Haftanın Yorumu: BİLİM-SANAT- SANAYİ VE TARIM

Ülkemizde güzel şeyler oluyor, şimdiye kadar olması gerekipte olmayanlar olduruluyor. Bilimde, teknolojide çok önemli gelişmeler, değişim ve dönüşümler yaşanıyor. Yıllardır dışarıdan hep teknoloji alıyorduk, şimdi satıyoruz. Bu alanda çalışmalar devam ediyor ve günden güne de ilerleme kaydediyoruz. Bu, ülkemiz için çok önemli bir gelişmedir. Bu milletin zekâ, kabiliyet ve yetenekleri elbette diğer milletlerden aşağıda değidir, hatta onların fevkinde bir seviyede olduğuna ben inanıyorum. Yeter ki, imkân verilsin, ortam hazırlansın ve gereken desteği görsün; işte ıspatı ortada, genç beyinlerin neler yaptıklarını görüyoruz. İstanbul Atatürk Hava Limanında 5 günlük TEKNOFEST fuarıyla herkes gördü ve tabi dünya da gördü. Bunu desteklemek, takdir etmek, teşvik etmek ve canı gönülden alkışlamak her Türk vatandaşının görevidir. Devlet adamlarımız başta Cumhurbaşkanımız olmak şartıyla bu konuda önemli ve ciddi çalışmalar yapıyorlar. Gençlerimizi bu alana yönlendiriyor ve araştırmalar yapmalarını teşvik ediyor ve gereken maddi manevi desteği de veriyorlar. Bu, bilim ve teknoloji alanında önemli bir girişim ve sıçramadır. Allah yar ve yardımcıları olsun. Bu vesileyle bütün islâm ülkelerinin de artık intibaha gelip uyanmaları lazım. Mezhep, meşrep ve tarikat kavgalarını bırakıp, Kur’an-ın etrafında toplanmalılar. Daha fazla gayri müslimlerin oyununa gelmemeliler. Ne demiş Hz. Ali; dinsiz ilim kör, ilimsiz din de topaldır.              

SANAT VE SANATKÂRA DESTEK VERMEK ŞART    

Çevremize, dünyaya, güneş sistemimize, fezaya ve bir de kendimize baktığımız da ne görüyoruz? Hepsi ve her şey bir sanat eseri değil mi? Bütün bunlara bu muhteşem sanat özelliğini ve güzelliğini veren, sadece bakmamız için mi vermiş? Elbette ki hayır. Bunlardan dersler çıkarıp, yaşamımıza yararlı eserler oluşturmamızı istemiş olamaz mı? Dinimizde canlıların resmini yapmak günahmış ve yasakmış. Yok böyle bir şey, Kur’an da böyle kayıt yok. Peygamberimiz yasaklamışmış, Peygamber yasak koyucu değil, koyulan yasakların duyurucusudur. Çünkü, o bir elçidir, Allah’tan aldığı emir ve yasakları iletir ve duyurur. O duyurandır, buyuran Allahtır. Evet, resim yasak değildir, müstehcenlik yasaktır. Resim, sanatın alt yapısı, resimsiz sanat olmaz, resmedeceksin ki sanatın ortaya çıksın. Sanatta, tasvir esastır, tasvir edeceksin ki, sanatkârlığın bilinsin. Birçok sanat kolları var, bilimden, teknolojiye, estetikten-bedi-iyyata, edebiyat ve hitabete kadar. Belki daha ötesi de var, tahayyülden, tasavvurata kadar, sonsuzluğa dek ucu açıktır. Neyse, yörüngemize dönelim, sanayide sanatkârlarımız ara eleman sıkıntısı çekiyor, çırak bulamıyor, kalfa bulamıyor ve sanatında çalışmakta zorlanıyor. Marangoz, mobilyacı, tornacı, kaportacı, tamirci v.d. çare diyor. Yetkili ve etkililere yıllardır sesleniyoruz bizim derdimize derman olun, çırak ihtiyacımızın karşılanmasında bize çare bulun. Bu sizin işinizdir, siz işinizi yapınız, biz de işimizi yapalım diyorlar. İnşallah tez zamanda seslerini duyururlar da o sıkıntı giderilir.              

PLANLI-ÇAĞDAŞ VE MODERN TARIM

Söke, coğrafi yapısı, iklimi, ovası ve dağı ile tarıma en elverişli bir bölgedir. Yani, bu hâliyle tam bir tarım kentidir. Ne yazık ki bu potansiyelini zamanın gelişmiş teknolojisiyle, planlı ve yenilikleri takip ederek işletme açısından eksikli bir tarım uygulaması yapılmaktadır. Toprakla, ürünleri buluştururken, ihtiyaçlar açısından bilimsel bir planlama ürün çeşitliliği gerektiği gibi uygulanmıyor. Bu duruma dünya standartları örnek alınarak bir sistem geliştirilmesi gerekmiyor mu? Bu da  bir disiplin çerçevesinde uygulansa şahane olmaz mı? Dünyayı görüyoruz bir küresel ısınma süreci yaşıyor ve kuraklıklar gündeme geliyor. Bu yıl yöremizde bunu önemli bir ölçüde yaşadık. Birçok ürünümüzde rekolte ve kalite düşüklüğü oldu. Bunu fırsat bilen bazı üretici ve satıcılar fiyatları yükselttiler ve bir zam furyasıdır aldı başını gitti. Bazı ürünlerin maliyet emeği ve masrafları, fiyatların belirlenmesinde ciddi bir önem arz edebilir. Ama, yinede haddi aşmamak gerekmez mi? Meselâ, tezgâhta bir kg. incirin maliyet fiyatı nedir ve 60-70 tl. satılıyor? Merak ediyoruz, üreticiye ne maliyet farkı getirmiştir? Piyasada buna örnek olacak bazı ürünleri de kıyaslayabilirsiniz. Neyse: Bölgemizde ve yöremizde seracılık gelişme kaydetmekte, bu sebze üretimimize önemli ölçüde katkı sağlar ve üretimin artmasıyla fiyatlara da bir denge gelir inşallah. Ben, yöremizin iklim kuşağı dolayısıyla ürünlerimizin aroma, lezzet ve kalite açısından önemli bir farkındalık arz ettiği inancındayım. Bu farkındalık dünya piyasaların da taktir edilip, itibar göreceğine de inanıyorum. Yeter ki, tanıtımını iyi ve doğru yapalım. Ha bu arada deve sütü de dünyaya açılacakmış, eti yendiğine göre sütü neden içilmesin ki, itibar göreceğini düşünüyorum. Tariş pamuk alım fiyatını 25 TL.’ye yükseltmiş, hayırlı olsun diyor ve bu haftanın yorumunu bu güzel haberle burada noktalıyoruz. Esenlikler içinde sağlıcakla kalınız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Uluçay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.