TEKE BIÇAĞI Namıdiğer Yatağan

Dünden devam

İçlerinden komutan olduğu anlaşılan birisine yol verdiler, aralarından geçip de kalabalığın tam ortasına geldiği sırada Türkmen oklarının üzerlerine doğru yağmur gibi uçuştuğunu gördüler. Bir taraftan bizim mollaların tekbir ve ezan sesleri, diğer yandan okların vızıltısı mahşerî bir gürültü koparmıştı.

Haçlı komutanı geri dönmeyi bırakıp tekrar ön tarafa yöneldi ve yamaçlardan ok fırlatan Türkmenler üzerine saldırıyı emretti. Haçlı askerleri büyüden ve cinlerin çarpmasından korktukları için çekingen davrandılar. Yamaca tırmanmakta geciktiler. Bu kargaşalık ve duraklamayı fırsat bilen Türkmen alpları geriye sarkmakta gecikmediler. Haçlı ağırlıkları ile atlı senyörler arasına girip orduyu geriden çevirdiler. Haçlıların kaçacak yerleri kalmadı. Uzun mızraklarını Türkmenlerle karşı karşıya gelmedikleri için kullanamıyorlar, Türkmenler ise uzaktan fırlattıkları oklarla zırhsız yerlerinden vurmaya çalışıyorlar, fakat daha çok atlarına nişan alarak Haçlı askerlerini yaya bırakma yolunu tercih ediyorlardı. Haçlıların zırhları ağır olduğu için bu dik yamaçlarda savaşmaları şöyle dursun, savunmada kalmaları bile müşküldü. 

Öğle sonu olmadan savaşın sonu geldi. Geçittekiler kar yığınlarının altında kalıp havasızlıktan, açıktakiler de ya Türkmen okundan, ya da yuvarlanan taşların altında kalarak can verdiler. Geriye kalan bir avuç German da esir alındı. Ağırlıkları taşıyan çoğunluğu kadın ve çocuk olan Haçlılar ise koruma altına alındı. 

Böylece ilk Haçlı grubu olan Germanlar geçitte, Türkmenlerin akıllarını kullanarak oklarına yardımcı kıldıkları doğa güçleriyle imha edilmiş oldu. Zaten mevcudu az olan Türkmen alpları bu tür büyük ordulara karşı duramazdı. Aklını kullanıp üstünlüğü sağlamaktan başka bir yol yoktu. Her ne kadar bu alplar iyi birer asker ve savaşçı iseler de sultanın ordusu gibi düzenli ve sürekli bir askerlikleri yoktu. Obalarının savunma ve korunması görevini üstlenmiş yiğitlerden ibaret bir birlik. Kendileri doğayı iyi tanıyan doğa insanı olduklarından, bu kez doğayı yardıma çağırdılar. Ve Allah’ın yardımı ile bunu başardılar.

Şimdi onlara düşen bu geçidi açmak ve Haçlı askerlerin üzerlerindeki demir zırhları bir an önce ok temreni yapılmak üzere Gaziler Ocaklarına ulaştırmak. Türkmen alpları bu savaştan ganimetlenerek çıktılar. Kayıpları yok denecek kadar azdı. Yaralılar da hemen ocaklara ulaştırıldı ve tedavilerine otacılar tarafından başlandı bile. Şehitler Gökbuñar üstündeki üçüz çam dibine defnedildi. Bu defin işlemini yürütmek de bana düştü. On iki molla ve yirmi kadar alp son görevimizi yerine getirdik. Akşam olurken, oradan ayrıldım. Khonas üzerinden Alp Karaca Ay Gazi ocağına dönmek üzere yola çıktım. Yanımda beraber olduğumuz üç molla daha vardı.

Khonas’a geldiğimizde gördüm ki şehir boşaltılmış. Sadece kent dışındaki kilisede ışıklar yanıyor. Yaklaşınca içeriden rahip ve din adamlarının yüksek sesle ilahiler okuduklarını işittik. Orada fazlaca eğleşmeden yolumuza devam ettik. Geçtiğimiz yol boyunda sağda solda kardan geçemeyerek kalmış yük hayvanları, insanlara ait taşınmasının müşkülleşmesinden dolayı atılmış eşyalar gördüm. Ve şunu düşündüm. Arkadan gelen Haçlı grubunun da işi zor. Kendi dindaşları onlardan bu derece yüz çevirmişlerse... Bize kolaylık sağlayan bu durum, Allah’ın takdiri... Ancak ikinci grup bu kadar az değil ki... Yer götürmez asker... 

Devam edecek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yaşar Çağbayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.