık biçiminde ödenmesine karar verilen nafakanın gelecek yıllarda tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeneceğini karara bağlayabilir.

Öte yandan Yargıtay’ın, her iki tarafın gelirlerinin denk olması ve boşanma ile tarafların yoksulluğa düşmeyeceği hallerde nafakaya hükmedilmemesi gerektiği yönünde kararı bulunmaktadır. Yargıtay başka bir kararında ise, nafaka talebinin reddini isteyen erkeğin sürekli ve düzenli gelirinin olmaması onu yoksulluk nafakası ile sorumlu olmaktan kurtarmaz şeklinde karar vermiştir. Aynı kararda erkeğin sosyal ve ekonomik durumu yoksulluk nafakasının reddi veya kabulünde değil, yoksulluk nafakasının miktarının belirlenmesinde dikkate alınacak bir unsurdur da denilmiştir. Kararda geçen ve boşanmaya sebep olan olaylarda erkek tam kusurlu olup çalışmasına engel bir durumunun olmadığı, kadının da sürekli ve düzenli geliri olmadığına göre, davacı kadın yararına yoksulluk nafakasına hükmedilmesi gerektiği yönünde karar vermiştir.

Önceki yazılarımda da önemle belirtmiş olduğum gibi, boşanma davaları maddi ve manevi birçok sonucu olan bir dava türüdür. Pek çok sonucu olan bu davalarda bir avukat ile davaların yürütülmesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle boşanma davası ve boşanmaya bağlı davalarda bir avukat ile çalışmanızı önemle tavsiye ederim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Meltem Birlik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?
Tüm anketler