TEKE BIÇAĞI Namıdiğer Yatağan

Dünden devam

Arkasından benim ikinci tekbirim ile bütün mollalar aynı anda ve bir ağızdan Ezan-ı Muhammedî okumaya başladılar. Önden gelen Haçlı grubu duraklayınca geçit önünde bir yığılma oldu. Kendi aralarında bağrıştılar, yakınlardaki acayip kılıklı adamlara mızraklar fırlatmaya başladılar. Kam kıyafetli bu kişiler o kadar çevikti ki kimisi eğilip uçan mızrağı yakalıyor, kimisi kayadan kayaya atlayıp adeta cambaz gösterisi yapıyorlar, bir taraftan da ellerindeki o zilli davulları tımbırdatıyor, gırtlaklarında vahşi hayvanların ulumalarına benzer sesler çıkarıyor... Kısacası Haçlılar, hesaplandığı şekilde cinlerin saldırısına uğradıkları vehmine kapıldılar. Duraklama kısa sürdü... Geçide hızla atıldılar. Sonradan öğrendiğime göre rehberleri olan çaşıt, buraların tekin olmadığını, Müslümanlarca büyü yapıldığını; dikkatli olmalarını, Mesih’e sığınarak bir ellerini boyunlarına asılı haçlarının üzerinde bu dar geçidi geçmeye gayret etmelerini tavsiye etmiş. Kendisi herhangi bir silah ve zırh taşımadığı için geçitten gayet rahat ilerlemiş.

Bu arada bizim sıra ile ezan okuma ve ardında kamların gösterileri devam ediyor, bir başka tepeden uçları tutuşturulmuş kamışlar havaya fırlıyor, geçidin karşı yakasına doğru yarım daireler çiziyor, Haçlıları hayretten hayrete düşürüyordu. Rehberin ardından ilerleyen zırhlı Germen askerleri geçidin ortasına geldiğinde aklımın alamayacağı bir şey oldu. Önce askerlerin öne doğru herhangi bir tehlikeyi bertaraf etmek üzere uzatılmış mızraklar ellerinden kurtulup yanlardaki taşlara doğru fırlayıp gitti. Daha neye uğradıklarının anlayamayan bu Haçlı soyluları kendilerini atları ile birlikte kayalara yapışmış buldular. Gizli bir el onları çekip kayalara yapıştırmıştı. Ardından gelenler de ne olduğunu anlayamadan onların üzerine düştüler. Düşenleri kurtarmaya gelenler de onlara yapışıp kaldılar. Bu zavallılar neye uğradıklarını bilemediler. Elleri ayakları serbest, fakat zırhları onları kayalara, taşlara yapıştırıyor bir türlü kurtulamıyorlar, sonradan gelenler de ne yapacaklarını bilemiyor, aynı akıbete uğramamak için olanları uzaktan seyrediyorlardı. Nihayet içlerinde birisi, geçide girmeden yamaca tırmanarak büyüsüz bir yol bulmayı denemeyi akıl etti. Atını yamaca sürdü. Bu arada bizim kamlar ve mollalar gürültü ve şamatayı iyice artırmışlar, Haçlı komutanlarının emirleri anlaşılmıyor, kimin ne yapacağı da kestirilemiyordu. Haçlıların yamaca tırmandığını görünce bizim şamatacı grup yukarılara çıktı. Haçlı grubu tam geçidin hizasına gelince tepelerden başka bir gürültü, sanki kıyamet koptu. Yamacın yukarılarından binlerce kaya güldür güldür yuvarlanmaya başladı. Yuvarlanan kayalar yerdeki kar yığınlarını üst üste biriktirerek kocaman birer dev top hâlinde iniyordu. Derenin cininden, büyüsünden kurtulduğunu sanan Haçlılar bu sefer tepelerin, tepelerden yuvarlanan kayalı çığların hışmına uğradı. Kimisi daha çığlar üzerlerine gelmeden atların ürkmesi ile geçitteki arkadaşlarının üzerine düştüler. 

Ardından kaçmaya çalışanları da kayalar yakaladı ve birlikte geçidin dibini boyladılar. Geçit kar, kaya yığını ve Haçlı cesetleri ile doldu. Ne geçitten ne de yamaçlardan geçmek mümkün olmadı. Bu sırada önce şamatacı kamların yerini oklu Türkmen birlikleri aldı. Geçit önünde ne yapacağını bilemeyen, karmaşa içinde ileri geri kaynaşıp duran Haçlılar geri dönüp başka bir yerden geçmeyi planlamış olmalılar ki çekilmeye başladılar. 

Devam edecek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yaşar Çağbayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.