EMEKLİ MAAŞI HACZEDİLEBİLİR Mİ?

Merhaba sevgili okurlar.

Bugün köşe yazımızda son dönemlerde de sıklıkla karşımıza çıkan bir durum olan, çoğu emekli için tek geçim kaynağı olan emeklilik maaşlarına haciz konulup konulamayacağından  bahsedeceğiz.  5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu‘un 88. maddesine göre Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emekliden prim, Sosyal Güvenlik Destek Primi gibi alacakları varsa bunu emekli maaşı üzerinden haciz edebilir. Aynı şekilde İİK m.83’de bahsedildiği gibi   “Maaşlar, tahsisat ve her nevi ücretler, intifa hakları ve hasılatı, ilama müstenit olmayan nafakalar, tekaüt maaşları, sigortalar veya tekaüt sandıkları tarafından tahsis edilen iratlar, borçlu ve ailesinin geçinmeleri için icra memurunca lüzumlu olarak takdir edilen miktar tenzil edildikten sonra haczolunabilir. Ancak haczolunacak miktar bunların dörtte birinden az olamaz. Birden fazla haciz var ise sıraya konur. Sırada önde olan haczin kesintisi bitmedikçe sonraki haciz için kesintiye geçilemez.

Emekli maaşları emeklilerin geçimi için zaruri görüldüğünden yalnızca kısıtlı hallerde muvafakat aranmadan emekli maaşının haczine izin verilmektedir. Bununla birlikte yukarıda da yazıldığı gibi nafaka borçları da muvafakate gerek olmaksızın emekli maaşı üzerinden haczedilebilebilmektedir. Kanun sadece nafaka ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından doğacak alacakların muvafakatname olmadan haczine izin veriyor. 

Ancak emekliler tarafından dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kredi kurumları tarafından muvafakat alınarak emekli maaşından kesintiye gidilmesi halidir Örneğin banka kredi borcunu ödemeyen emeklinin emekli maaşı kural olarak haczedilemez. Ancak bu durumun bir istisnası vardır. Borçlunun rızası ile emekli maaşı haczedilebilir. Bu nedenle, emekli maaşına borçlunun rızası haricinde haciz konulması halinde, icra müdürünün işlemi/kararına karşı, İcra Hukuk Mahkemesi’ne şikayet yoluyla başvurularak, haczin kaldırılması talep edilmelidir. Yargıtayın bu hususla ilgili kararlar şöyledir;

Yargıtay 19. Hukuk Dairesi’nin 05/10/2017 tarihli, 2016/12332 Esas ve 2017/6649 Karar sayılı kararında bu husus açıkça belirtilmiştir;

“5510 sayılı Yasa’nın 93. maddesi uyarınca emekli maaşı üzerinde haciz uygulanarak kesinti yapılamaz. Kesinti yapılabilmesi için maaş hamilinin icra takibinden sonra açık ve net imzalı muvafakatinin bulunması gerekmektedir. Zımnen muvafakat mümkün olmadığı gibi, yorum yolu ile de (önceki kesintilere itiraz etmemiş olması) muvafakat verildiği kabul edilemez. Bu durumda davacıdan haksız kesilen meblağın tespiti ile iadesi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiştir.”

Bununla birlikte emeklilerin, bankalardan kredi kullanırken borcun ödenmemesi halinde emekli aylığından kesinti yapılmasına yazılı olarak muvafakat vermesi halinde Yargıtay işbu taahhütleri de geçerli kabul etmekte, emekli maaşından bu kapsamda yapılan kesintilerin iadesine yönelik talepleri kimi kararlarında reddetmektedir. Nitekim Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin 22.06.2020 tarihli, 2018/3308 Esas ve 2020/4964 Karar sayılı “Kredi sözleşmesinde maaşı üzerinde haciz konulmasının kabul etmiş olan emeklinin maaşı üzerine uygulanan haciz işlemine itiraz etmesi mümkün değildir”. şeklindeki kararı bu doğrultudadır. Bu sebeple emekli maaşı alan kişilerin bankada imzaladıkları evrakları titizlik ile incelemesi, bankadan yeterli açıklama yapılmadan emekli maaşından kesinti yapılması halinde ise muhakkak alanında uzman bir hukukçudan yardım almanızı tavsiye ederiz.  Sağlıklı günler dileriz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kemale Algür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.



Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.